"MONSTRUM SA GRBAVICE" PRED IZRUCENJEM?
Optuzeni za ratne zlocine u Crnoj Gori
Da li ce Crna Gora izruciti Veselina Vlahovica, koga u BiH optuzuju za ratne zlocine
AIM Podgorica, 13.11.1999. godine
TXT: Bosna i Hercegovina je prije par dana zvanicno zatrazila izrucenje Veselina Vlahovica zvanog Batko od SR Jugoslavije. Ovo je na konferenciji za novinare saopstio Daglas Kofman portparol UN, isticuci da bosanske vlasti traze izrucenje Vlahovica zbog "krsenja medjunarodnih zakona" na Grbavici tokom rata u Bosni od
- do 1995. godine. Poslije brojnih natpisa u crnogorskoj i bosanskoj stampi i spekulacija da li ce Vlahovic biti izrucen, crnogorske vlasti su sada konacno suocene sa javnim zahtjevom za izrucenjem jednog svog gradjanina optuzenog pred Haskim tribunalom za ratne zlocine. Po rijecima Kofmana sudije iz Haga su vec dale zeleno svijetlo da se Vlahovicu sudi u Bosni.
Veselin Vlahovic se nalazi u pritvoru od juna prosle godine u zatvoru u Spuzu (kraj Podgorice), ali ne zbog ratnih zlocina, vec zbog razbojnistva, kradja i nasilnickog ponasanja pocinjenih na teritoriji Crne Gore. U drzavnom tuzilastvu Crne Gore u Vlahovicevom dosijeu nema dokumenata o zlocinima koje je pocinio za vrijeme rata u BiH.
Veselin Vlahovic, bivsi bokser, rodjen je 1969. u Niksicu. Do posetka rata u Bosni bio je stalno nastanjen u Trebevickoj ulici na Grbavici. Od ranije je bio poznat organima gonjenja kao provjereni kriminalac, zbog vise pocinjenih razbojnickih kradja i krivicnih djela u Sarajevu. Prema pisanju sarajevski "Vecernjih novina" od samog pocetka rata u BiH, Batko ucestvuje kao dobrovoljac na srpskoj strani a njegova paravojna formacija koju su cinili uglavnom kriminalci, pocinila je veliki broj zlocina, prije svega u sklopu politike etnickog ciscenja Srpske demokratske stranke.
Batkova grupa se, prema navodima sarajevskih novina, formalno vodila kao dio jedinice "Bijeli andjeo", kojom je do svoje pogibije, juna 1992. godine, komandovao Zoran Vitkovic, a kasnije Predrag Jovancic, zvani Pedja. Prema izjavama prezivjelih, Vlahovic je izvrsio ili je ucestvovao u ubistvima preko stotinu gradjana nesrpske nacionalnosti. Takodje je ucestvovao i u protjerivanju vise hiljada gradjana Grbavice i Vraca. Ubijao je iz vatrenog oruzja, klao nozem, a o sudbini onih koje je Batko protjerao iz Lenjinove i Splitske ulice, ni do danas se nista ne zna. "Pored ubistava Vlahovic je silovao zene i djevojke nesrpske nacionalnosti. Na Vracama je formirao javnu kucu , gdje je dovodio i silovao starice, ali i trinaestogodisnje djevojcice. Silovao je i majke i kceri pred clanovima njihovih porodica. To je radio sam i u grupi. Neke od zena je silovao vise puta o cemu postoje brojna svjedocenja", tvrde "Vecernje novine".
U knjizi "Balija", koju je napisao Bozo Debelnogic, koji je ratovao na Grbavici u jedinicama srpske vojske, cijelo jedno poglavlje posveceno je Batku i njegovim "podvizima". Izmedju ostalog stoji:" Batko Crnogorac je najvise volio voziti auta i ubijati Muslimane. Volio je on doduse i da ih bije , ali samo pred drugima, pokazujuci tako svoje umijece, tehniku aperkata i krosea... Muslimane niskog rasta nije tukao, njih bi odmah ubijao..."
Po zavrsetku rata Vlahovic se obreo u Podgorici. U gradu se vrlo rijetko pojavljivao, a kada bi se to i desilo, bilo je to uglavnom nocu. Prije nesto vise od godinu dana Batko je nestao iz grada. Mnogi su mislili da se sklonio pred prijetecom potjernicom Haskog tribunala, sve dok ga u zatvoru u Spuzu nijesu prepoznali u jednom zgoljavom mladicu u robijaskom odjelu. Kasnije se saznalo da je optuzen na cetiri i po godine zbog razbojnistva, kradja...
Ministar pravde u Vladi Crne Gore Dragan Soc, nedavno je izjavio, prije zvanicnog zahtjeva za ekstradikciju Vlahovica, da ce Crna Gora nastojati da odgovori obavezi koju je politicki proklamovala, a to je saradnja sa Haskim tribunalom u svim istragama ratnih zlocina za koje je taj sud nadlezan. "Crna Gora ce u svakom slucaju ispostovati opredjeljenje da ne bude pribjeziste zlocinaca, a organi vlasti nece ciniti bilo sta da ih zastite, odnosno nece praviti nikakve smetnje tribunalu da ostvari svoju ulogu", rekao je Soc.
U Podgorici se sada s paznjom iscekuje kako ce vlasti reagovati na prvi zvanican zahtjev za izrucenje jednog lica optuzenog za ratne zlocine. Do sada je bilo spekulacija da se ceka pogodan trenutak za izrucenje Vlahovica i to onaj koji bi zvanicnoj Podgorici donio najvise poena pred medjunarodnom zajednicom. Malo je vjerovatno da ovdasnje vlasti nijesu bile upoznate sa Vlahovicevom ranijom biografijom. Ako je nedavno nereagovanje na posjetu generala Ojdanica i moglo da se opravda strahom da bi njegovo hapsenje destabilizovalo republiku, sada ce ovdasnje vlasti morati vrlo konkretno da se odrede prema zahtjevu iz Sarajeva.
Ono sto pravno-proceduralno moze da bude izgovor crnogorskih vlasti nagovjesti je nedavno ministar pravde Soc u izjavi za BBC." Posto Haski tribunal priznaje cjelovitost i subjektivitet Jugoslavije, on se nikada nije obracao vlastima Crne Gore, mimo Beograda. Dakle cinjenica da je Crna Gora sastavni dio Jugoslavije moze da bude otezavajuca okolnost za saradnju sa sudom u Hagu", kaze Soc.
Ostaje nedoumica da li ova otezavajuca okolnost moze ponekad da postane i olaksavajuca, i da se zbog unutrasnjeg mira u republici nista ne preduzima povodom ratnih zlocina pocinjenih na teritoriji Crne Gore, kao i zlocinaca koji u njoj borave. Crna Gora je sada prvi put suocena sa direktnim pozivom da izruci jednog ratnog zlocinca, koji se nalazi na njenoj teritoriji. Ta~nije: sada je potez na zvanicnoj Podgorici - da djelom dokaze istinitost zelje o saradnji u hvatanju i kaznjavanju lica osudjenih za ratne zlocine a skrivenih u Crnoj Gori.