REKONSTRUKCIJA CRNOGORSKE VLADE
Priprema za teske odluke
Zbog cega je Demokratske partije socijalista, najsnaznija i najuticajnija clanica vladajuce crnogorske koalicije, odlucila da kadrovski obnovi svoj poslanicki klub i zamijeniti dio ministara u Vladi?
AIM Podgorica, 19.10.1999. godine
TXT: Crnogorska koaliciona Vlada, formirana nakon prijevremenih parlamentarnih izbora lanjske godine, uskoro bi mogla biti kadrovski osvjezena. Uz to, osvjezenje ocekuje i jedan od poslanickih klubova u Skupstini Crne Gore. Ove kadrovske rekonstrukcije trebalo bi da se dese tokom narednog mjeseca, dok bude trajalo prvo redovno jesenje zasjedanje crnogorskog parlamenta, koje pocinje 26. oktobra.
Zelju za novim ljudima u Vladi i Skupstini osjetila je Demokratska partija socijalista, najsnaznija i najuticajnija clanica crnogorskog vladajuceg saveza, objasnjavajuci svoje namjere "potrebom jacanja rada na svim frontovima". I, po svemu sudeci, ovo se iskljucivo nje tice, cak i kad je rijec o rekonstrukciji Vlade, jer druge dvije clanice vladaju}e koalicije, Narodna stranka i Socijaldemokratska partija, oko toga nijesu prethodno konsultovane.
"Rekonstrukcija Vlade je u rukama koalicionih partnera. Svako ima pravo to da radi ne pitajuci drugog", rekao nam je predsjednik Narodne stranke dr Novak Kilibarda, inace jedan od potpredsjednika Vlade Crne Gore. Naravno, podrazumijeva se da svaka od partija ima pravo da zamjenjuje iskljucivo svoje ministre.
U izjavama visokih funkcionera DPS-a prilicno je jasno naznaceno ko bi uskoro mogao napustiti poslanicke klupe (direktori velikih firmi i gradonacelnici). Nije, medjutim, isti slucaj kada je rijec o kadrovskim promjenama u Vladi. Zvanicno je samo saopsteno da je na nedavnoj sjednici partijskog Glavnog odbora i o tome razgovarano, te da je prepusteno premijeru Filipu Vujanovicu (koji je, ujedno, i potpredsjednik DPS-a) da procijeni da li je odredjena rekonstrukcija Vlade nuzna.
Prema navodima podgorickog nezavisnog dnevnika "Vijesti", koji slovi kao dobro obavijesten kada se radi o zbivanjima u vrhu crnogorske vlasti, rukovodstvo DPS-a zeli da iz Vlade skloni one koji su ili dugi niz godina bili na celu odredjenih resora ili su, pak, optereceni nezgodnim hipotekama. "Vijesti" nijesu pomenule niti jedno ime, ali su formulacijom, a na izvjestan nacin i fotografijom kojom su ilustrovali svoju ekskluzivnu informaciju, utrli put spekulacijama. Na pomenutoj fotografiji su ministri privrde i zdravlja, Vojin Djukanovic i dr Miomir Mugosa, a obojica imaju prilicno dug ministarski staz. Sa dugim stazom u Vladi su jos potpredsjednici Asim Telacevic i dr Predrag Goranovic i ministar bez portfelja dr Rajko Milovic, ministar nauke i prosvete Dragan Kujovic, ekologije Milorad Vukotic i vjera dr Slobodan Tomovic. Za Tomovica se zna da nije po ukusu Socijaldemokratske partije, koalicionog partnera koji je vec sugerisao DPS-u da bi bilo dobro zamijeniti ga.
Imajuci u vidu najnovije podgrijavanje price o umijesanosti aktuelnog ministra inostranih poslova Branka Perovica u poslove tranzita cigareta, pretpostavlja se da bi upravo on mogao biti taj na koga se odnosi ona opaska o hipoteci iz ranijih perioda. Perovic je u Italiji optuzen jos 1993. godine, i ta optuzba, za koju je najveci dio crnogorske javnosti saznao tek nedavno, jos uvijek je na snazi. Utemeljena ili ne, tek ona je prilicno losa preporuka za Vladu koja veoma polaze na to da bude uvazavana na strani i koja ocekuje intenziviranje pomoci od strane Evropske unije i SAD.
Clan Predsjednistva DPS-a i predsjednik crnogorskog parlamenta Svetozar Marovic je najavljene izmjene u poslanickom klubu obrazlozio zeljom da se on ojaca. "Ovaj sadasnji je i veoma autoritativan i strucan, ali dio poslanika, zbog prirode poslova, tesko mogu do kraja obavljati funkciju poslanika", kazao je on na jednoj partijskoj tribini. Precizirao je, pritom, da se poslanickih obaveza namjeravaju osloboditi direktori velikih firmi i gradonacelnici, i napomenuo kako je namjera rukovodstva partije da se poslanici sto vise profesionalizuju.
"Posljednja parlamentarna rasprava pokazala je da je ritam politickog rada dosta zestok i da trazi citavog covjeka. Ona nas je dovela u situaciju da malo promislimo i o nasem poslanickom klubu i o nastupu Vlade u parlamentu", objasnjava Miodrag Vukovic, predsjednik Izvrsnog odbora DPS-a. Kao i Marovic, i on otkriva da se kane zamijeniti poslanici koji objektivno ne mogu dati pun doprinos u parlamentu zbog toga sto istovremeno obavljaju druge odgovorne duznosti.
Ovo bi trebalo da se odnosi na: Miodraga Pejovica, direktora niksicke Zeljezare, Stanka Zlokovica, direktora Brodogradilista u Bijeloj, Djordjija Dzuverovica, direktora pljevaljskih Rudnika uglja, te na: Sava Paracu, gradonacelnika Cetinja, Miodraga Radunovica, gradonacelnika Berana i Zorana Jankovica, gradonacelnika Tivta.
"Jos nijesmo definisali ko treba da ode, a ko da dodje. Neki nasi prijatelji su molili ranije da se to uradi, jer ne mogu da se nose sa dvije funkcije", kaze Miodrag Vukovic, odbacujuci mogucnost da se najavljene rekonstrukcije dovode u vezu sa sukobima u DPS-u. "Nema nikakvih sukoba u partiji, vec naprotiv", kaze on.
Onima koji redovno prate i anliziraju sjednice crnogorskog parlamenta ne moze promaci da se poslanici DPS-a mnogo manje angazuju od poslanika opozicije i kolega iz koalicionih partija. Narodnjaci i socijaldemokrati, iako daleko malobrojniji, cesce i odresitije ulaze u okrsaje sa opozicionarima iz Socijalisticke narodne partije i Liberalnog saveza nego DPS-ovci. Ocigledno da je sve to pocelo ozbiljno da smeta rukovodstvu DPS-a. Uz to, stice se utisak da se kadrovskom obnovom zele preduprijediti kompromitacije slicne onoj kada, zbog odsustva jednog broja poslanika vladajuce koalicije, nije prosao sistemski Zakon o politickim organizacijama, sto je bio povod liberalima da traze ostavku Vlade.
Posto bi se narednih mjeseci politicka situacija mogla prilicno dramatizovati, a crnogorski parlament i Vlada doci u situaciju da donose znacajne i teske odluke o buducnosti naroda i drzave, DPS-ova kadrovska obnova bi mogla biti znak da se nista ne zeli prepustiti slucaju.