NOVE ODLUKE O IMOVINI

Sarajevo Oct 30, 1999

STROGI ROKOVI I NOVCANE KAZNE

AIM, SARAJEVO,28.10.1999 Visoki predstavnik u BiH, Wolfgang Petric donio je set novih odluka o imovinskim pravima koji konkretno, finasijski i u vrlo kratkim rokovima pogadja visestruke korisnike i one koji se ne vracuju u stanove za koje dobiju odluku da se vrate. Ova odluka za koju mnogi kazu da je predugo cekala svejetlo dana jos je vaznija u svjetlu cinjenice da je Komisiji za imovinske zahtjeve raseljenih lica i izbjeglica (CRPC) do sada podnijeto 178.007 zahtjeva od kojih je za vise od 65.000 donijeta konacna I pravno obavezujuca odluka. Nazalost, prema saznanjima ljudi iz CRPC-ja veoma mali broj tih odluka je i realizovan.

Po novim Petricevim mjerama stari stanar se mora vratiti u svoj stran, ukoliko je dobio odobrenje, u roku od 90 dana, umjesto ranijeg roka od godinu dana. Ovaj rok moguce je produziti samo uz adekvatnu dokumentaciju i uz odobrenje Ureda Visokog predstavnika Istovremeno, takozvani visestruki i nezakoniti korisnici duzni su napustiti tudji stan ili kucu u roku od 15 dana. Ukoliko oni koji treba da se presele u alternativni smjestaj odbiju, drzava im nije duzna trazili ili nuditi drugi - i za njih vazi 15 dana. Preciziran je i termin "nuzni smjestaj" - 5 do 8 kvadrata stambenog prostora po osobi, a alternativni je 8 do 10 kvadrata. Pravo na ovaj vid smjestaja nece imati oni koji imaju zakonsku mogucnost da se vrate u prijeratni dom, ukoliko se mogu vratiti bezbjedno I dostojanstveno, a njihov dom pruza osnovne uslove za zivot. Pravo na alternativni smjestaj nemaju ni visestruki korisnici stambenih jedinica u koje se ubrajaju oni koji su u prijeratnoim domu ostavili nekog clana porodice ili ciji clan porodice zivi u istoj opstini ili mjestu. Isto ce biti tretirani bespravni korisnici privatnih kuca i drustvenih stanova. Korisnici tudjih kuca i stanova koji ne ispostuju nalog za delozaciju kaznice se novcanom kaznom u iznosu od 50 KM do 500 KM. Zalbe na odluke o ovim slucajevima nece odgadjati izvrsenje odluka.

Visoki predstavnik je razmatrao i stanove koji su vlasnistvo Ministarstva odbrane Federacije BiH, a koji mahom predstavljaju stambeni fond nekadasnje JNA. Ministarstvo ima pravo da nastavi upravljati stanovima koji su mu na raspolaganju - da privremenim korisnicima od kojih se trazi da napuste stan koji trenutno koriste izdaje ugovore o koristenju stanova za koje nije podnesen zahtjev za povrat.

Posljednjom odlukom Visokog predstavnika posebno su odredjene I mjere sankcionisanja organa vlasti. Oni koji postupaju suprotno ovom preradjenom zakonu o stambenim odnosima trebali bi biti kaznjavani novcanom kaznom u iznosu od 1000 KM do 5000 KM. Sluzbenik javnih organa, koji ne postuje definicije izbjeglica i raseljenih
lica u skladu sa ovim zakonom takodjer bi trebao biti kaznjen novcanom kaznom u iznosu od 200 KM do 1000 KM. Visoki predstavnik je u svojoj odluci definisao i pojam izbjeglice - osobe koje su napustile svoje stanove izmedju 30. aprila 1991. i 4. aprila 1998. godine smatraju izbjeglicama i raseljenim osobama prema Aneksu 7 Daytonskog Mirovnog sporazuma.

Wolfgang Petric je svojom odlukom takodjer uskladio entitetske imovinske zakone. Naime, vrsit ce se obavezna revizija i ponovno izdavanje rjesenja u slucajevima gdje je rjesenje o trajnom stanarskom pravu izdato u periodu izmedju 1. aprila 1992. godine i 7. februara 1998. godine u F BiH, te izmedju 1. aprila 1992. godine i 19. decembra 1998. godine u RS-u, a koje je nakon toga ponistio Visoki predstavnik.

Odlukom je odredjeno i da izmjene i dopune, uputstva i zakoni o Komisiji za imovinske zahtjeve raseljenih lica i izbjeglica (CRPC) u oba bh. entiteta stupaju na snagu 28. oktobra 1999. godine, te da bez odlaganja budu objavljeni u Sluzbenim novinama oba entiteta.

Ovoga puta cini se ostalo je malo sto da nije strogo definisano u dugackom tekstu odluke, pojasnjenja i izmjena zakona koje je donio Visoku predstavnik za BiH. Izgleda da nece biti mnogo nedoumica ni za one koji bi eventualno mogli biti i kaznjeni. Uostalom, "krajnji je rok da se izbjeglice nakon sedam godina vrate svojim kucama", kazao je Petric prilikom promocije svoje odluke.

Ostaje pitanje koliko ce se ovaj novi zakon sprovoditi u praksi ako se zna da vladajuce nacionalne oligarhije u BiH ne prezaju od opstruiranja bilo kojeodluke koja moze poremetiti "idilu" njihovih privatnih drzavica u BiH. Cak ni najavljene sankcije ne moraju ih previse uzdrmati: u zemlji gdje se nestali milioni dolara kazna od par stotina njemackih maraka za ocuvanje svog "stecenog" carstva cini se nedostatnom. No, ipak se krece 

Rubina CENGIC (AIM Sarajevo)