NIŠLIJE I DALJE BEZ EVROPSKOG MAZUTA

Podgorica Dec 3, 1999

**Energija za demokratiju vraćena u Makedoniju

AIM, PODGORICA, 3. 12. 1999. (Od dopisnika AIM iz Beograda)

Dugo najavljivana "Energija za demokratiju" na samom početku doživela je rashladjivanje na graničnom prelazu između Makedonije i Jugoslavije kod Preševa. Carinski organi na čijem čelu je najpoznatiji mađarski Srbin Mihalj Kertes, započeli su u sredu 24. novembra da pažljivo čitaju zakon i očigledno utvrdili da u njemu postoje toliko zanimljivih stvari koje će Nišlijama sniziti temperaturu u stanovima.

Sumnjajući da evropski mazut možda i nije toliko kvalitetan za srpske toplane, a sve striktno poštujući zakon, carinici su najpre poželeli da utvrde da li taj mazut odgovara visokim standardima propisanim srpskim zakonom. Naravno, tako važno ispitivanje moralo je da se sprovede u prestonici, pa su plastične flaše sa uzorcima iz svake od 14 cisterni sa granice poslate u Beograd. Najzad, kada je firma zadužena za kvalitet mazuta u Beogradu utvrdila da će se Nišlije možda grejati kvalitetnim gorivom izdat je sertifikat. Organi carine u Preševu opet, sumnjajući ovog puta u poštanske usluge nisu se zadovoljili faksiranim sertifikatom već poželeli da vide original.

Sa originalom u rukama otkrili su da bi evropske cisterne mogle da unište srpske puteve, pa zabranili da šest cisterni čija je težina za stotinak kilograma prevazišla težinu od 40 tona krenu put Niša i Pirota. Očito da se protiv niških toplih radijatora sve zainatilo pa je veliki državni praznik 29. novembar početak carinjenja odložio za dane posle praznika kada je Ministarstvo saobraćaja zatražilo saobraćajne i vozačke dozvole vozača cisterni kao i nacrte kamiona.

"Pozivam državne organe da prestanu da se igraju politike i izigravaju drumske rabojnike i da barem jednom učine nešto za dobro naroda i ne sprečavaju program EU "Energija za demokratiju", poručio je niški gradonačelnik Zoran Živković koji je odbacio "sve špekulacije" da će bilo ko u poslu sa EU oko mazuta zaraditi pare: "Pare uzimaju samo Srbija i savezna država na najbezobrazniji način kroz plaćanje analize uzoraka mazuta i ležarine koja iznosi 125 DEM dnevno po cisterni. Te troškove plaća grad", tvrdi Živković.

Niški gradonačelnik je dalje pojasnio da je dokumentacija kompletna i da se iz nje vidi da evropska nafta u Srbiju ne dolazi kao humanitarna pomoć već već regularan uvoz: ``Humanitarna pomoć u Srbiju može da uđe samo preko državnih organa ili Crvenog krsta i mi to nismo želeli jer imamo osnovanu sumnju da bi takva pomoć mogla da bude zloupotrebljena za šta postoji više primera".

Dok su carinici kod Preševa lagano i pažljivo čitali Zakon, niška toplana trošila je poslednje rezerve mazuta, što je direktora Radislava Zlatanovića primoralo da promeni režim grejanja i uvede tehnološki minimum odnosno totalno ohladi radijatore po niškim stanovima i školama. Hladni radijatori nisu previše prijali niškoj policiji koja je najpre Zlatanovića privela na informativni razgovor, a potom, i odredila trodnevni pritvor. Nakon tri dana javno tužilaštvo je odlučilo da ukine policijski pritvor i da odustane od produžetka pritvora.

"Postoji osnovana sumnja da je Zlatanović učinio krivično delo zloupotrebe službenog položaja zbog toga što je naredio da se izmeni režim grejanja i pređe na režim tehničkog minumuma iako je na zalihama bilo dovoljno lož-ulja i mazuta.", saopštila je niška policija. Pozivajući se na nalaze specijalizovane ustanove "Jugoinspekt" iz Beograda i nadležne tržišne inspekcije, predstavnici niške policije rekli su da je u niškoj toplani "u vreme inspekcije bilo blizu 400 tona lož-ulja i mazuta" što je bilo dovoljno" za normalan rad.

Gradonačelnik Niša Zoran Živković je potom optužio nišku policiju da je "štimovala" rezultate kontrole u gradskoj toplani, i ocenio da takvo ponošanje "neodoljivo" podseća na falsifikovanje rezultata lokalnih izbora u Srbiji 1996. godine: "Prema nezvaničnim, ali pouzdanim izvorima iz niške policije u gradskoj toplani nađeno je samo 89 tona mazuta".

Bez obzira na stvarne količine mazuta u Gradskoj toplani bez grejanje je 26. novembra zajedno sa Nišlijama u stanovima ostalo i osam obdaništa i 23 osnovnih i srednjih škola kao i niški Dom zdravlja. U Pirotu su već sutradan dva gradska naselja ostala bez grejanja, a policija je pokušala da privede direktora pirotske toplane na informativni razgovor. Prvi školski dan nakon praznika Osnovna škola "Osmi septembar" u Pirotu zbog nedostatka lož-ulja prekinula je nastavu i oko 1.300 učenika vratila kući.

Nišlije su grejanje dobile nakon dva dana kada je Skupština grada ovlastila Toplanu da koristi Republičke robne rezerve bez odobrenja nadležnih organa. "Ima da se greje, pa neka hapse. Neka počnu od mene, pa koga uhvate. Hapšenjem Zlatanovića i opstrukcijom dopremanja mazuta, pomračeni umovi koji vladaju Srbijom odabrali su da Niš bude mesto gde će početi građanski rat u Srbiji``, rekao je Živkovoć pred oko 7.000 građana Niša okupljenih na centralnom trgu dan nakon hapšenja direktora Toplane.

Ocene analitičara srpske političke scene da će tek prazni stomaci, ili hladni stanovi naterati građane na ulice, u slučaju Niša, pokazale su se kao istinte. Bez ikakvih visokih ciljeva i pominjanja demokratije hladni radijatori isterali su Nišlije na ulice u znatno većem broju od svakodnevnih protesta čiji su ciljevi očigledno visoko postavljeni i nedostižni za obične ljude. Po prvi put od 1996. godine na niškim ulicama opet su se našli zajedno članovi i simpatizeri SPO, DS i GSS. Sa stranačkim zastavama čisto da se zna ko kome pripada, Nišlije su uz glasne zvižduke prošli pored zgrade policije i sedišta niškog odbora SPS.

Dok predstavnici lokalne vlasti sve češće kao razlog za opstrukciju isporuke mazuta iz EU navode nameru režima za uvođenje prinudne uprave, niški socijalisti pozivaju narod "da ne naseda na priče o tome da SPS želi uvođenje prinudne uprave": "Zalažemo se za što hitnije raspisivanje lokalnih izbora kako bi građani smenjivanjem kaznili sadašnju gradsku nenarodnu vlast", objasnio je ciljeve svoje partije potpredsednik niških socijalista Radoje Kostić.

Levičarske partije u gradu probleme sa grejanjem pripisale su lokalnoj vlasti koja je, prema njihovoj oceni, namerno obustavile grejanje kako bi za to okrivile vlasti u Srbiji. "Niko nije mogao da očekuje toliku zaslepljenost uskopartijskim interesima lokalnog rukovodstva koje je dozvolilo da bez grejanja ostanu bolesnici u gradskoj bolnici, deca u obdaništima, starački dom i dom zdravlja. Napravljena je predstava sa ciljem da krivica padne na vlast u Srbiji i da se pokaže da ona namerno ne dozvoljava da mazut koje je dala EU dodje u Niš", ocenio je predsednik niških socijlista Goran Nikolić.

Uprkos svim problemima oko pristianja nafte, predstavnici Evropske unije su ovih dana obećali da ih opstrukcije jugslovenskog režima neće obeshrabriti i da će pomoć Srbiji biti nasatavljena.

I dok se u Nišu i Pirotu troše poslednje rezerve nafte cisterne Evrpske unije su posle deset dana vraćene u Makedoniju. Razlog je iscrpljenost vozača koji već deset dana žive u svojim vozilima koja ne smeju da napuste. Državna televizija je večeras javila da su iz Jugopetrola krenule prve količine nafte ka Nišu. Temperatura je ispod nule, Elektroprivreda Srbije najavljuje restrikcije električne energije a kako javljaju beogradski mediji i u glavnom gradu su radijatori sve hladniji. No vlast je odlučila da iz Beograda koji počinje da cvokoće od zime, naftu bar i simbolično uputi za Niš. Nišlije su, za razliku od Beogradjana ozbiljno ljute i to svako veče iskazuju na trgovima grada.

Sada je već evidentno da će evropska pomoć u nafti teško stići na teritoriju SRJ. Slobodan Milošević, nekadašnji faktor stabilnosti i mira na Balkanu ( uloga dobijena u svetu a ne kod kuće) očigledno je sprečavanjem dotoka nafte pokazao ko je, makar i izlovan, gazda u kući. Jedino je pomalo neizvesno da li će tvrdoglavo zadržavanje cisterni na granici pomoći režimu u Srbiji da na lokalnim izborima koje tako željno iščekuje osvoji vlast. Ili je to za vladajuću levo- desnu koaliciju nebitno posle usvajanja Zakona o lokalnoj samoupravi. Po ovom dokumentu inaćenje sa mazutom ne umanjuje šanse režimu da i bez izbora osvoju vlast u opozocionim gradovima Srbije.

Zoran Kosanović(AIM)

</body>