MITROVICKA BOLNICA PULS ZA MULTIETNICKO KOSOVO
AIM Pristina, 30.11.1999
Kada su krajem septembra lekari, medicinske sestre I cistacice srpske nacionalnosti iz gradske bolnice u Mitrovici oterali svoje kolege Albance - poverovali su da je osvojena vazna bitka u podeljenom gradu na Ibru. Samopouzdanje je jos vise poraslo kada su iz Beograda stigle poruke da ce medicinska ustanova oko koje se "lome koplja" na poklon dobiti savremene ultrazvucne aparate, lekove i sanitetski materijal. Medjutim, umesto aparata za dijagnostiku, antibiotika i ostalih preparata, kao poklon od Ministarstva za izbeglice Vlade Srbije stigle su samo polovne zavese, decija obuca , armirana folija... Tako je, barem kod obicnog coveka, osecaj pobede nad Albancima u mitrovickoj bolnici poceo da nestaje. To, istina, nije smetalo lokalnim liderima da svojoj politici dodaju jos tvrdokorniji stav. Nije tajna da je Srpsko nacionalno vece osnovalo nekoliko lekara, upravo iz bolnice o kojoj je rec.
Neposredno nakon dolaska mirovnih snaga na Kosovo, gradska bolnica u Kosovskoj Mitrovici smatrana je pozitivnim primerom i objektom u kojem, sa ne bas velikom ljubavlju, rade i Srbi i Albanci. Za direktora je imenovan francuski drzavljanin Fransoa Kremije, a albanski medicinari su svakodnevno iz juznog dela grada vozilima humanitarnih organizacija dovozeni posao. Slicno je bilo i sa pacijentima. Na kapiji bolnice dezurali su francuski vojnici. 23. Septembra dogodio se prvi ozbiljniji incident. UNMIK je saopstio da je "izbila tuca izmedju jednog Srbina i Albanca - vozaca autobusa. Takodje je potvrdjeno da je KFOR intervenisao, kako bi prekinuli tucu. "Dok je Srbin lakse ranjen u glavu podvrgnut hirurskoj intervenciji, francuska zandarmerija je uhapsila Albanca koji je ispod odece skrivao pistolj", pisalo je u saopstenju. Ova tuca bila je pocetak kraja multietnicke bolnice. Pet dana nakon ovoga, ponovo se oglasio regionalni administrator ser Martin Garot. U izjavi za medije bio je izricit: " Ovi incidenti kulmirilali su u svakodnevnu blokadu pristupa bolnici, tako sto se sprecava dolazak albanskog medicinskog osoblja u bolnicu. Medjutim, usled huskanja doktora Marka Jaksica, doslo je do nove podele. Sasvim mi je jasno da je doktor Jaksic arhitetkta podele grada", izjavio je gospodin Garod. Regionalni administrator je dalje izrazio cudjenje I nevericu pitajuci se "kako moze neko ko je potpisao Hipokratovu zakletvu rizikovati ljudske zivote huskanjem i organizovanjem demonstracija".
Doktor Marko Jaksic nije ostao duzan Martinu Garodu. Odmah nakon ove izjave presavio je tabak I na njegovu adresu napisao opsirno pismo u kojem je kritikovao Garoda za odlazak Srba iz juznog dela Mitrovice I okolnih opstina. Marko Jaksic je istovremeno I predsednik Demokratske stranke Srbije za Kosovo, a u pismu koje je uvecao I izlepio po izlozima severne Mitrovice napisao je sledece: " Osnopvni motiv Vase mrznje kada sam ja u pitanju je sto nisam hteo da potpisem Vas dokument o slobodi kretanja - samo za Albance, a ne I za Srbe... Na sastanku u bolnici koji je odrzan zbog toga sto su zaposleni ustali protiv proterivanja Srba iz poste, Doma zdravlja, decijeg obdanista I drugih ustanova, poneli ste se ruzno I primitivno. Pretiili ste mi podignutim kaziprstom, vikali, lupali rukom po stolu, nazivali me ekstremom"...
Pocetkom novembra UNMIK je doneo novi plan prema kojem je korak po korak, albansko osoblje trebalo da se vrati na posao. Sve je, medjutim, ostalo samo mrtvo slovo na papiru. U krugu bolnice organizovane su nove demonstracije. Srpski lekari su svakodnevno organizovali polucasopvne obustave rada, protiveci se odluci UNMIK-a da se ponovo uspostavi multietnicka bolnica. Ser Martin Garod je ponovo reagovao. Ovaj put, na 30 dana suspendovao je zamenika direktora bolnice, lekara Milana Ivanovica. Iako su srpski lekari izjavljivali da ce "svi u zatvor" I da "nece prihvatiti odluku", Ivanovic je I dalje pod suspenzijom. Ser Martin Garot je ponovo bio jasan:" Ne zelim politicke agitatore u bolnici, vec lekare cija su glavna briga pacijenti. Doktoru Ivanovicu je jasna lekcija".
Jedan od kurioziteta je da suspendovani Ivanovic pacijente pregleda u prostorijama Srpskog nacionalnog veca... Direktor bolnice Fransoa Kremije je prilikom odrzavanja demonstracija fizicki nhapadnut od grupe Srba...
Iako vecunu pacijenata, kada bolesni zakucaju na vrata bolnice, ne zanima politika - ona im se kao bumerang vraca. Iznervirani medicinari nisu bas uvek ljubazni sa bolesnicima. Otezavajuca okolnost je sto objekat nema redovno snabdevanje strujom I vodom, a I telefonske veze su cesto u prekidu. Serija protesta nije donela nikakav napredak. U Mitrovici koja je opterecena podelama I politikom, gradska bolnica predstavlja samo jedan segment neresenih problema. Francuski vojnici iz sastava KFOR-a koji dezuraju na ulazu u bolnicki krug verovatno su iznenadjeni brojnim "bolestima" I strastima, koje prate politicke mitinge. Ispred njih se desava nesto sto bi vecina politicki neopterecenih stanovnika Mitrovice rado zaboravila.
AIM Pristina Cvjetko UDOVICIC
</body>