PROMENE U VRHU MAKEDONSKE POLICIJE

Skopje Oct 25, 1999

AIM Skopje, 25.10.1999

Protagonist price "Hapsenje pred kamerom" direktor javne bezbednosti Ministarstva unutrasnjih poslova Makedonije kontraverzni Pane Velev, za cije se vladavine, tokom leta u Makedoniji hapsilo u prisustvu medija, podneo je ostavku. On je, kako kazu vladini izvori, akt o "demisiji" podneo premijeru Ljubcu Georgiejevskom, zaobisavsi svog ministra Pavla Trajanova s kojim prema dobro upucenim izvorima nije imao, u najmanju ruku, ko zna kako dobre odnose.

Ovim je ustvari pocela duboka reforma kadrovske hijerarhije u ministarstvu, o cemu su mediji uveliko nekoliko meseci spekulisali. U svim napisima, takoreci bez izuzetka, mediji su ponavljali istu pricu o "hapsenju" pred kamerom,, kao vrh "veoma demokratskog" ponasanja prvog coveka javne bezbednosti Paneta Veleva, kao i Ljubena Boskovskog, koji je, na cudjenje svih, sa visoke pozicije zamenika nacelnika Direkcije za bezbednost i kontraspijunazu direktno ucestvovao u nekoliko akcija za proveru "sumnjivih" preduzeca. Njih dvojca su eksponenti vladajuce VMRO-DPMNE. Pane Velev, pre promene vlasti na zadnjim parlamentarnim izborima, je bio "na ledu" izgnan, navodno zbog njegove pripadnosti VMRO-DPMNE-u, sa mesta nacelnika podrucne jedinice ministarstva u gradu Stipu, istovremeno je bio koordinator VMRO-DPMNE-a za Stip, a onda je promenom vlasti direktno zaseo u vaznu fotelju direktora javne bezbednosti. Ljuben Boskovski je opet bio odgovoran za zagranicni komitet VMRO-DPMNE-a za Hrvatsku.

Kljucna je u krupnoj rekonstrukciji kadrova ,koja se najavljuje ,cini se, bas partizacija jednog resora kao sto je policija. Pavle Trajanov, ministar ovog resora, inace covek koji vazi za profesionalca bez premca, je posle sednice Vlade prvi put progovorio o promenama i onako usput je rekao da Vlada odlucuje o kadrovskim resenjima u Ministarstvu unutrasnjih poslova i da su partije veoma zainteresovane za mesta u ovom resoru. Cak i malo upuceni znaju da Vlada rezresava i postavlja kadrove za sva kljucna mesta u ovom resoru. U podeli fotelja Vlada diktira resenja za dvadesetak mesta - od pomocnika, preko potsekretara, njihovih zamenika do nacelnika podrucnih jedinica sirom zemlje. Ministar, pri izboru kadrova, daje predlog dok Vlada ima zadnju rec. Pri tome, poznato je, Vlada je skup partijskih interesa pa logicno dobijaju se funkcioneri koji su partijski dirigovani u okviru policije. Previse za jedan resor koji je po svojoj definiciji represivan deo drzavnog sistema. U praksi ostavljeno je samim partijama da budu korektne u izboru staresina resora. Doduse, postoje parlamentarne komisije koje trebaju biti kontrolni mehanizam za delovnje policije, za Direkciju bezbednosti i kontraspijunazu i za Agenciju za obavestavanje, ali zasad je njihov angazman manifestacionog karaktera.

Promene u vrhu policije se desavaju u jeku polemicne rasprave na relaciju policija-javno tuzilastvo, na temu dali policija daje dovoljno kvalitetno obradjene krivicne prijave. Trajanov je na proslonedeljnom sastanku policajaca i sudija bio samokritican i rekao da i pored svih napora policija ipak ponekad podnosi nedovoljno kvalitetne i odrzive krivicne prijave. MUP je pak pod veoma snaznim pritiskom sudija zbog nekoliko incidenata u kojim su upravo pripadnici drzavne bezbednosti pozivali na razgovor sudije u Djevgedjiji sto je zakonski nedopustivo zbog imuniteta sudija. Ministar pravde Vlado Kambovski iz koalicione partije Demokratska alternativa na sastanku je rekao da niko ne moze zastiti sudije ako to ne ucine oni sami. Ocekivao sam da oni sami reaguju u Djevdjelijskom slucaju, a ne da to radi Sudski savet ili ministar. U takvim incidentima treba da se raguje ekspresno, a drzava treba da stvori barijeru da se to ne sme dogoditi, rekao je Kambovski. Ipak je na tom sastanku i Trajanov bio zestok u odbrani svojih kolega isnoseci podatak da postoji pedesetak prijava koje se gube u sudskim lavirintima. Ovaj spor na relaciji policija-sudije, kako smatraju mnogi analiticari, posebno opterecuje losu reputaciju policije ali to isto tako podstice kadrovske promene i u policiji.

Gledano iz politickog ugla promene u ovom momentu, samo nedelju pre prvog kruga pretsednickih izbora, su hrabar korak za Vladu jer se time priznaju greske prilikom izbora kadrova. Opozicione partije te nezavisni i opozicioni mediji su i dosad upucivali zestoku kritiku na racun Vlade pvodom Djevdjelijskog slucaja privodjenja sudija, zbog ljetnjih hapsenja pred kamerom uglednih gradjana i politicara, slucajevi koji uzgred jos nemaju sudski rasplet. Kriticki tonovi su s fusnotom da se ulazi u totalitarnu drzavu, da je sistem autokratski, da policija postaje partijska ispostava i.t.d. Sada se u najmanju ruku ocekuje likovanje opozicije da je bila u pravu kada je govorila da su napravljenje greske. Izvori iz vladajuce koalicije kazu da je Trajanov imao politicku saglasnost za promene u resoru, dobijenu od Vladinih kadrovika pre vise nedelja ali da se Vlada neckala bas zbog predizbornog rejtinga. Naime, dilema je bila dali da se dozvole promene uoci izbora i tako da se priznaju greske ili da se rekonstrukcija odlozi za postizborni period sa bojaznoscu da se Vlada i dalje izlaze kritikama zbog neadkvatne kadrovske politike koja je dovela do serije hapsenja sumnjive demokratske provinijencije i konflikta sa sudijama i javnim tuziocima.

Postavlja se pitanje sta ce se desiti sa ovom rekonstrukcijom kadrova. Nema druge sem da ce se na celu javne bezbednosti opet naci partijski kadar VMRO-DPMNE kao najjace partiju u Vladi, a Vlada , kao sto smo vec rekli, postavlja ljude na svim kljucnim mestima u resoru. Policijski izvori kazu da ce ovo biti duboka rekonstrukcija i da ce se na udaru naci svi koji dosad nisu pokazali dobre rezultate u dosadasnjem delovanju. Borba Trajanova bice u tome da ovoga puta dobije prave i kompetentne ljude. Da su promene pocele, osim ostavke Veleva, govori i podatak da je ove nedelje smenjen i nacelnik Drzavne bezbjednosti kontraspijunaze u Skoplju sto je krupan potez. Najavljuje se i smena onih nacelnika koji su u vreme bivse Vlade izdali naredjenja da se spijuniraju funkcioneri VMRO-DPMNE-a koji su sada na drzavnickim funkcijama, a medju njima je i premijer Ljubco Georgijevski. Zatim, popunice se i nekoliko fotelja koje su dosad bile nepopunjenje. Recimo treba biti imenovan pomocnik ministra za odnose sa javnoscu, pomocnik za kadrovska i pravna pitanja, kao i zamenik potsekretara za upravu ministarstva za Skoplje.

Konacno, sta god se desilo, valjda se opet nece ponoviti da neko u Makedoniji bude uhapsen pred kamerama, cime se anulira pravilo prezumpcije nevinosti koje kaze "niko nije kriv dok se to ne dokaze na sudu". To se u Makedoniji desilo vise puta. Javnost se nada da vise nece.

AIM Skopje

VALENTIN NESOVSKI

(AIM)