NATO-VI "OPASNI MOMCI" NAPUSTAJU BALKAN

Skopje Oct 7, 1999

AIM Skopje, 07.10.1999

Ove nedelje Kosovo i Makedoniju napusta stab ARRC (Allied Command Europe Rapid Reaction Corps) na celu sa komandantom ser Majk Dzeksonom koji duznost treba da preda 8 oktobra. Analiticari smatraju da ako je nesto znak da je "opasnost prosla" onda je ovo najbolja cinjenica. Naime, radi se o jedinom stabu u okviru NATO-a koji je stalno u stanju pripravnosti, jedini koji ima postojane trupe, jedini koji ima svoju opremu i logistiku. "Sile za reakciju su multinacionalne trupe, koje se drze u stalnom polozaju redukovane gotovosti" kaze se u njihovom rodoslovu. Podeljene su na Snage za hitnu reakciju koje su kadre za stacioniranje bilo kuda u NATO zoni za 3 do 7 dana i Snage za brzu reakciju koje imaju moc implementacije za 7 do 15 dana. Njihov se stab nalazi u Rheindahlenu u Nemackoj, imaju personal od 400 ljudi, direktno su odgovorni Vrhovnom komandantu NATO snaga za Evropu, a pod stalnom gotovnosti drze 10 divizija odakle biraju vojsku koja ce ici u neku misiju.

ARRC je prvi put usao u Makedoniju pre osam meseci odakle je posle potpisivanja vojno-tehnickog sporazuma sa vlastima SR Jugoslavije usao na Kosovo i formirao pet zona. U stvari, radi se o silama koje su specijalizovane za brzo stacioniranje i uspostavljanje kontrole sto po pravilu traje devet do deset meseci, a onda stvar u svoje ruke preuzima druga komanda NATO-a. Tako je bilo i u Bosni gde je ARRC prvi stupio na tlo Bosne, a onda je odatle povucen. Slicno je ovaj stab iskoriscen pri stvaranju AFOR-a u Albaniji koji je ubrzo ipak pripojen KFOR-u. U ovom slucaju Komandu sa misijom KFOR-a preuzima Kopnena komanda centralne Evrope (Lend Command Central Europe), a Majk Dzekson svoju duznost predaje nemackom generalu Reinhardtu, dok komandu KFOR-a za Makedoniju, (oko 7.000 vojnika zaduzenih za logisticku podrsku misije u Kosovu) preuzima americki general major Bob Ruth.

"Stab ARRC-a se vraca u bazu u Nemackoj gde ce zaleciti svoje rane od ove uspesne misije" rekao nam je portparol KFOR-a Jon Josten. To znaci da ce stab praviti pripreme za neki drugi angazman. "Svi se nadamo da nece biti potrebe za neku drugu misiju ali kao i svaka vojska i ARRC mora biti spreman, kaze Josten dodajuci da to ne znaci da NATO prepoznaje neko drugo zariste pa mora da povuce ARRC. Radi se o rutinskoj smeni, a kao argument se navodi podatak da je odluka za ovu promenu donesena pre par meseci zato sto se Kopnena komanda centralne Evrope morala pripremiti za dolazak na Balkan. Pri tom ARRC povlaci sa Balkana svu svoju opremu dok nova komanda donosi svoju. Tu spadaju komunikacijski sistemi, kompjuterski sitemi, vozila i licno naoruzanje, dok ostaje tesko naoruzanje, artiljerija, tenkovi, odbrambeni sistemi ili jednom reci, sve ono sto pripada nacionalnim kontingentima koji ucestvuju u sastavu misije KFOR-a. Sve ovo je u stvari u skladu sa principom po kome funkcionise NATO. Naime, NATO nema postojane zajednicke trupe, vec se u slucaju krize okupi Savet ministara zemlja clanica, donese politicku odluku, onda se sastane vojni komitet i donosi odluku o raspisivanju "licitacije" trupa. Onda, kao sto objasnjava spouksmen Josten, recimo Grcka kaze - mi mozemo da damo jednu pesadijsku diviziju, Francuzi daju artiljeriju, Britanci logistiku, Amerikanci helikopterske jedinice i tako se stvori Armija. "Naizgled ovaj nacin funkcionisanja je veoma neefikasan ali mora se znati da svaka zemlja clanica NATO-a mora imati spremne jedinice za brzu reakciju. To u kombinaciji sa mobilnoscu koja je karakteristika udarnih jedinica NATO-a znaci i stacioniranje u relativno kratkom roku na kriznim zaristima" - kazu vojni stratezi.

Ali, sta je vazno za makedonsku situaciju u snalazenju sa novinom koja znaci prisustvo stranih armija na makedonskom tlu i menjanje komande KFOR-a? Ovih meseci evidentno se pokazalo da postoje veliki problemi izmedju makedonske administracije i KFOR-a. Makedonska Vlada je naime, posle niza saobracajnih nesreca u kojim su ucestvovali vojnici KFOR-a, posebno posle jedne u kojoj je poginuo ministar bez portfelja Radovan Stojkovski i dva clana njegove porodice, izasla sa tezom da je pretstoj KFOR-a neregulisan ili u najmanju ruku nedovoljno preciziran. Zato su pre dvadesetak dana formirane mesovite radne grupe za medjusobno informisanje, za soobracaj, za ekologiju, za javni red i mir i za sudstvo. Ipak, cini se da nesporazumi dolaze do novih momenata zato sto NATO smatra da je SOFA aranzman (osnovni dogovor koji potpisuju sve clanice NATO-a i zemlje clanice Partnerstva za mir) dovoljno dobar i da ga ne treba menjati niti dopunjavati dok Makedonska strana insistira da se radne grupe iskoriste za to da se neke odredbe pismeno dopreciziraju i da se usvoje amandmani na SOFA osnovnom dogovoru. Recimo, za makedonsku stranu nije dovoljno precizan clan 7 koji kaze da jedan vojnik odgovara za krivicno delo pred maticnom zemljom ako je na sluzbenom zadatku, a u suprotnom je nadlezan sud Makedonije. U slucaju pogibije ministra Stojkovskog, zakotrljala se lavina polemika oko toga ko je nadlezan za uhapsenog norveskog kapetana koji je prouzrokovao saobracajku tako sto je vozio u suprotnom pravcu na autoputu. KFOR je dostavio putni nalog cak dvadeset dana posle njegovog hapsenja sto je opet izazvalo sumnjicavost i kod makedonskih sudskih organa ali je kapetan ipak ekstradiran u Norvesku i to posle reakcije sa Samita NATO-a u Torontu. Ova epizoda kao i slucaj sa Lipkovskim jezerom, (akumulacije iz koje se vodom za pice snabdeva Kumanovo, grad sa 60.000 stanovnika, a u koje je prema izjavi dvojice ocevidaca helikopter KFOR-a izbacio neki kontejner sa otpadom, sto se na kraju pokazalo kao netacno), prema misljenju nekih analiticara, pokazuje da obe strane nisu shvatile da su saveznici i uostalom da se tako i ponasaju. Jednom reci postoji distanca izmedju KFOR-a i makedonskih vlasti koja se izgleda da nadmasiti dolaskom nove garniture na celu KFOR-a.

Bob Rut, novi komandant KFOR-a za Makedoniju je na svojoj promotivnoj pres-konferenciji izjavio: Radne grupe koje cemo uspostaviti, a neke vec funkcionisu, i koje se odnose na helikopterske i zeleznicke operacije, na koordinaciju transporta, na javno informisanje,na ekologiju, pravo, saobracaj i na popravku puteva imaju za cilj da ispunimo nase obaveze kao odgovoran partner. Prethodnik Ruta, Italijanski general Djiovaneti je na istoj pres-konferenciji dramaticno ustao i pokazujuci na sebe rekao: "Mi nismo okupatorska vojska. Ja ne nosim oruzje vec samo uniformu. Mi smo ovde sa dozvolom Makedonske Vlade", pri tom verovatno isprovociran nekim naslovima koji su se pojavili u dnevnoj stampi u stilu "mi hocemo u NATO, a ne okupaciju".

Posle niza letnjih incidenata u koji se ubraja i jedan slucaj prikazan na TV "Telma" u kome se grupa golih vojnika KFOR-a na plazi u Ohridu igrala tako sto su jedan drugom uperivali pistolj u glavu, reci dvojice generala daju nadu da ce se stvari popraviti. Tim pre sto je Rut rekao: Upotrebicu sve metode da se poveca osecaj uzajamnog postovanja i poverenja koje bi dovelo do jakih prijateljskih veza ne samo sada, vec i za generacije koje dolaze".

AIM SKOPJE

VALENTIN NESOVSKI