META - POSLEDNJA KARTA SOCIJALISTA

Tirana Oct 29, 1999

AIM Tirana, 28.10.1999

Posle ocekivane ostavke Pandeli Majkoa koji je izgubio u trci za predsednika Socijalisticke partije od bivseg predsednika Fatosa Nanoa, jos jedan 30-njak Ilir Meta preuzeo je mandat za formiranje nove Vlade. To ce biti treci kabinet u poslednje tri godine leve koalicije koju vode socijalisti.

Imenovanjem Mete na celo Vlade ispunjava dvonedeljni vacuum vlasti koji je stvoren posle poraza Majkoa na Kongresu. Vlada Majkoa odlazi ne zbog svojih gresaka, niti kao rezultat pristiska opozicije. Kabinet Majkoa je jednostavno zrtva politicke borbe unutar Socijalisticke partije i sudara rivalskih grupa u ovoj partiji.

Ako bi se zeleo naciniti bilans majkoovog kabineta on ce svakako biti zapamcen po svojim dostignucima, gde se istice prevladavanje krize Kosova, ali i za njegove neuspehe posebno zbog nesposobnosti da restaurise javni red i drzavni autoritet u citavoj zemlji. Ali, mozda ce biti zapamcen I kao kabinet koji je otisao iz razloga koji su vise lezali van nego li unutar njega.

31-godisnjak Majko, odlazi pobedjen ali ponosan sa ostrog ringa albanske politike. On nije mogao ili nije zeleo da stvori svoj politicki klan i zbog toga je izbacen iz igre.

Osim mesta premijera, Majko je izgubio i mesto Generalnog sekretara partije i tesko je predvideti njegovu politicku buducnost.

Medjutim, dok je Nano licno, izasao kao pobednik pred Majkoom, van ovog duela, balans snaga u Socijalistickoj partiji izgleda manjevise ravnopravan. Obe grupe imaju manjevise jednaki broj predstavnika u forumima partije i njenoj parlamentarnoj grupi. Nova Vlada ce biti primorana da reflektuje ovaj balans. Izgleda da ce ona biti nekakav medjusocijalisticki savez, dakle neka vrsta unutrasnje koalicije izmedju dve rivalske grupacije unutar socijalista, savez ili koalicija za koji se ne zna koliko ce dugog veka biti. To u mnogome zavisi od cinjenice, da li ce se dve grupe ponasati kao jedna partija, ili kao dve takve ispod istog kisobrana.

Novi premijer Meta je u stvari istinski pobednik trke izmedju Nanoa i Majkoa i istovremeno jedina formula kompromisa.

30-snjak, rodjen u Skraparu, na jugu Albanije, diplomirao na ekonomiji, Meta je pragmatican i ambiciozan politicar koji je uvek znao da snazno igra za sebe, ali i da pravi kompromise. Njegovo angazovanje u politici pocinje decembra 1990 kada je bio jedan od ucesnika studentskih protesta koji su doveli do pada staljinistickog rezima u Albaniji. Meta je ucesnik istorijskog susreta studenata sa tadasnjim predsednikom Ramizom Alijom, koji je rezultirao uspostavom visepartijskog sistema u Albaniji. Medjutim, za razliku od njihovih drugih kolega studenata, Meta kao i Majko ne pristupaju Demokratskoj partiji opozicije, vec stvaraju omladinsku eurosocijalisticku grupaciju unutar Socijalisticke partije ) bivsi komunisti) grupacija koja igra odlucujucu ulogu u reformisanju partije. Meta je i dandanas sef ove grupacije koja se zove Eurosicijalisticki forum omladine, koji je i clan Socijalisticke Internacionale omladine. Supruga Mete Monika Madhi je zamenik predsednika Omladinske socijalisticke Internacionalne.

Dugo vremena Meta je vodio spoljne odnose Socijalisticke partije, sto ga cini poznatim likom u evropskim levim krugovima. Posle izbora juna

  1. godine, koji su na vlast doveli koaliciju "Savez za drzavu", Meta je ucestvovao u oba vladina kabineta. U kabinetu Nanoa, on je sluzio kao drzavni sekretar za evroatlanske integracije, dok je u kabinetu Majkoa bio zamenik premijera. Tokom krize na Kosovu u prolece ove godine, Meta je sluzio kao specijalni menadzer Vlade za prevladavanje fluksa izbeglica.

Novi premijer Albanije uopste nije saveznik socijalistickog predsednika Nanoa, cak je jedan od njegovih najstarijih rivala. Meta se nije ustrucavao da se suprotstavi Nanou jos kada se ovaj poslednji nalazio u zatvoru, pa sve do dana kada je Nano proglasio njegovu kandidaturu za buduceg premijera zemlje. Odnosi Mete sa Nanoom i njegovom grupom bili su i ostali su teski, zato ako se ne budu odredila neka jasna pravila igre I njegova Vlada bi mogla da dozivi sudbinu Majkoove Vlade. Socijalisti su tako samo ublazili krizu, oni su realizovali samo zasivanje rane, ali nisu izvrsili celu operaciju.

U svojim prvim izjavama posle preuzimanja mandata, Meta je dao do znanja da ce njegov kabinet nastaviti rad tamo gde je Majko stao. "Imacemo samo zvanicno novi kabinet. Moj kabinet ce biti samo jasan i poverljiv kontinuitet Vlade Majkoa", rekao je Meta u svom prvom intervjuu kao premijer zemlje.

Meta je odmah objavio samo jedno od imena njegovog kabineta, tj. Ministra za javni red - kljucnog mesta u zemlji koja jos uvek nije uspela da izadje iz anarhije. To mesto ce I dalje zadrzati Spartak Poci, koji je vec nekoliko meseci na mesto ministra javnog reda u prethodnom kabinetu I koji je preduzeo ostru kampanju protiv oruzanih bandi, postavsi tako jedna od najpopularnijih licnosti politicke scene u Tirani I jedan od ljudi sa najsnaznijom podrskom Zapada.

Ne zna se jos uvek ko ce biti br. dva u Vladi koji ce naravno pripasti Nanoovom krilu. Imena koja se najvise pominju su ono gradonacelnika Tirane, Magbulje Ceco I bivseg ministra finansija u Nanoom kabinetu Arbena Malaja.

Svi su izgledi da ce ministar inostranih poslova Milo I ministar odbrane Hajdaraga I dal;je ostati na svojim polozajima, dok ce izmene kako izgleda najvise zahvatiti ministarstva koja su vezana za privredu, privatizaciju, finansije itd.

Imenovanje Mete izgleda da je izazvalo nezadovoljstvo u Nanoom kampu koji izgleda da je nezadovoljan drugorazrednom ulogom u Vladi. To bi moglo ugroziti, ako ne izglasavanje poverenja tajnim glasanjem u Parlamentu, onda dugovecnost Metine Vlade.

I dok su izmene na vrhu Vlade docekane mirno od strane albanskih gradjana, one su od strane Berishine opozicije docekane veoma negativno I ona je najavila novu kampanju protesta koja ima za cilj odrzavanje prevremenih izbora. Opoziciona stampa koja je ranije bila rezervisana u kritikama protiv Mete, sada smatra Metu kao coveka koji prodaje ideale za fotelju.

Meta je bio na strani Majkoa kada se ovaj poslednji susreo proslog decembra sa bivsim predsedikom Berishom, susret koji je izazvao polemike u socijalistickom kampu. Govoreci pred novinarima, Meta je istupio u prilog dijaloga sa opozicijom dajuci na znanje da on stoji na sasvim drugacijoj liniji od Nanoove, koji je bio veoma kritican u odnosu na susret Majko - Meta sa Berishom. Kao sto se moze I predvideti, ocekuje se da ce opozicija intenzivirati zahteve za odrzavanje novih izbora.

Meta je bez sumnje poslednja karta socijalista. Nakon Mete, slede novi izbori, bez obzira kada se oni budu odrzali. Ako Vlada Mete bude u stanju da prevlada glavne izazove albanskog drustva: borbu protiv zlocina, korupciju I ekonomski porast, njen zivot ce biti duzi nego ostalih socijalistickih Vlada koje nisu trajale vise od godinu dana. U suprotnom, njen zivot ce biti jos kraci.

Jedina pozitivna cinjenica koja je proizisla iz poslednjih pukotina je shvatanje o potrebi kompromisa, kultivisanje kulture kompromisa I dijaloga koji su Albaniji nedostajali. S druge strane, kada se kabineti I u unutar iste politicke snage mednjaju bez buke I nasilja, to je ipak pozitivno. To je prva mirna izmena jedne Vlade u devet godina albanske postkomunisticke tranzicije. Ali, ostaje da se isproba I ono sto je najznacajnije, rotacija vlasti bez nasilja, test koji Albanci jos uvek nisu prosli.

AIM Tirana Remzi LANI