GRADONAČELNIK OTIŠAO, PROBLEM OSTAO

Sarajevo Dec 15, 1999

Gradnja Ferhadije

Banjaluka, 15. decembar 1999. (AIM)

Gradonačelnik Banjaluke Đorđe Umićević, za medjunarodnu zajednicu najveći problem u ovom gradu, neočekivano brzo se povinovao odluci visokog predstavnika, kojom je smijenjen sa dužnosti gradonačelnika. Prepustio je ovlašćenja svom zamjeniku Mihajlu Crnadku, iako su se neki članovi njegove stranke (Srpska stranka za RS) tome protivili. Pred odlazak, visokog predstavnika je pozdravio otvorenim pismom u kojem kaže da će se "potruditi da sve relevantne medjunarodne institucije upozna da Bosna i Hercegovina nije suverena država, već protektorat".

I visoki predstavnik Volfgang Petrič će se, takodje, potruditi, ali u tome da spriječi da iko sličan dođe na funkciju gradonačelnika. U svojoj odluci Petrič kaže da lokalni organi neće imenovati novog gradonačelnika sve dok OHR i Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju ne daju saglasnost sa njegov izbor.

Umićeviću je medjunarodna zajednica najviše zamjerila uporno protivljenje zahtjevima za izgradnju Ferhatpašine džamije, porušene 1993. godine. Umićević je u više navrata ponavljao ocjenu da je ova gradjevina "spomenik turske okupacije", ili "spomenik turskog zuluma". Istina, uz to je napominjao da ne sprečava gradnju nove džamije na području Banjaluke, ali one koja bi služila vjernicima grada, a ne političarima. Medjutim, gradnju takve novu džamije niko nije tražio, pa nije jasno kako bi u tom slučaju govorio gradonačelnik.

Vrlo brzo po odluci o smjeni, medjunarodna zajednica se mogla uvjeriti da nije riješila problem, odnosno da problem i nije bio u Umićeviću, bar kada je o Ferhadiji riječ. Nebojša Radmanović, predsjednik Izvršnog odbora Skupštine grada i član Socijalističke partije Republike Srpske izjavio je, mašući stranicom iz Zakona o uredjenju prostora, kako je za kulturne spomenike i objekte oko njih, što se odnosi na Ferhadiju, nadležno Ministarstvo za urbanizam i gradjevinarstvo Republike Srpske, a ne Skupštine grada.

Dozvolu za izgradnju sedam džamija na području Banjaluke potrebno je izdati na osnovu odluke Doma za ljudska prava u sporu pod nazivom "Islamska zajednica protiv Republike Srpske". Osim za izdavanje dozvole za gradnju džamija, tužena strana je obavezana i da ogradi prostore na kojima su se nalazile džamije, te da se uzdrži od bilo kakve druge gradnje ili promjene namjena tih prostora. Odluka Doma zabranjuje i pomjeranje ili uništavanje objekata koji su ostali na tim mjestima, kao i na islamskim grobljima u Banjaluci. Sve je to trebalo učiniti do 11. septembra ove godine.

Radmanović je svojom izjavom sve ponovo prebacio na Vladu Republike Srpske i istakao da Skupština grada zapravo i nije bila tužena strana u ovom sporu. To isto je govorio i smijenjeni gradonačelnik Umićević u jednom otvorenom pismu Petriču. "Zamjerate mi da opštinske vlasti nisu dale dozvolu za ponovnu izgradnju sedam džamija u Banjaluci, iako je to u kompetenciji Vlade Republike Srpske, što se vidi i iz signature predmeta Islamska zajednica protiv Republike Srpske, a ne protiv Grada Banjaluka", piše Umićević.

Vlada Republike Srpske nije imala na dnevnom redu problem izgradnje Ferhadije. Ministar za urbanizam, gradjevinarstvo i stambeno komunalne djelatnosti Jovo Bašić izjavio je nakon Petričeve odluke da Ministarstvo nije nadležno za izdavanje dozvola, te da svu potrebnu dokumentaciju treba da izda opština. Dopunio ga je i ministar nauke i kulture Živojin Erić, koji kaže da Ferhadija ne može biti kulturni spomenik. "Ono što je nekad bilo kulturni spomenik, nestalo je iz različitih razloga - da li da je uništeno u zemljotresu, namjerno ili nenamjerno srušeno. Ferhadija više ne može biti kulturni spomenik, jer ona više nije i ne može biti što je bila. Može biti vjerski objekat, ali nikako kulturni", objašnjava Erić.

Predsjednik Demokratske patriotske stranke i bivši gradonačelnik Banjaluke Predrag Radić nazvao je odluke visokog predstavnika o smjenama 22 funkcionera u BiH, medju kojima je i Umićević, 'sječom knezova'. On upozorava da je trebalo početi od glave, odnosno u Vladi, a ne od repa. Radić preporučuje i ministarstvima oba entiteta da se dogovore o statusu vjerskih objekata, odnosno o tome šta će se od u ratu porušenog ponovo graditi. Umićevićeva Srpska stranka za Republiku Srpsku takodje smatra da je "nedemokratskom smjenom" samo zamijenjen jedan od sedamdeset odbornika u skupštini. "Sve odluke mora da donese Skupština grada, a Umićević u toj skupštini ima samo jedan glas", objasnio je potpredsjednik njegove stranke Ljubomir Puvačić.

Oni koji bi bili politički bliski Umićeviću u Skupštini grada čak nemaju većinu. Pokazalo se to i na sam dan kada je bivši gradonačelnik napustio kancelarije. Pokušao je da sazove sjednicu Skupštine grada, jer je želio da raspoloženje o Petričevoj odluci provjeri medju odbornicima, ali nije uspio. Nije bilo kvoruma. Zajedno sa odbornicima njegove stranke, bilo ih je svega 28, od ukupno 70.

Predstavnici Doma za ljudska prava, u vrijeme kada je trebalo provesti odluku, saopštili su da na njima nije da odlučuju ko će je implementirati. Tužena strana je Republika Srpska, a da li će to biti Vlada, ili Skupština grada, za ovu instituciju nije bilo bitno. Kako je tada obrazloženo, istekom septembarskog roka Odluka doma iz pravnog prelazi u politički domen, odnosno u ruke visokom predstavniku.

Iako je Visoki predstavnik kaznio Umićevića, problem izgradnje Ferhadije još nije riješen. Ovih dana je premijer Vlade RS Milorad Dodik, na postavljeno pitanje kada će početi izgradnja Ferhadije, kratko odgovorio: "Ta priča je realna tek poslije parlamentarnih izbora".

Aleksandar Živanović (AIM)

</body>