INTERVJU: PAVLE TRAJANOV, MINISTAR UNUTRASNJIH POSLOVA MAKEDONIJE
GRANICE SE MORAJU KONTROLISATI
AIM Skopje, 04.11.1999
AIM: Gospodine Trajanov, kako ocenjujete situaciju na makedonsko- albanskoj granici i imate li saradnju sa albanskim bezbednosnim organima?
P.TRAJANOV: Na zalost, granica sa strane albanske drzave se ne obezbedjuje ili je to u nedovoljnoj meri. To je jedina drzava u svetu cije granice cuvaju susedne drzave. Razgovarali smo vise puta za ostvarivanje bolje saradnje i u tom smislu postoji interes od strane Ministarstva za javni red u Albaniji, ali ipak jos ne mozemo da kazemo, kada se radi o operativnom delu, da smo zadovoljni od saradnje.
AIM: Pre NATO intervencije na Kosovu vi ste procenili da UCK instalira svoje stabove u Makedoniji. Sada se UCK transformise u zastitni kosovski korpus. Dali je zavrsila tendencija za sirenje UCK na susedne teritorije?
P.TRAJANOV: Vidite, zajedno sa izbeglicama u Makedoniju je tada doslo i mnostvo clanova UCK. Pri tom je bilo pokusaja za organiziranje celija u nasoj drzavi. Mi smo otkrili i jedan stab, a bilo je i pokusaja regrutovanja za ulazak u redove UCK od strane izbeglickih kampova, odakle su regrutovani isli na obuku u Albaniju, pa onda na Kosovo. Bilo je cak regrutovanje i drzavljana Makedonije. Medjutim, zahvaljujuci aktivnostima koje je imalo Ministarstvo unutrasnjih poslova Makedonije, koordiniranim sa ostalim bezbednosnim strukturama, sa Armijom Republike Makedonije, sa ostalim ministarstvima i sa nasim koalicionim partnerom DPA kao i time sto gradjani Makedonije nisu podrzali nikakve ekstremne pojave, nije doslo do nikakve nezeljene situacije. Tu moram da potenciram ulogu koju su odigrali NATO, USA i clanice Evropske Unije. Kontaktirali smo sa njima i informisali smo ih o aktivnosti UCK-a na teritoriji Makedonije. Oni su zatim izvrsili jak pritisak u smislu odvracanja od bilo kakve akcije koja bi se ostvarila u nasoj drzavi. Uspelo se u tome da se neutraliziraju ekstremne aktivnosti u Makedoniji. Sada su medjutim, sa vracanjem izbeglica u svoje domove, otisli i clanovi UCK-a tako da ne mozemo vise da govorimo o bilo kakvoj aktivnosti UCK-a u Makedoniji. Imamo, neutralizaciju aktivnosti UCK. Pri tome, zeleo bi posebno da naglasim to da svoj doprinos imaju i politicke partije, gradjani, posebno Albanci u Makedoniji koji nisu prihvatili nikakvo podrzavanje ili poticanje nekih aktivnosti koje vode ka ugrozavanje suvereniteta ili teritorijalnog integriteta Makedonije.
AIM:Imate li saradnju sa Visokim komesarijatom za izbeglice Ujedinjenih nacija oko izbeglica koje su i dalje ostale u Makedoniji?
P.TRAJANOV: U Makedoniji je, prema nasoj najnovijoj evidenciji, ostalo 10.436 izbeglica. Deo njih je smesteno u domove kod svojih rodjaka i prijatelja, dok je drugi deo jos uvek u kampovima. Sada se u saradnji sa UNHCR-om prave napori da se nadju objekti gde bi izbeglice prezimile. Mogu da kazem da je veci deo njih Romske, Srpske ili Bosnjacke nacionalne pripadnosti. Steta je sto na Kosovu jos uvek nisu stvoreni uslovi za njihovo bezbedno vracanje. Makedonska Vlada je produzila rok u kome oni uzivaju status humanitarno zbrinutih lica i mislim, mada nisam siguran, da je rok do marta iduce godine. Smatram da KFOR mora da stvori uslove za vracanje svih izbeglica u svoje domove, sto je uostalom i duznost ove misije. Sa UNHCR-om kao i dosad imamo odlicnu saradnju na svim nivoima.
AIM:Gospodine ministre, prema Kosovu su otvoreni svi kanali za svakojake poslove, pa bi cak bilo i nelogicno da se ne razvija i sverc sa cigaretama, alkoholom ili kafom. Imate li vi ovakva saznanja i imate li procene o tome ko je organizator ovih tamnih kanala?
P.TRAJANOV: Ulaskom NATO-a, tacnije KFOR-a u Kosovo, ja sam ispred njihovog komandanta, gospodina Majka Dzeksona, brojnih diplomata, ispred Evropske Unije i pretstavnika Ujedinenjih nacija, postavio pitanje zastite granica. I to sve sa ciljem da se sprece ilegalni ulasci i sa idejom da se uvede granicna i carinska kontrola na granicnim prelazima. Cilj je dakle, da se spreci moguci kriminal, posebno zato sto na Kosovu jos nije ustanovljena celosna vlast. Na neki nacin moje sumnje su se obistinile. Kosovo postaje "Meka" za kriminal i kriminalce. Pogotovo time sto se Kosovo otvorilo za humanitarnu pomoc i za ostale biznise. Prema Kosovu, naime nelegalno tranzitiraju i akcizne robe - (kafa , alkohol, cigare-n.z.). U "biznis" nisu ukljucene samo firme i pojedinci iz Makedonije, vec se ova roba nosi i iz vise drugih zemalja. Ova Vlada je uspela da spreci tranzit cigareta koji se odvijao prema SR Jugoslaviji do decembra prosle godine. Ali, otvaranjem Kosova, respektujuci tamosnje potrebe, dozvolilo se tranzitiranje i unos nafte, naftenih derivata, cigareta, kafe i alkohola. Ali ovde se postavlja dilema, dali se dozvoljava tranzit za sva preduzeca koja ispunjavaju odredjene zakonske norme i medjunarodne standarde ili se pravi selekcija. Najjednostavnije resenje za Makedonsku Vladu jeste da ona zabrani tranzit akciznih stoka ka Kosovu, ali bi eventualna ovakva odluka bila predmet kritika i osuda od strane medjunarodne zajednice. Profiti od ovakvog biznisa su ogromni. Kriminalne linije cigaretama dostizu i do zapadnoevropskih zemalja kao sto su Italija, Svedska i Engleska. Oni koji se bave ovom trgovinom i oni koji je koordiniraju, sticu ogromna materijalna sredstva. I sto je najgore, kasnije pocinju da se bave sa jos profitabilnijim "biznisom" a to je trgovina drogom. Sprecavanje kriminalnih linija ne zavisi samo od nase drzave. Medjunarodna zajednica, posebno NATO i Civilna administracija na Kosovu morace da naprave sve kako bi se uspostavila vlast na Kosovu i eliminisala mogucnost za formiranje mreza u Kosovu, koje posle vode ka Crnoj Gori, Albaniji, a sada i prema Srbiji.
AIM:Gospodine Trajanov vazite za ministra koji je u celoj profesionalnoj karijeri bio policajac i stekao izvanredniu reputaciju u ovom resoru. Ipak, kao clan Vlade i kadar delegiran od dve partije (VMRO-DPMNE i DA) vasa funkcija je politicka. Sa te pozicije, kako vi ocenjujete poslednja politicka kretanja posle ocitog izbornog neuspeha VMRO-a u prvom krugu pretsednickih izbora. Postoji li mogucnost za raspad koalicije koja je na vlasti?
P.TRAJANOV: Mozda po ovom pitanju treba da razgovarate sa liderima triju partija koje sacinjavaju koalicionu Vladu. Ipak, ocigledno je da po odredjenim pitanjima u koaliciji postoje nesporazumi. Ja se nadam da nesuglasice nisu od od takvog kalibra da bi prouzrokovale njen raspad. Gradjani su mandat dali koaliciji za promene, zapravo programu koji je bio prezentovan i ja, ukoliko budem bio konusultovan dali koalicija treba da opstane, zalozio bi se da ona produzi da funkcionise u interesu gradjana. Problem je u tome sto dve partije (VMRO-DPMNE i DA - z.n.) nisu postigle saglasnost da na izbore izadju sa zajednickim kandidatom pa to prouzrukuje dopunske probleme u funkcionisanju. To je doslo do izrazaja pre i za vreme izbornog perioda. Ipak, konacnu odluku o tome kako ce se dalje stvari razvijati u svojim rukama imaju pretsednici partija u Vladi - Ljubco Georgievski, Vasil Tupurkovski i Arben Dzaferi. Mislim da treba da se naprave napori da koalicija opstane. Cinjenica, sto smo na ovim izborima izbacujuci tri kandidata iz jedne koalicije, podelili elektorsko telo, pa je to dobar razlog da se sagleda dosadasnje funkcionisanje koalicije i od toga da se izvuku pouke. Mislim da postoji zelja i energija da stvari krenu napred.
AIM: Dali, u okviru u zadnje vreme nabildanog kriminalnog miljea, vidite neke nove tendencije u drzavnoj strukturi koje bi demokratske procese odnele u neke rigidne forme vladanja?
P.TRAJANOV: Hocu da kazem da se mi suocavamo sa snaznim pokusajima za formiranje kriminalnog biznis lobija koje streme da ostvare uticaj na vlast i koje hoce da diktira pravila igre vladanja i opstanak vlasti i to po pravilima mafije. Cilj je da se srusi sve sto je dosad ostvarila ova Vlada. Ja sam vise nego siguran da ce ovo najenergicnije biti spreceno od Vlade kojom rukovodi premijer Georgievski. Niti ce Vlada niti cu ja da pravimo kompromise sa onima koje zele da kriminaliziraju drzavu. Oni ce morati da osete silu pravde i prava. Novopeceni kriminalci se ne mogu stititi svojim partijskim knjizicama, lazima ili ucenama. Gradjani su dovoljno informisani da procene ko je nosilac kriminala u drzavi i da ga kazne. Ovakvu kaznu gradjani su isporucili na izborima 1998 godine. Znate, moja licna ocena je da postoje dva osnovna razloga za to sto su gradjani glasali protiv tadasnjih partija na vlasti-losa ekonomska situacija i organiziran kriminal i korupcija u drzavi. Mi nemamo drugu alternativu. Ili cemo se efikasno boriti protiv svih oblika kriminala, korupcije i trgovine drogom ili cemo dobiti istu kaznu koju je dobila prethodna politicka garnitura.
AIM Skopje
VALENTIN NESOVSKI