NISKE PARE U NISKE DZEPOVE

Podgorica Nov 10, 1999

Protesti

AIM, PODGORICA, 10. 11. 1999. (Od dopisnika AIM iz Beograda)

Gostujuci pre neko vece na Trgu oslobodjenja, gde se vec gotovo dva meseca svakodnevno na protesnim skupovima u zavidnom broju okupljaju gradjani Nisa, Velim Ilic, gradonacelnik Cacka je Nislijama porucio:``Vi ste prestonica demokratije u Srbiji. Neka se zamisle Beogradjani, uzecemo im prestonicu.

Iliceva poruka Nislijama mogla bi da se protumaci kao obicno laskanje politicara gradjanima, da svakodnevni izvestaji sa mitinga Saveza za promene sirom Srbije, jasno ne ukazuju da bi bez Nisa ti protesti bili tek sporadicni izlivi nezadovoljstva. Ovo je jedini grad u Srbiji u kome protesti svako vece okupljaju po nekoliko hiljada ljudi. Doduse, i u ovom gradu se, u poredjenju sa prvim danima protesta protiv rezima Slobodanan Milosevica, broj onih koji javno protestvuju, znatno smanjio ali nikada ispod neke kriticne granice.

Bez ijedne stranacke zastave i sa retkim transparentima danasnji mitinzi u Nisu, za razliku od onih iz 1996. godine, na kojima se osecala i izvesna doza pobednicke atmosfere, izgledaju kao skup gradjana nad kojima lebdi ogromna doza ocaja i nezadovoljstva i pomanjkanja energije. Upravo takvo nezadovoljstvo pojacano i nervozom, ali bez imalo straha Nislije su pokazale prilikom posete predsednika Srbije Milana Milutinovica kada su zaglusile njegov govor pistaljakma i skandiranjem. Za razliku od Beogradjana koji se vrlo cesto susrecu i sukobljavaju sa plavim kordonima na ulicama, Nislije su tek tog dana imale prilike da izbliza zagledaju policijsku opremu za razbijanje demonstracija koja ih, sudeci po buci koju su stvarali, nije previse impresionirala. Ni mala jurnjava policajaca za studentima na susednom mostu tog dana nije pokvarila vecernji miting na kome su Nislije proslavile svoju pobedu nad prvim covekom Srbije.

Razlog za najmasovnije proteste u Srbiji, prema loklanim politicarima, lezi u tome da u Nisu proteste ne organizuju partije vec narod. "Mi ne okupljamo narod vec on sam dolazi na trg jer zna sta hoce i vise ne zeli da trpi rezim Slobodana Milosevica", tvrdi clan Glavnog odbora Demokratske stranke Milan Milosavljevic. Broj okupljenih gradjana na Trgu Oslobodjenja u centru Nisa, bez obzira na tvrdnje da se oni okupljaju iskljucivo jer znaju sta hoce, uvek se uvecava najavom gostovanja lidera SZP iz Beograda. Osim zelje da saslusaju beogradske lidere, Nislije masovnijim prisustvom reaguju i na svaku represivnu akciju rezima u glavnom gradu, ili na retka priblizavanje predstavnika rezima Nisu prilikom svecarskih manifestacija obnove zemlje.

Niski gradonacelnik Zoran Zivkovic razloge za veliki broj sugradjana na protestima pre svega vidi u oslobadjanju od straha: "U Nisu se zbog informisanosti i zbog normalnog odnosa prema vlasti vise niko ne plasi ni predstavnika lokalne vlasti, ali ni predsednika Srbije ili Jugoslavije. Ne plase se da izadju na miting i kazu sta misle", objasnjava Zivkovic i istice da je DS u Nisu definitvno najbolji deo stranke sa oko 2.300 clanova, tako da bi bilo veoma lose kada bi na mitinzima bio manji broj ljudi.

Ocigledno svesni znacaja Nisa u buntu za promene rezima u Srbiji, lokalni politicari sve cesce poput Vojvodjana istupaju sa devizom niske pare u niski dzep,zahtevom za decentralizacijom i promenom statusa grada Nisa u Republici. Takav lokal patriotski zahtev svake veceri kod osiromasenih Nislija izaziva velike aplauze i veliko odusevljenje.

"Nislije zanimaju niske pare i, posle promena, niske pare ce biti u niskim dzepovima", kaze predsednik Izvrsnog odbora Demokratske stranke (DS) i potpredsednik Gradske Vlade Aleksandar Krstic, koga voditelji na protestu vec najavljuju kao tvorca parole "Nis pre svega".

"Pokazali smo da volimo Srbiju. Doslo je vreme da buduca nova Srbija pokaze da voli nas. Moc Slobodana Milosevica lezi u parama koje uzima od nas, zato sada kao zahtev Nislija novoj prelaznoj Vladi, trazimo da nase pare ostaju u nasim dzepovima, a ne da se kao do sada 95 odsto sredstava od poreza odliva u Beograd", kaze Krstic. On za AIM objasnjava da Nis od promena trazi da Srbija ne bude centralizovana drzava, da gradska uprava ima ingerencije nad osnovnim i srednjim obrazovanjem, zdravstvom, decjom zastitom: "Zelimo da imamo svoju lokalnu policiju da njene celne ljude postavljaju Nislije kao i da Nislije biraju svog gradonacelnika, ali i nacelnika Okruga".

Od nekadasnjeg bastiona socijalista Nis je ocigledno sa smenom sefa SPS u gradu Mileta Ilica pre tri godine, postao ako ne uporiste opozicije ono bar jak demokratski centar. Ili je, sto je najverovatnije, jednostavno ljudima svega preko glave. Pokazali su da su za promene ali ih najpre ocekuju u povecanju obima svog novcanika.

Zoran Kosanovic(AIM)