AIM JUNIOR: NASILJE U KOSOVSKOM SPORTU

Pristina Dec 29, 1999

AIM Priština, 29.12.1999

'' Samo na fudbalskoj utakmici Gjilani - Drita'', pokazano je 20 žutih i dva crvena kartona '', kaže Bekim Aliu, sportski izveštac u dnevniom listu na albanskom jeziku Kosova sot. On kaže da je ova utakmica odigrana na neutralnom stadionu, posto je Federacija kosovskog sporta kaznila ekipu iz Gnjilana sa šest utakmica neigranja na svom terenu. Ova kazna je usledila nakon brutalnosti tokom ranije utakmice koju su izazvali navijači Gnjilana, pošto su napali navijače ekipe ''Prištine''. U tom meču pesnice su koristile obe strane, ali domaći gledaoci kao izazivači incidenta i koji su na tribinama bili brojniji, bukvalno su prebili navijače iz Prištine.

Nijazi Suljeta fudbalski sudija, najpoznatiji i kažu najbolji na Kosovu, izjavio je da je bio primoran da pokaže 20 žutih i dva crvena kartona i da sankcionisanjem igrača donekle održi disciplinu u igri. ''Fudbal je sport, a sport se bazira na etici koja se zove fer plej. Najbolji pobedjuje'', podseća Suljeta. On uopste nije zadovoljan što će mozda ovim potezom uću u Ginisovu knjigu rekorada zbog pokazana 22 kaznena kartona i to samo na jednoj utakmici - po jedan karton svakom fudbaleru oba fudbalska tima.

''Nasilje na terenu prethodi nasilju na tribinama'', ocenjuje on. Kaže da su u najgoroj situaciji same sudije, koje u slučaju gužve odnosno prilikom tuče navijaca mogu da se nadju na udaru obeju strana, naravno ako uspeju da prodru na teren. Bilo je dosta primera do sada kada su sudije prebijane od strane navijača, ali se do sada o tome nekako prelazilo ćutke.

Ove dve pomenute utakmice igrale su se poslednje u ovom delu prvenstva. Umesto da proteknu u atmosferi sportskog rivalstva, prešle su svaku granicu normale u brutalnosti igrača, degradirajući fudbalsku igru u celini. Pokazano nasilje u kosovskom sportu je najkarakterističnije upravo za najpopularniji sport, fudbal. Što se tiče rukometa, košarke i drugih grupnih sportova, incidenata ovakve vrste je mnogo manje. Predsednik Sportske federacije Kosova Redžep Abdulahu je mišljenja da će se pojava nasilja u sportu smanjivati s vremenom. On ovo nasilje vidi i kao posledicu neaktiviranja sportista i kosovskih navijača gotovo deset godina tokom vladavine srpskog režima na Kosovu, što je za posledicu imalo i veliko stradanje sporta. Nasilje po nekada dolazi do izražaja na svim navijačkim tribinama i u svakoj zemlji, ali se dosta mora uraditi na tome da to ne postane svakodnevica.

Medutim, ima i onih koji drugačije misle. Sportski komentator lokalne radio stanice ''Radio 21'' smatra da je Feredacija sportova krivac za ovakvo stanje, jer ne preduzima ostrije kaznene mere prema ekipama i igracima koji izazivaju incidente na terenu ili podstiču navijače na neprimereno ponašanje. Kada bi kazne bile teže, ekipe bi posvećivale više pažnje tome kako da odigraju utakmicu i uticali tako na svoje navijače, po ugledu na brojne slavne evropske ekipe, smatra ovaj dugogodišnji sportski komentator. Navijači kao druga strana sportskih timova i neodvojivi deo sportskog nadmetanja, bez kojih sprot nema ni popularnosti niti velike dobiti, često su u stanju da za zbog naklonosti sporstkim ekipama štošta pretrpe. Jedan 19-snjak koji je vaterni navijač ''Prištine'', iako prebijen u Gnjilanu, kaže da ukoliko ''Priština'' bude postala šampion Kosova, što će se potvrditi smatra on na uzvratnoj utakmici u Prištini , neće se sukobiti sa gnjilanskim navijačima. Inače su navijači Prištine, prema sportskim izveštacima mnogo manje agresivniji u odnosu na navijače drugih ekipa u fudbalskoj ligi Kosova.

Pitanja oko kojih se raspravlja i koja analiziraju sportskim komentatori i odgovrni u kosovskom sportu vezuju se za mogućnost da se slična ponašanja pokažu na površini i prilikom utakmica košarkaskih ili rukometnih timova. Sa približavanjem finiša prvenstva, mogu da dogode slična nasilja, ukoliko mu se na vreme ne stane na put. Zabeleženo je da u poslednje vreme sportisti gostujućih ekipa često dobijaju pretnje od strane raznih grupa mladih, ali toga nisu poštedene ni sudije. Prema ovim izvorima bliskim sportkim krugovima takve grupe su se od simpatičnih sportskih navijača pretvorile u vrlo opasne grupe i veoma su slične grupama navijača u Holandiji, Nemačkoj, Engleskoj... Ovi opasni ''modeli'' lako mogu da predju u otvoreni banditizam i huliganizam, upozorava se iz visokih sportskih krugova na Kosovu.

AIM Pristina

Zijadin GASHI

</body>