ZUTI KARTON ZA NOVU VLAST

Skopje Nov 3, 1999

U Makedoniji dva put u godinu dana pokazuje se da se izbori ne dobijaju zaslugom svojih kvaliteta, vec falinkama oponenata. Kao sto je prosle godine na parlamentarnim izborima koalicija "Za promene" pobedila jer su glasaci hteli kazniti katastrovalnu vladavinu SDSM, tako sada gubi na predsenickim izborima jer glasaci nisu zadovoljni njenom jednogodisnjoom vladavinom.

AIM Skopje, 3.11.1999

Rezultati prvog kruga predsednickih izbora u Makedoniji iznenadili su i one koji su nakon njih poveli izbornu trku i one koju sebe smatraju gubitnicima. Kandidat najace opozicione partije Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Tito Petkovski po neoficijalnim i nepotpunim rezultatima Drzavne izborne komisije vizu za drugi krug dobio je prednoscu od gotovo 120 hiljada glasova u odnosu na kandidata glavne vladajuce partije VMRO-DPMNE Borisa Trajkovskog. Iz predsednicke izborne trke pored kandidata albanskih politickih partija, koji nisu imali ni teoretsku sansu da se plasiraju u drugom krugu ispali su "stari vuci" sa makedonske politicke scene Vasil Tupurkovski, kandidat njegove Demokratske alternative (DA) i Stojan Andov, kandidat Liberalno demokrtske partije. Petkovski u svojoj prvoj izjavi nakon saopstavanja rezultata prvog kruga i nije krio iznenadjenje zbog prednosti u odnosu na konkurenta s kojim ce trcati drugi krug predsednickih izbora, dok VMRO-DPMNE, i pogotovo njen lider i makedonski premijer Ljubco Georgievski kao da su odmah prihvatili prve komentare u javnosti u stilu "narod je kaznio VMRO-DPMNE" i krenuli sa ciscenjem svog dvorista s ciljem da se u drugom krugu spasi sto se spasti moze.

Naravno vodeca vladajuca partija i njen lider, i pored jasnih znakova nezadovoljstva jednogodisnjom vladavinom sa koalicionim partnerima (Pored DA u vladi je i Demokratska partija Albanaca - DPA), nisu ni sanjali da ce vec u prvom krugu tako lose proci. Tim vise sto se i SDSM dugo dvoumio dali da kao svog kandidata izbaci Titu Petkovskog, politicara "bajatog" kova, ili da jednostavno poddrzi Stojana Andova, kao zajednickog kandidata sa Liberalno demokratskom partijom(LDK). Nesumljivo glasacko telo koje je u novembru prosle godine iskazalo nepoverenje koalicionom bloku kojeg je predvodio SDSM i koji je prakticno vladao u zadnjih osam godina, sada je svoje nezadovoljstvo vladavinom nove vlade u njenih dvanaesetak meseci prakticiranja vlasti iskazalo na drastican nacin. Poruka je poslana i primljena. Lider DA i njen predsednicki kandidat u svom prvom obracanju nakon prvog izbornog kruga izjavio je da ce svojoj stranci ponuditi svoju ostavku kao moralan cin nakon ispadanja iz prvog kruga, dok je lider VMRO-DPMNE Georgievski, sadasnoj partiskoj oceni da je padu rejtinga njegove partije u mnogome doprineo i fakt da su se pojedina lokalna rukovodstva partije, ali i neki ministri svojim ponasanjem direktno odgovorni za to, zatrazio ostavke u cak 9 lokalnih rukovodstava u najvecim opstinama i najavio temeljnu rekonstrukciju svoje vlade u kojoj se pretpostavlja da ce otpasti i dosad mocni ministri iz redova njegove partije. Georgievski, ali i njegovi koalicioni parteneri, koji najavljuju otvorene razgovore o funkcioniranju vladajuce koalicione vlade, ocito su opomenu biraca shvatili i sada kao da krecu u akciju spasavanja onog sto se spasti moze.

Cini se da razlozi poraza u prvom krugu ne leze samo u ocitoj cinjenici da su makedonski glasaci nezadovoljni efektom jednogodisnje vladavine nove vlasti koja je motom "Za promene" prihvatila odgovornost da menja stanje koje je zatekla. Jednostavna matematika govori i u prilog teze da je mozda kljucna greska sadasnje tripartiske koalicije odluka da svaka od koalicionih partija izadje na predsednickim izborima sa svojim posebnim predsednickim kandidatom. Koliko god to paradoksalno zvucilo, ukoliko se sakupe glasovi troje predsednickih kandidata vladajuce koalicije, ispada da koalicija nije izgubila vec prvi krug predsednickih izbora dobila, jer troje njenih kandidata je dobilo vise od 500 hiljada glasova, koji bi, uz pretpostavku da su imali jedinstvenog kandidata za kojeg bi njihovi simpatizeri glasali, bili dovoljni da se predsednik dobije vec u prvom krugu!

Odluka da se ide sa pojedinacnim kandidatima donesena je u ceonoj VMRO-DPMNE, koja nije htela da koalicija ide sa jedinstvenim kandidatom kojeg je javnost videla u harizmaticnom Vasilu Tupurkovskom. VMRO- DMNE je tako htela da se distancira od priznavanja Republike Kine - Tajvan i optimisticom Programu za obnovu i razvoj temeljenom na novcu koji ce zbog tog priznavanja stici u Makedoniji, programa cija je personifikacija upravo Tupurkovski. VMRO-DPMNE je jednostavno od svega toga htela "oprati ruke". Cak je i DPA bila sve dok je to bilo i teoretski moguce za zajdnickog kandidata smatrajuci da to jaca koaliciju. Naravno sada je jasno da je greska ucinjena, a to i rezultati prvog kruga imaju svoj negativan odraz i na stanje i kvalitet odnosa u koaliciji.

Koalicija je pocela prakticno pucati i pre neuspeha u dogovoru o zajednickom predsednickom kandidatu. Tokom izborne kampanje i pored zelje da se koalicioni partneri ne diraju palo je i mnogo ostrih packi skojima se indirektno krivica o negativnim efektima htela prebaciti na racun druge stranke. Cak, bila je vidljiva strategija jednog dela VMRO- DPMNE koji se nije ustrucavao da krivicu o neostvarenim ciljevima prebaci na Tupurkovskog i DA. Sada, DA najavljuje otvorene razgovore oko prioritetnih ciljeva vlade u ostvarivanju Programa za obnovu i razvoj kao uslov za opstanak opozicije.

Matematika pred drugi krug predsednickih izbora govori da kandidat VMRO-DPMNE Boris Trajkovski moze racunati na pobedu samo ako uz glasove koje nosi njegova partija dobije i glasove koalicionih partija ili bar deo 150-tak hiljada glasova koje je Tupurkovski osvojio i nesto vise od 130 hiljada koje je osvojio kandidat DPA Muarem Nedjipi. Ali, Tupurkovski je vec izjavio da on glasove koje je u prvom krugu dobio nema u nekoj torbi da bi mogao da ih preda Trajkovskom, a lider DPA nakon prijateljskog susreta s njim izjavio je nesto slicno. Sto prakticno znaci da DPA nece ici u otvorenu poddrsku Trajkovskog. Tako discipliniranje svojih glasaca u korist kandidata koalicione VMRO- DPMNE, ukoliko je i moguce, tesko da ce se ostvariti u drugom krugu. S druge strane, logicno je pretpostaviti da ce Albanci, koji su vec odigrali svoju igru u prvom krugu (pokazavsi da u vecini stoje iza DPA) u vecini apstinirati u drugoim krugu, jer ih se trka makedonskih kandidata ne tice. Time ce opet potvrditi da se nastavlja politicko delovanje na etnickoj osnovi, mada je upravo na ovim izborima bilo znakova o sramezljivom probijanju gradjanskog koncepta. U nekim je izbornim jedinicama bilo vidljivo da je Vasil Tupurkovski dobio i glasove "drugih", sem Makedonaca. Glasacima, pak, koji su glasali za Tupurkovskog, ali i Stojana Andova (vise od 100 hiljada), cini se ideoloski je blizi kandidat SDSM-a Petkovski, kojem ce najverovatnije, ukoliko izadju u drugom krugu, dati svoje glasove.

Prvi krug predsednickih izbora ima i unutar partiske efekte. U VMRO-DPMNE njenom lideru daje sansu da se otarasi onih koji su u medjuvremenu ojacali i postali samostalni centri moci. Kod liberalnih demokrata moguce je deoba po liniji demokrati-liberali. Na dve frakcije, ili partije od kojih je LDP i nastala. U svakom slucaju za nju je dobro sto je definitivno potrosen Stojan Andov, fenomen tranziciskog prevrtljivog politicara. U SDSM, ukoliko Petkovski udje u predsednicki kabinet, tesko ce biti lideru Branku Crvenkovskom, jer on je izgubio proslogodisnje parlamentarne izbore, a covek protiv cije kandidature je bio dobija pretsednicke izbore. Partiski, cini se, jedini dobitnik jeste DPA Arbena Xhaferija, dok je u isto vreme njihov politicki oponent Partija za demokratski prosperitet Abdurahmana Alitija definitini gubitnik, cije je nestajanje s politicke scene samo pitanje vremena.

Kako stvari stoje sanse da Boris Trajkovski postane novim predsednikom Makedonije su samo teorijske. Njegov lider Georgievski u ovih desetak dana do drugog kruga treba uspeti ubediti glasace da ce izbaciti mangupe iz redova njegove partije (i vlade) koji su svojim delovanjem direktno uticali na pad rejtinga VMRO-DPMNE, prakticno da je shvatio poruku glasaca i da sada odlucno "okrece list". Naravno, ukoliko se i to dogodi, bice mu potrebna konkretna pomoc - direktna poddrska koalicionih partnera u vidu njihovog apela da njihovi simpatizeri glasaju za Trajkovskog. Ukoliko se i to dogodi bice potrebna i njihova gvozdena discipliniranost. Trebaju gotovo svi izaci i glasati za Trajkovskog, kao sto su glasali za Tupurkovskog i Nedjipija, sto je malo verovatno.

"Nije Petkovski pobedio, vec je Trajkovski izgubio", izjavio je neko ovih dana. Sanse Tito Petkovskog da triumfira u drugom krugu, ukoliko se on odvija normalno, su velike. Ukoliko se to dogodi Makedonija ce dobiti predsednika koji slovi za politicara starog kova iz socijalistickog doba, kojeg su direktno optuzili za jugo-nostalgicnu politiku i pripadnost famoznom KOS-u, sto on nije demantirao. Cini se da je zaustavljanje Petkovskog jedino moguce samo apstinencijom glasaca u drugom krugu. Izlazak manje od 50 procenata glasackog tela znaci i raspisivanje novih predsednickih izbora u roku od 6 meseci.

AIM Skopje

ISO RUSI