ZASAD-TRESLA SE GORA RODIO SE MIŠ!

Skopje Dec 24, 1999

Agonija raspada vladajuce koalicije u Makedoniji - koja je pukla, ali se nije raspala ˇ produzava i dalje. Uprkos ultimativnih zahteva po principu "Uzmi ili ostavi", odlucnog odbijanja ponudjene platforme za koaliciono delovanje, pregovora o svemu tome i optimistickom zavrsetku sa motom "Bilo bi neodgovorno i stetno da se otkazemo mandata za promene nakon samo jedne godine" (lider DA Tupurkovski) gotovo istovremeno dok je policija hapsila njegove partiske biznismene. Naravno "Ugovor o saradnji koalicionih partnera" u vladi je potpisan.

AIM Skopje, 24.12.1999

Privatizacija topionice "Zletovo", poznatija kao jedan od onih socijalistickih metalurskih objekata - gubitasa i aero - zagacivaca okoline u kojoj se nalazi (Veles) dobila je frapantne razmere, cak i za ovdasnji nivo poimanja politike. Bitka izmedju koalicionih partnera Unutrasnje makedonske revolucionarne organizacije ˇ Demokratske partije za makedonsko nacionalno jedinstvo(VMRO-DPMNE) i Demokratske alternative(DA) oko toga koja ce od ovih partija dobiti vlasnistvo razgorela se u vreme intenzivnih rasprava o kvalitetu daljeg opstanka zajednicke vlade - u vreme kada se trebao postici dogovor o daljoj sudbini kolicije ˇ krizi koja je zapocela odlukom triju partija koju je cine da svaka od njih ima svog predsednickog kandidata. Koristeci jos uvek vazecu regulativu "radnicke privatizacije" topionicu, na jos uvek nejasan nacin, kreditom stranog partnera - dominantnog vlasnistva se dokopala privatna grupacija "Almako" - partiski veoma bliska DA. U isto vreme, premijer Ljubco Georgievski i njegova VMRO-DPMNE koji su obecali stranom "strateskom partneru" prodaju "Feni"-ja (najvece makedonske investicije i ujedno najveceg gubitasa Makedonije) u paketu sa topionicom "Zletovo" i tri rudnika olova i cinka. Aktivisti VMRO- DPMNE iz redova lokalne policije, ocito ne bez nekakve dozvole svoje partiske centrale, upali su na zasedanju skupstine akcionara topionice "Zletovo", priveli na "informativne razgovore" cak osam ceonih ljudi topionice i gotovo sve TV novinare koji su se tamo nasli - sve u funkciji da se skupstina akcionera kojom se verifikovala nova vlasnicka struktura odgodi.

Na to reagovala je ovdasnja javnost, ali i po pisanju nekih novina i pretstavnik Evropske Unije u Skopju imao je kljucnu ulogu u oslobadjanju novinara. Naravno, sve je moglo zavrsiti onako kako je vlada pokrila sebe ˇ osudom dogadjaja, zakljuckom da se lokalni "serif" odmetnuo i da je zbog toga zaluzeno smenjen ˇ da nije, nakon svega usledio intervju premijera Georgievskog Makedonskoj Radio Televiziji(MRT). U kome je on izjavio: "Kao premijer i kao vlada povlacimo nas koncept privatizacije "Feni-Mak"-a i topionice u Velesu i triju rudnika iako smo smatrali da smo bili na pocetku iznalazenja resenja. Jednostavno, nemamo nameru da i dalje se borimo u ovoj bitci, ali zelim da potenciram da i ispred gradjana Republike Makedonije i ispred stanovnika Velesa i onih koji rade u topionici, da u ovom momentu izabiru opciju DA i ostale opozicije koja masovno podrzava ovu koncepciju. Nek im je sa srecom".

Premijer je istom prigodom obznanio da prodaja "Feni"-ja, uslovljena paket-kupnjom, verovatno nece uspeti (uprkos suprotnom obecanju kojeg je dao radnicima ovog metalurskog kombinata, ciji proizvodi - fero-nikel - na svetskim berzama metala dozivljavaju rekordnu cenu), da je cudno sto istog dana kada njegova vlada donosi odluku o sanaciji, ili podrzavljanju "Almako-banke" (koja po njegovim navodima ima dug od 50 miliona nemackih maraka), ista grupacija javlja kao kupac veleske topionice.

Ne zaboravimo to se doagadjalo uoci potpisivanja "Ugovora o sadnji koalicionih partnera".

Potsetimo: Lider DA Vasil Tupurkovski, clan zadnjeg Predsednistva SFRJ i nesudjeni drugi predsednik Makedonije, neposredno nakon drugog kruga predsednickih izbora za koji se nije izborio (po makedonskom zakonodavstvu samo dvoje prvih iz prvog kruga produzavaju trku) uputio je ostru poruku svom koalicinom partneru VMRO-DPMNE u vezi daljeg opstanka koalicije. U nervozi neizvesnosti oko toga dali ce predsednicki kandidat VMRO-DPMNE Boris Trajkovski biti izabran i u svetlu opozicionih optuzbi o izbornom falsifikatu odgovor je brzo stigao: platforma DA je odbijena. U javnosti posredstvom portparola VMRO-DPMNE izasle su veoma ostre konstatacije, kao sto je sa strane DA nije upotrebljavan nezniji recnik. Odlazak DA iz vladine koalicije cinio se neminovnim. Sto je po pazljivijim analiticarima ovdasnjih prilika bilo, i jeste jednako, gotovo nemogucem. DA slovi kao partija koja se ne odrice interesa koje moze zadovoljiti samo ako je na vlasti. Ultimativni zahtevi u papiru kojeg je DA ponudila vodecoj VMRO-DPMNE po principu "Uzmi ili ostavi" zamnjeni su tezom da u ozbiljnim momentima kada se bira predsednik drzave ne moze biti toliko neozbiljan i raspravljati o koaliciji (objasnjenje Tupurkovskog).

Nakon "uspesnog" izbora Borisa Trajkovskog za predsednika Makedonije doslo je do "relaksacije" odnosa izmedju kolicionih partnera. Tenzije su nestale ˇ realnost je prihvacena. VMRO-DPMNE i DA su se dogovorili da "Bilo bi neodgovorno i stetno da se otkazemo mandata za promene nakon samo jedne godine" (opet lider DA Tupurkovski) gotovo istovremeno dok je policija hapsila njegove partiske biznismene iz topionice u Velesu na celu sa bivsim ministrom privrede Zankom Cadom (ministrom DA sa najkracim stazom u vladi Georgievskog). Naravno "Ugovor o saradnji koalicionih partnera" u vladi je potpisan. Demokratska partija Albanaca (DPA) i pre svega njen lider Arben Xhaferi, kasnije ukljuceni u koalicionim ugovorima, poentirali su dobijanjem garancija da zahtevi DPA u domenu informiranja i obrazovanja (Treci kanal drzavne MTV i visoko obrazovanje za Albance-prvi nije dosad pominjan, drugi je dogovor nakon stvaranja koalicije krajem 1998) nisu sporni. Xhaferi, svidjalo se to nekima ili ne, pokazao je da je u momentu politicar koji realizira ono sto obecava.

Njegovi koalicioni partneri u vladi, u kojoj on, kao i u parlamentu, i ne "baca u vatru" svoje kljucne partiske ljude, ipak su se dogovorili da spoje "lepo sa korisnim". Premijer Georgievski je potpisivanje koalicionog dogovora spojio sa najavljenom rekonstrukcijom njegove vlade. Odnos ministarskih mesta bice manje- vise isti, bice rotacija u resorima, Vasil Tupurkovski preuzima ekonomski sektor kao potpredsednik vlade, najvece ministarske zrtve ce cine se dati sama VMRO-DPMNE ciji je lider sam premijer, opet stupa na snagu stari dogovor o partiskoj podeli kljucnih mesta u javnim preduzecima, ali i medijima... Da bi sve to kako-tako resilo i sa forlmalne strane premijer je najavio i objavio svoju (i svog kabineta) ostavku. Jer ako se menja, rotira ˇ svejedno, desetak ministra, ili ide na kompletnu novu listu ministra, po vazecim regulama ne moze biti reci o rekonstrukciji, vec o novoj vladi. Premijer vracanjem mandata je cisti "ziheras". On u djepu ima ponovno dobijanje mandata od strane Borisa Trajkovskog, kao kandidata svoje partije. Cini se - i teoretski je nemoguce - da Trajkovski nakon ostavke Georgievskog ucini gaf da mandadat o sastavu vlade da nekom drugom (mada bi to bilo izuzetno zanimljivo - jer predsednik drzave u liku Trajkovskog, ukoliko ne uradi nesto tesko kriminalno, moze spokojno trositi svoj petgodisnji mandat).

Vasil Tupurkovski je nakon potpisivanje koalicionog dogovora izrazio svoje zadovoljstvo sto je koalicija izasla "iz nekog oblika politicke krize" jer je "vladina koalicija dobila mandat gradjana za ozbiljne promene koje jednostavno se ne mogu izvesti za 365 dana". Nakon, pomalo pompezne ceremonije potvrdjivanja koalicione "ljubavi" - potpisivanja koalicionog dogovora - ciji je tekst daleko ispod vaznosti koja mu je u medjuvremenu data, pomalo ironicno je zazvucila izjava Arbena Xhaferija u prisustvu Georgievskog i Tupurkovskog. On je svoju izjavu (odmah nakon premijera ˇ valjda kao drugi po vaznosti u koaliciji) zapoceo parafrazom famozne recenice (Sidrana i Kusturice iz "Secas li se Doli Bel"): "Svakog dana u svakom pogledu sve vise napredujemo". Lider DPA je to povezao sa napredkom koalicije, koja je i ovom prilikom dokazala da ume da ide napred. Naravno malo je verovatno da je to njegov gaf , vise je verovatno da je i ovog puta demonstrirao superiornost u odnosu na partnere koji ne mogu opstasti bez njegovog ucesca.

Pre nego sto je vlada podnela ostavku vracanjem mandata svog prvog coveka donela je odluku o spajanju novogodisnjih sa bozicnim (pravoslavnim, po starom pravoslavnom kalendaru) praznicima. Time je, po recima, premijera Georgievskog, makedonskoj populaciji dat "odmor" od 8 dana da lagodnije proslavi ulazak u novi melenij. U svemu tome jedno je jasno ˇ stanovnici Makedonije uci ce u novi milijenij novom vladom.

AIM Skopje

ISO RUSI

</body>