POP NA POPA

Podgorica Nov 24, 1999

Novi konflikt izmedju srpske i crnogorske crkve

AIM PODGORICA, 23.11.1999.godine

TXT: Sukob Srpske pravoslavne crkve i Crnogorske pravoslavne crkve, nakon godina sporenja, presli su na "suptilnije" metode - fizicke napade. Ovog puta, zrtva je bio niko drugi do mitropolit Crnogorske crkve gospodin Mihailo Dedec.

U proslu nedjelju, na Arandjelov dan, poglavara CPC fizicki je napao paroh Srpske pravoslavne crkve Dragan Stanisic. Taj u vjekovnoj crnogorskoj istoriji nezabiljezeni dogadjaj desio se na Cevu, nedaleko od Cetinja. Srpski pop Stanisic htio je zapravo da crnogorskog mitropolita sprijeci da, po zelji mjestana, tog nedjeljnog jutra odrzi liturgiju u crkvi Sv. Arhandjela Mihaila, na Cevu. Prema izjavama svjedoka, Stanisic je svojim automobilom preprijecio lokalni put kojim su prema crkvi naisli mitropolit Mihailo sa svestenstvom i oko stotinu mjestana i ostalih vjernika CPC. Uzaludno su molili popa da ih propusti do crkve. Bio je neuomoljiv i zapocela je rasprava. Stanisic je potom, na opste iznenadjenje prisutnih, iznenada udario mitropolita Mihaila, a zatim kamenicama demolirao njegov automobil!

Fizicki obracun vjernika CPC sa njihovim starim znancem parohom Stanisicem sprijecila je policija, koja se vec nalazila ispred crkve kako bi onemogucila eventualni incident izmedju vjernika dviju crkava.

Otkud policija ispred te seoske crkve? Nista slucajno. Od prosle godine mjestani nekoliko cetinjskih sela odlucili su da svoje bogomolje, koje je prije osam decenija, nakon nasilnog ukidanja Crnogorske pravoslavne crkve okupirala Srpska pravoslavna crkva, opet vrate u okrilje nacionalne crkve. Od tada svestenici SPC, zajedno sa militantnim mitropolitom Amfilohijem na sve moguce nacine pokusavaju da i dalje zadrze pod svojom kontrolom i te i ostalih 650 crnogorskih crkava i manastira. Stoga su u posljednje vrijeme incidenti izmedju pristalica SPC i CPC sve cesci, pa je policija neizbjezni pratilac skoro svih crkvenih obreda.

Pop Stanisic se upravo u takvim prilikama legitmisao kao ekstremni svestenik. Prosle godine je iz pistolja pucao na parastosu u Predisu, takodje cevskom selu. Zbog te nezapamcene uvrede mjestana i nesto ranije pohare njihove crkve, kada je iz nje odnio brojne skupocjene relikvije, Predisani su na zboru odlucili da Stanisicu zabrane ulazak u svoju crkvu. Stanisic je takodje ucestvovao u jos nekoliko incidenata nespojivih sa pozivom duhovnika, pa je protiv njega podneseno nekoliko krivicnih prijava.

No, da se vratimo incidentu na Cevu. Nakon nasrtanja na mitrpolita Mihaila i demoliranja njegovog automobila, policija je Stanisica privela u cetinjski Centar bezbjednosti, gdje je izjavio da je on bio napadnut. Istovremeno, Cetinjem se procula vijest o napadu na mitropolita Mihaila, pa se ubrzo ispred zgrade Skupstine opstine, gdje se nalazi policijska stanica, okupilo oko cetiri stotine revoltiranih vjernika da protestvuju zbog tog vandalskog cina. Ubrzo je iz Podgorice stiglo nekoliko desetina pripadnika specijalnih jedinica crnogorskog MUP-a. Ucesnici protesta docekali su ih zvizducima i povicima negodovanja, demonstrirajuci time svoje ogorcenje zbog naklonosti crnogorske vlasti prema Srpskoj i ignorisanja Crnogorske crkve.

Tom prilikom desio se novi incident. Demonstranti su napali dvojicu svestenika Srpske pravoslavne crkve. Jedan od njih bio je Radomir Nikcevic, koji je proslog ljeta, usred Cetinja, fizicki napao svestenika CPC Milutina Cvijica, zaprijetivsi mu da se neizostavno seli iz crnogorske prijestonice. Policija je uhapsila dvojicu Cetinjana osumnjicenih za taj napad, sto je unijelo dodatnu nezadovoljstvo medju ucesnike protestnog skupa. Tenzije su narocito porasle kada se saznalo da je policija pustila svestenika Stanisica petnaestak minuta nakon pri tvora. Tek kada je, poslije dvocasovnog protestvovanja, oslobodjen i jedan od privedenih Cetinjana, strasti su splasnule i protest okoncan. Novo okupljanje, zakazano za sjutradan, sprijecilo je nevrijeme.

  • Ovaj incident nije prvi, a vjerovatno ni posljednji od strane svestenika Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Sve to rezira gospodin Amfilohije Radovic, koji godinama najbezocnije napada nasu crkvu i njene vjernike. On se vraca na pocetak ove decenije kada su na najbrutalniji nacin Crnogorci sprjecavani da obnove svoju crkvu u sopstvenoj drzavi! Ali, od toga vise nema nista. Crnogorska vlast je ovom prilikom jos jednom mogla da vidi sta sve rade svestenici SPC u Crnoj Gori i nadam se da ce konacno uzeti u zastitu Crnogorsku pravoslavnu crkvu. Ja cu zahtijevati da se Cetinje ocisti od ovih razbojnika, pa i samog mitropolita Amfilohija, rekao nam je mitropolit CPC Mihailo, koji je zatrazio sto hitniji prijem kod crnogorskog predsjednika Mila Djukanovica.

Povodom ovog incidenta, koji su vjernici i postovaoci Crnogorske crkve dozivjeli kao napad na svoju drzavu, naciju i crkvu, oglasili su se Mitropolija Srpske pravoslavne crkve, Nastavnicki savjet Bogoslovije sa Cetinja i njima naklonjeni mediji. Po vec vidjenom scenariju, oni su i ovog puta istinu okrenuli naglavacke. Prema saopstenju Mitropolije, "paroh Stanisic je bio prinudjen da se brani od siledzijstva na drumu!" U saopstenju se takodje tvrdi da su svestenici Srpske pravoslavne crkve "surovo napadnuti" na Cetinju od strane delinkvenata i to u prisustvu policije.

U saopstenju Bogoslovije, svestenici i vjernici Crnogorske pravoslavne crkve nazvani su "neofasistickom sektom" i "razbojnickom grupom", a i skola i Mitropolija posebno su zamjerili crnogorskim drzavnim i nezavisnim medijima sto su presutali istinu, sto u prevodu znaci nisu stali u odbranu Srpske pravoslavne crkve i mitropolita Amfilohija, koji je, uzgred receno, dugo bio miljenik crnogorskih drzavnih medija.

Povodom najnovijih incidenata na Cevu i Cetinju, regovali su, pored ostalih, Crnogorski helsinski komitet i Socijaldemokratska partija, jedna od clanica crnogorske koalicione vlasti.

"Vrijedjanje i fizicki napad na Vladiku Mihaila i kamenovanje njegovog sluzbenog vozila ne predstavlja izolovani cin i emocionalnu reakciju pojedinca, vec svjesno i unaprijed planirani akt, koji je u skladu sa kontinuiranom politikom Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Nasrtaj na Vladiku Mihaila za nas predstavlja i napad na pravo vecinskog crnogorskog naroda na slobodu, sopstvenu vjeru, istorijsko trajanje i svoju drzavu, te napad na temeljna ljudska prava i slobode, koja su zajamcena, izmedju ostalog, i Ustavom Crne Gore", rekao je u izjavi za javnost poslanik Socijaldemokratske partije Miodrag Ilickovic, apeluju}i na vlast u Crnoj Gori da omoguci nesmetano djelovanje Crnogorske pravoslavne crkve, kako je to predvidjeno ustavom, da je ravnopravno pomaze kao i druge vjeroispovijesti i stiti od bilo kakvog nasilja.

Najnoviji sukob izmedju Srpske i Crnogorske crkve u Crnoj Gori samo je jedna od posljedica nerijesenog statusa Crnogorske pravoslavne crkve kojoj, zahvaljujuci neshvatljivom odnosu drzavne vlasti, a posebno Ministarstva vjera, nisu omoguceni normalni uslovi za nesmetano djelovanje. Zanimljivo je da su napadi Srpske pravoslavne crkve na CPC ucestali od kako je Crnogorska crkva najavila da }e putem suda vratiti svoju imovinu koju decenijama nezakonito koristi Srpska crkva i nakon nedavnog prvog zvanicnog susreta crnogorskog mitropolita Mihaila sa predstavnicima crnogorske vlasti, sto je izazavalo ostra reagovanja mitropolita SPC Amfilohija.

Veseljko KOPRIVICA (AIM)