KUDA IDE CRNA GORA

Podgorica Oct 11, 1999

Redefinisanje ili referendum

Kako sada stvari stoje, do srpsko-crnogorskih pregovora o buducnosti SRJ ipak ce doci. Portparol Milosevicevih socijalista Ivica Dacic zakazao je dan i mjesto "istorijskog" susreta - 26. oktobar u Beogradu! Ovu poruku, crnogorski premijer Filip Vujanovic ocijenio je "kao pozitivan signal i glas razuma beogradske vladajuce koalicije koja se dosad vrlo nerazumno pomasala".

Ipak, najave predstojeceg susreta ne bi trebalo prihvatiti tek tako, zdravo za gotovo. Za pocetak, makar formalno, sporno je mjesto susreta. "Odgovorili smo da smo spremni za razgovore na visokom partijskom nivou koji bi se odrzali u Crnoj Gori", porucio je sef poslanickog kluba DPS-a u republickoj Skupstini Dragan Djurovic. Vise od toga, medjutim, sporni su razlozi koji bi uslovili iskrene razgovore i postizanje bilo kakvog dogovora.

Platforma koju je Crna Gora ponudila Beogradu bitno ogranicava Milosevicevu vlast prije svega kada je u pitanju nelegalna emisija novca, kontrola vojske i mogucnost preglasavanja "manje federalne jedinice" u Saveznoj skupstini. Jednako su nejasni i motivi koji bi naveli Podgoricu da sada napravi dil sa Milosevicem, celnikom "prepoznatljivo autokratskog i nedemokratskog rezima", i tako ojaca njegove pozicije, nakon dvogodisnjeg rata u kome, zvanicna Crna Gora kotira kao pobjednik. Makar za sada.

Prije ce biti da je u pitanju zelja i jedne i druge strane da dobiju na vremenu. Milosevic je svojim saradnicima vec objasnio - neophodno je prezivjeti ovu zimu, poslije ce sve biti lakse. U tom kontekstu, i prijedlog o otpocinjanju pregovora sa Podgoricom dobija jednostavno tumacenje. Milosevic zeli jos jednom pokazati ko je gazda u kuci. I u srpskoj javnosti ostaviti utisak da buducnost SRJ zavisi iskljucivo od njega.

Okvirnim prihvatanjem ponude o otpocinjanju razgovora i Djukanoviceva vlast ima koristi. Medjunarodnoj zajednici odaslat je (trazeni?) signal da je Crna Gora spremna da, i po cijenu pregovora sa "omrzenim" Milosevicem, radi na ocuvanju savezne drzave. Sto podrazumijeva i nastavak akcije "demokratizacije Beograda preko Podgorice" uz, naravno, adekvatnu finansijsku pomoc sa Zapada. Na taj zakljucak navodi i posljednji javni istup crnogorskog predsjednika.

"Neopravdano je fokusirana paznja na pitanje da li ce Crna Gora ostati u zajednici sa Srbijom ili izaci iz nje. Sustinsko pitanje je da li ce Crna Gora nastaviti da ide putem reformi, i da li ce uspjeti na taj put da odvede i drugi dio zajednice", objasnjavao je Djukanovic ucesnicima medjunarodnog foruma "Crna Gora cinjenice i buducnost".

U medjuvremenu, cekajuci (ne)moguci dogovor ili pravi trenutak da zaigraju na kartu "nekooperativnosti druge strane", vlasti u Beogradu i Podgorici posvetile su se rjesavanju problema u sopstvenoj kuci.

Otud na pitanje - sta zapravo zeli crnogorska vlast kada je u pitanju buducnost SRJ - jos uvijek nema jasnog odgovora. A glasnogovornici ovdasnjih vlasti kao da namjerno podsticu konfuziji. Tako premijer Filip Vujanovic precizirao: "Treba dati sansu pregovorima. Nema potrebe za postavljanje striktnih rokova, koji mogu da opterete zdravu atmosferu u pregovorima. Nema potrebe da se govori o nezavisnosti Crne Gore kao prijetnji Srbiji u tim pregovorima, a nema potrebe da se u Platformi vidi akt izdaje i odvajanja od Srbije..."

Istovremeno, Ranko Krivokapic, potpredsjednik SDP, koja skupa sa DPS i NS tvori crnogorsku vladajucu koaliciju Da zivimo bolje, kaze: "Referenduma o nezavisnosti ce sigurno biti. To vise nije pitanje drzavnih granica, to je pitanje elementarne slobode. Jer, ko bi jos uvijek mogao biti spreman da Crnu Goru zarobi u zajednicu sa Srbijom koja jos dvadeset godina nece biti ni nalik demokratskoj drzavi".

Crnogorska opozicija vec mjesecima nudi svoj odgovor na ove dileme. "Djukanovicev rezim sve cini kako bi Crnu Goru zabetonirao u SRJ, i na duze vrijeme joj oduzeo mogucnost da kao demokratski i ekonomski sredjena drzava postane dio civilizovanog svijeta", tvrde celnici Liberalnog saveza, uporni zagovornici crnogorske drzavne samostalnosti. S druge strane, stizu kontra-optuzbe. "Sef rezima (Dj\ukanovic - p.a.) i njegovi sljedbenici sve rade da, mimo narodne volje, izvrse zadatak koji su im dali njihovi zapadni nalogodavci i razbiju SRJ", svakodnevno porucuju sljedbenici Bulatoviceve SNP ostajuci na braniku "Jugoslavije bez alternative".

Bez sumnje, kalkulacija ima na pretek. Zvanicno - opstanak SRJ se ne dovodi u pitanje, pod uslovom da zahtijevanu "ravnopravnost" Crne Gore prihvate i relavantni politicki subjekti u Beogradu. Time se odgovornost za eventualni raspad federacije prebacuje u susjedno dvoriste. Ujedno, kupuje se vrijeme neophodno za smanjivanje postojecih tenzija unutar Crne Gore, izazvanih razlicitim gledanjem na neophodnost opstanka zajednicke drzave.

Istovremeno, pritijesnjena tesko razumljivim potezima savezne administracije, crnogorska vlast svojom politikom sve vise obesmisljava potrebu za daljom egzistencijom SRJ. Tako su svi clanovi GO DPS, na proslonedjeljnoj sjednici, dobili zaduzenja da u svojim oblastima pripreme alternativne programe, kao sto je vec uradjeno sa carinom, bankarstvom, energetikom, trgovinom...Najavljena je i rekonstrukcija crnogorske Vlade i poslanickog kluba DPS-a, koje bi, prema nezvanicnim najavama, mogle ici u prilog jacanju "procrnogorske struje" u drzavnim organima. Ovom treba dodati da vec od ranije Crna Gora gradi sopstvenu spoljno-politicku mrezu, ukida vize mimo volje savezne edministracije, donosi sopstveni Zakon o drzavljanstvu, a u pripremi je i uvodjenje Valutnog odbora i sopstvene valute.

Najzanimljivije je sto oba pravca djelovanja crnogorskih vlasti, i za i protiv SRJ, mogu naci snazno utemeljenje u raspolozenju ovdasnje javnosti. Naime, posljednja istrazivanja javnog mnjenja pokazuju da je vecina Crnogoraca (44 odsto) okrenula ledja bilo kakvom savezu Srbije i Crne Gore. Jos dvadesetak posto gradjana Crne Gore idealnu drzavnu zajednicu vidi u konfederaciji. Ali, ni manjina koja podrazava bezuslovan opstanak SRJ ne odustaje od borbe, uzdajuci se u svoje najjace argumente

  • bucnost i prijetnje oruzjem. Plemenski skupovi podrske postojecoj zajednici odrzani su i ovog vikenda. A poruke odaslate sa njih ne mogu biti jasnije. Tako u proglasu "usvojenom" na skupu u Rijeci Crnojevica stoji: "Proklet bio svaki Crnogorac koji se odrekao zajednickog zivota sa bratskom Srbijom".

Otud je donekle razumljiva vladajuca taktika rada "na dva fronta". Ipak, sve govori da se vrijeme konacne odluke primice. Po kuloarima se cuje da je na sastanku GO DPS-a, okvirno preciziran i krajnji rok do koga ce se cekati eventualni sporazum sa Srbijom. Navodno, to je kraj ove i pocetak sljedece godine. Ne bude li do tada sporazuma o redefinisanju odnosa Crne Gore i Srbije - predstoji referendum, tvrde "dobro informisani". Mada, oprez nije na odmet. Jer, "mi moramo voditi racuna o svim gradjanima Crne Gore, i o onima koji su u vecini, i o onima koji su u manjini, i o onima koji su svjesni, i o onima koji su zabludjeli..." upozorava predsjednik Crne Gore.

Zoran Radulovic (AIM)