ZESTOK POCETAK-MLAKE REAKCIJE

Skopje Oct 7, 1999

Od prvog dana zvanicnog pocetka predizborne kampanje svako od sestoro predsednickih kandidata, naravno opet podeljenih na etnickoj osnovi, uputio je ljute zaoke na racun svojih konkurenata. Vakav zestok pocetak kampanje niko nije ocekivao. Ali, reakcije glasaca su mlake, iako mediji furaju istom linijom, puni su informacija o nastupima kandidata, no i pro i kontra komentara o njihovim govorima.

AIM SKOPJE, 7.10.1999

Niko nije ocekivao da ce Vasil Tupurkovski, predsednicki kandidat Demokatske alternative (DA), koji slovi kao covek koji retko kada upotrebljava ostre reci, zestoko poceti svoje kontakte sa biracima. Tupurkovski je uputio zustre optuzbe na racun Vlade Republike Makedonije, u kojoj njegova partija participira! Tupurkovski, koji je i direktor vladine Agencije za obnovu i razvoj, obecao je da ce naci stranog partnera koji ce preuzeti Fenimak, jednog od 12 gubitasa koji u skladu sa sporazumom za Medjunarodnim monetarnim fondom trebao da se privatizira do kraja septembra ili da bude zatvoren. Tupurkovski, koji i dalje tvrdi da ima resenje i da sa stranim partnerima treba da pregovaraju ministrarsta umesto da vlada vraca loptu njegovoj agenciji, doziveo je da ga premijer Georgievski dematira u stilu "pojma nemam sto je Tupurkovski dogovorio". Zatim je Tupurkovski na mitingu izjavio da ga vlada birokratski koci, da ce on obelodaniti dokaze o tome i izgovorio da je on kao covek kojeg optzuju da je naciju "preveo zednu preko vode" obecavajuci tajvanskih milijardu dolara kao kompenzaciju za makedonsko priznavanje Republike Kine-Tajvan. Tom prilikom izjavio je da je Makedonija dobila samo 60 miliona dolara, polovina kao nepovratna pomoc, druga kao krediti, dok je Tajvan Makedoniji dodelio vise od 200 miliona dolara. Te da vlada sprecava gradnju tajvanske slobodne zone u blizini skopskog aerodroma Petrovec.

Repliciranje su nastavili ministri iz redova VMRO-DPMNE. Ministar obrazovanja je izjavio da nema pojma o kompjuterizaciji skola koju je Tupurkovski ponudio, a on se opredelio za religiju (prvi skolski dan ove gdoine osvetili su svestana lica po preporuci ministra). Cak i ministerka za razvoj, apsurda li, koja je iz redova DA optuzila je Agenciju za obnovu i razvoj i svog lidera koji je vodi, da ne postuje zakonske obaveze o gradnju slobodne industriske zone.

Kandidat VMRO-DPMNE Boris Trajkovski u skladu sa svojim sloganom (Pametno, posteno, odlucno) je "pecnuo" Tupurkovskog time sto je na mitinzima govorio o ulozi porodice (supruga i sin Tupurkovskog su u SAD), ali i ponavljanjem da ne moze obecavati velike novce, jer nema carobni stapic kojim bi obezbedio med i mleko. Sto je direktna aluzija na obecanja Tupurkovskog, koji bukvalno u svakom mestu kojeg poseti deli novce u najmanjoj kolicini od milion maraka potpisujuci ugovore u ime agencije koju vodi!

Sam Tupurkovski (1952) ima bogatu politicku karieru (bio je (pot)predsednik Saveza socijalisticke omladine, clan najuzeg partiskog rukovodstva SKM, SKJ i clan Predsenistva SFRJ). Stoga i smatra da ima moralno pravo da Makedoniju vodi u 21 stolecu "ne zbog toga sto sam mnogo pametan,vec sto sam demokrat".

Slican bekraund imaju i kandidati Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Tito Petkovski i Liberalno demokratske partije (LDP) Stojan Andov. Oboje imaju reference iz stare, ali i nove drzave. Petkovski je bio sekretar gradskog komiteta SKM za Skopje, da bi se ufurao u reformirane komuniste kao sekretar Petra Goseva i na kraju preko pozicije potpretsednika parlamenta u prvom i drugom sazivu dosao na poziciju prvog parlamentarca. Izjavljuje da nema slogan zbog toga sto ima politicki program za razliku od konkurenata koji umesto toga imaju po dva lista papira. Pretsednicki kandidat LDP Andov bio od opstinskog predsednika, potpredsednika makedonske vlade do clana nekadasnjeg Saveznog izvrsnog veca i ambasadora SFRJ u Iraku. Andov, koji je majstor medjupartiskog mesetarstva, je prvi predsednik makedonskog visepartiskog parlamenta, koji je poceo kao utemeljivac reformista Ante Markovica, ali koji je najlakse dosao do mesta predsednika parlamenta u pat poziciji oko podele vlasti izmedju partija koje nisu imali dovoljnu vecinu u parlamentu nakon parlamentarnih izbora u 1990. Njegova partija i ovom prilikom nastavljaju praksu, ciji je inspirator ocito sam Andov. Prilikom rekonstrukcije vlade Georgievskog, pre samo 4 meseci, LDK je dobila jedno ministarsko mesto, jedno zamenicko-ministarsko mesto i po tvrdnji premijera cak 6 pomocnickih mesta i cak 40 nacalnickih mesta u upravi ili direktora javnih preduzeca. Isticanjem Andova za predsednickog kandidata bila je vidljiva njegova zelja da svoju kampanju gradi prvo kao kandidat gradjana (da bi sakrio ucesce u aktuelnoj vlasti), a zatim kao opozicioni kandidat. Sto Andovu ostavlja mogucnost da vladu, pogotovo Tupurkovskog kritikuje oko priznavanja Tajvana i obecane milijarde.

Nakon objave da LKD ima svog predsednickog kandidata u liku Andova, LDP je objavila da istupa iz koalicije. Ali, njeni clanovi u vladinoj strukturi do danas nisu podneli ostavku, na sto ih je direktno pozvao premijer Georgievski tvrdeci da su svoju poziciju dobili na osnovu svoje partiske knjizice. Portparol LDK je izjavio da su njeni clanovi vlade eksperti! Tako je i LDK odigrala prilikom raspada koalicije Saveza za Makedonju u prethodnom sastavu SDSM vlade (Njeni partiski pretstavnici u vladi su tada bili samo eksperti). Andov smatra da samo on ima dovoljno iskustva da vodi Makedoniju, jer po njemu svi ostali zajedno imaju tri put manji staz u politici od njega, dok kandidat VMRO-DPMNE cak i krade njegove teze: "vec je uzeo dve od pet mojih, ali ima vremena, mlad je, naucice, pa ce uzeti i preostalih tri"!

Predsednicki kandidat VMRO-DPMNE Boris Trajkovski, inace zamenik ministra spoljnih poslova Makedonije, i nema neku bogatu politicku karijeru. Sto bi rekao lider SDSM i bivsi premier Branko Crvenkovski, njegova se biografija moze svesti na cetiri reda. Ili kako je Andov sa govornice rekao da on ima tri put vecu politiciku karieru od svih ostalih konkurenara. Trajkovskog u javnosti cesto oznacavaju kao coveka od nekoliko izjava. Naime za vreme kosovske krize i izbeglickog talasa upravo on je uputio nekoliko otvorenih kritika stranim vladama, medijima i medjunarodnim organizacijama. S druge strane Trajkovskom se zamera sto nije vernik Makedonske pravoslavne crkve, vec protestant. Trajkovski ocito ima potpunu podrsku svog predsednika i premijera. Georgievski je redovno pisutan na svim mitinzima. Plus medeijski, je posredno debelo podrzavan. Recimo, svaki strani drzvnik u poseti Makedoniji, po pravilu ima susret sa pretsednickim kandidatom Trajkovskim.

Primera radi, Makedoniji u poset bio je Ferid Murat, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu za proslu godinu, poreklom iz gostivarskog sela Lakavica. Prilikom ulaska u Makedoniju , jedan od oni kojih su mu pozeleli dobrodoslicu bio je predsednicki kandidat Demokratske partje Albanaca(DPA) Muharem Nedjipi, inace zamenik ministra za zdravstvo. Mediski taj susret, prakticno, nije obelodanjen. Ali, Trajkovski, u svojstvu zamenika minista spoljnih poslova na elekronskim medijima je prisutan, dao je i izjavu o poseti nobelovca, bio prisutan kada ga je premijer Georgievski primio. I sve to je naslo mesto na svim centralnim vestima najmocnijeg elektronskog medijuja.

Kandidati albanskih politickih partija, Muharem Nedjipi iz Demokratske partije Albanaca i Muharem Halili iz Partije za demokratski prosperitet, kao da igraju u nekom drugom filmu. Zasad prakticno nisu ni poceli sa svojim kampanjama. S jedne strane zbog fakta da nemaju sansu da na predsednickim izborima pobede, s druge jer ocito smatraju da trebaju pokriti samo zapadni deo drzave u kojem Albanci pretsezno zive. Zasad, i pored ostre retorike, pre svega Halilija na racun DPA , i nema nekog vidnog znaka da se trka bitoljskog zubolekara Nedjipija i makedonskog ambasadora u Danskoj Halilija smatra i kao vazan test o rejtingu ovih partija.

Mediji, koji u zavisnosti od toga kome su naklonjeni samo potpiruju ostre verbalne sudire predsednickih kandidata. Ali ono sto je interesantno jeste utisak da pored zestine koju manifestiraju kandidati i mediji, populacija kao da je mrtva hladna. Sto po nekima i jeste najava za mogucnost slabog izlaska na izbore. Ukoliko na izborima ne glasa vise od 51 posto glasackog tela predsednicki izbori su nevazeci. Na, kraju, onaj koji je zestoko poceo svoju kampanju, Tupurkovski smatrao je potrebnim da konkurentima i njihovim partijama poruci da predsednicki izbori nisu polje za partiske bitke, vec fer borba licnosti koji su predsednicki kandidati.

AIM Skopje

ISO RUSI