MAKEDONSKA POLICIJA NA PRIVREDNOJ VETROMETINI

Skopje Dec 27, 1999

AIM Skopje, 27.12.1999

Pored rekonstrukcije Makedonske Vlade, ove nedelje u je u zizi interesovanja bila i policija zbog ucesca jednog njenog dela u rasciscavanju ekonomskih previranja u metalurskom kombinatu MHK "Zletovo" u Velesu. Ova topionica se nasla u sredistu bitke izmedju Vladine politike i privatnog kapitala koji ima kontrolni paket u topionici i koji pripada banki "Almako" (sopstvenost Zanka Cada, eks ministra za privredu i partijski funkcioner Demokratske alternative). Vlada se naime zalaze da se topionica proda britansko-kanadskom konzorcijumu "Imperijal metal l.t.d." koji opet da bi kupio makedonsku fabriku za fero-nikel "FENI" trazi u paketu prakticno celu drzavnu metalurgiju - rudnike Sasa i Toranica, kao i Veleski metalurski kombinat "Zletovo". Ali, topionicom prosla cetiri meseca rukovodi Cado tako sto je dobio pravo upravljanja od vise akcionera i zajedno sa slovenackom kompanijom "Divino", ima kontrolni paket. Postoje takodje spekulacije da Cado treba da obezbedi kontrolu nad topionicom da bi se posle ona prodala Svajcarskoj kompaniji "Glenkor", oko cega su vec vodjeni pregovori i za sta se zalaze Demokratska alternativa. Interesantno je to sto je Demokratska alternativa, partija u Vladi te da se sudar oko topionoce desio bas u trenutku sanacije Vladinih redova, inace prouzrokovanim na relaciji VMRO-DPMNE i DA. Premijer Ljubco Georgijevski je izjavio da se rusi Vladina politika za prodaju "Zletova", bas zbog otkupa radnickih akcija i preuzimanja firme i da ce se Vlada povuci od prodaje cime propada sanacija zagubara "FENI" odakle proizlaze veoma velike socijalne tenzije i nezadovoljsto radnika.

Nekome koji dolazi iz zemalja gde pazarne zakonitosti funkcionisu stolecima, bice cudno da se policija mesa u privredne i ekonomske tokove ali eto u Makedoniji je i to mogu~e. Sve se zbilo na sednici Sobranja akcionera na kojoj je trebalo da se bira Bord direktora, da se formira novi Upravni odbor i da se izabere direktor, mesto koje je dosad imao Cado ali kao privremeni direktor. Prema izjavi svedoka koji su bili prisutni na sednici, u jednom trenutku jedan od clanova Sobranja je prouzrokovao incident oduzimajuci dva glasacka listica koji nose preku 51 otsto akcija, prema kasnijim izjava zeleci time da spreci izbor Cada i time dominaciju DA u ovom kombinatu. Posle ovoga je nastala guzva pa je u prostoriju takoreci u istom trenutku upala veleska policija koja je pohapsila osam akcionera, a medju njima i Zanka Cada.

Sve se to zbivalo oko 12 časova, a Čado je, posle niz intervencija iz visokih krugova oslobodjen oko 15:30. U medjuvremenu, Ministarstvo za unutrasnje poslove i ministar Pavle Trajanov je saznao za ovu autonomnu akciju Veleske policije i odmah je intervenisao tako sto je veleskom nacelniku Jordanu Ivanovskom nalozio oslobodjenje privedenika. Trajanov je novinarima izjavio da se verovatno radi o prekoracenju ovlascenja i da slede sankcije za nacelnika ukoliko se to potvrdi. Cado i drugi uhapseni su oslobodjeni oko 15:30 i sednica Sobranja je odmah produzena. Kada su novinari pomislili da dolazi kraj farse, oko 17:10 casova policija po nalogu Ivanovskog se opet pojavljuje u Topionici i ponovo hapsi Cada odvodeci ga u policiju. Odmah zatim privedene su i tri novinarske televizijske ekipe koje su potaknute ovim nesvakidasnjim dogadjanjima dosli iz Skopja. Policija je uhapsila troje novinara konfiskujuci im bez razloga i kamere. Na ovo su reagovali premijer Ljubco Georgijevski, ministar Pavle Trajanov i navodno, prema nekim medijima, cak i stalni pretstavnik Evropske Unije u Makedoniji Hoze Pinto Teseira. Novinari su oslobodjeni oko 18 casova kada je ministar Trajanov vec razgovarao telefonom sa veleskim nacelnikom policije sapstivsi mu da je suspendovan. Prema policijskim izvorima Ivanovski je zatrazio napismeno obavestenje sto je Trajanov i uradio. Telegram je Ivanovskom predocen oko 19 casova, a u njemu je stajalo da on mora odmah da napusti policijsku stanicu sto je on mirno i uradio. Oko 20 casova Trajanov je hitno naimenovao novog nacelnika i kako komentarisu u policiji to je jedini slucaj da se tako ekspresno reaguje i da se u roku od jednog sata smeni jedan i postavi drugi nacelnik u jednom tako vaznom resoru. Trajanov je najavio da ce slediti krivicno gonenje Ivanovskog ukoliko se utvrdi da je on prekoracio ovlascenja i da je bez potrebe lisio slobode ljude.

Cela prica je sa policijskog aspekta opasan presedan, a sa sopstvenickog ugla gledanja cak i krsenje imovinskog prava i mesanje policije u ekonomske tokove u drzavi. Trajanov je dan posle dogadjaja izjavio da nije postovana unutrasnja hijerarhija u ministarstvu i da ukoliko je neko izvan ministarstva izdavao naredjenja Ivanovskom to ne znaci da je on amnestiran od odgovornosti. Ova izjava prakticno potvrdjuje spekulacije da je igra oko topionice vodjena i preko policije posebno zato sto je nedelju dana pre Sobranja, "bliske kontakte" sa Cadom imao i zamenik direktor Direkcije za bezbednost i kontraspijunazu Ljube Boskovski i da su operativci upali u "Zletovo" trazeci da procesljaju privatizacione knjige. Posle ovog upada sledila je pres konferencija na kojoj je govorio cak i lider DA Tupurkovski braneci Cada i napadajuci sumnjivu istragu DBK. Sto se tice upada policije u imovinske tokove, mesajuci se i u izbor upravnih organa jedne privatne kompanije, Vasil Tupurkovski, lider DA i predsednik Agencije za razvoj sutradan je izjavio da je u pitanju zloupotreba policije. "Napadnut je sistem hijerarhijskog komandovanja u policiji sto u drugim slucajevima moze da ugrozi sigurnost zemlje. Napadnuta je celokupna ideja o tome kako mozemo Makedoniju da otvorimo za strane investicije i za prisutnost stranaca u privredi zemlje. Napadnuta je relacija sa odnosima sa EU. Pa ko ce da tolerise nas i nasu ambiciju da budemo Evropska zemlja kada policija moze da ulazi u privatne kompanije i da remeti regularni rad Sobranja, koje je akcionersko i koje poseduje fabriku" rekao je Tupurkovski dodajuci da nije tacno da se fabrika ne moze prodati u takvoj situaciji, ako je to politika Vlade zato sto ce radnici sagledati svoje interese i da ce dokapitalizirati fabriku. Time je odgovorio svome koaicionom partneru i premijeru Georgijevskom koji je izjavio da zali sto su radnici predali pravo na upravljane za samo nekoliko stotina maraka i time podrili Vladinu politiku oko "Zletova".

Inace, Tupurkovski je rekao da se nada da ce Vlada kategoricki odbraniti ministra Trajanova za njegove postupke. Trajanov je isto tako u intervjuu za TV-Telma rekao da je premijer podrzao njegove postupke za menjanje Ivanovskog koji je inace clan partije VMRO-DPMNE ciji je lider premijer Georgijevski. To se i desilo. Vlada je na sednici jedan dan posle incidenata u Velesu, zauzela stav da se ne sme dozvoliti hapsenje novinara i nepostovanje hijerarhije u Ministarstvu unutrasnjih poslova. Inace, prema informacijama objavljenim u makedonskim medijima, za ovaj slucaj zainteresovala se i Evropska komisija koja odlucila da iduce godine posalje u Makedoniju svoju stalnu posmatracku misiju koja treba da prati razvoj demokratije u zemlji. Ovaj potez kako se komentarisalo u informacijama prouzrokovan je i od onog sto se desilo u Velesu.

Sve u svemu, domaci mediji su ostro kritikovali odnos policije prema novinarima, a izjava Ivanovskog na pres konferenciji da su novinari posli sami u policijsku stanicu demantovana je od novinara tako sto su svedocili da su dobili pretnje da podju sa policajcima "milom ili silom" a to eksplicitno pokazuju i snimci. Sto se tice ekonomskog momenta i bitke oko Topionice, dnevni list "Dnevnik" je izneo tvrdnje analiticara da su se "radnici nasli na frontu gde se krse interesi nekoliko mocnih i konkurentski suprotstavljenih svetskih kompanija koje su u zemlji obezbedile veoma snazne politicke lobi grupe". Na jednoj strani je DA sa Glenkorom, a na drugoj VMRO-DPMNE sa "Imperijal Metalom" kaze se u clanku "Dnevnika".

Ako je i policija bila u igri, a po svemu sudeci je bila, onda se moze zakljuciti da je MUP ovaj put javno i neodgovorno iznesen na privredno- finansijsko-ekonomsku vetrometinu, gde duvaju opasni tajfuni i gde se poteže "pištolj" ali ne stvarni vec berzanski, sto ce reci mesetarski. Inace, na Sobranju, koje je bilo zavrseno istog dana kade je policija dva puta hapsila Cada, dominaciju su ipak ostvarili akcioneri "Almako" banke i ljudi koji su bliski Demokratskoj alternativi.

AIM Skopje

VALENTIN NEŠOVSKI

</body>