FARAND IZMEDjU PRAVA, GRADjANA I VLASTI

Sarajevo Sep 30, 1999

PRAVDA U NACIONALNIM RALJAMA

AIM, BRCKO, 30.09.1999. Posljednju sjednicu multietnicke Skupstine opstine Brcko bojkotirali su odbornici Socijaldemokratske partije sa federalne strane, a s kojima se solidirao dio odbornika SDA koalicije. Minulog vikenda Udruzenje "Brcko - Brcacima" odrzalo je mirne prosvjede u Tuzli. U oba slucaja "meta" napada bio je ambasador Robert Farand, supervizor za Brcko. Istovremeno, u oba slucaja sudionici tvrde da je ukidanjem proslogodisnjih naloga gospodin Farand, usporio povratak Bosnjaka i Hrvata u grad.

Udruzenje "Brcko -Brcacima" je definiralo deset zahtjeva, upucujuci ih na adresu Visokog predstavnika i supervizora Faranda, a u Apelu odgovornim duznosnicima OHR-a i domacih vlasti, samo u jednom pasusu traze od Vijeca ministara i vlada oba entiteta, da ubrzaju povratak. Jedan od zahtjeva je i da se ovom Udruzenju omoguci otvaranje Ureda u Brckom, koji bi "bio u interesu svih gradjana grada". Jer, i prema proglasima i zahtjevima odbornika i Udruzenja "Brcko - Brcacima", OHR i supervizor Robert Farand, veoma malo rade na ustroju Distrikta.

Gdje su uzroci "iznenadnog" nezadovoljstva, odnosno prije odgovora na to pitanje makar taksativno biljezenje onog sto je Robert Farand uradio.? Od proglasenja Aneksa konacne odluke - objavljenog prije gotovo dva mjeseca - implementirao nekoliko bitnih stvari na planu ustroja Distrikta. Zbog propusta ili prestupa u radu smijenjeni su sef uniformirane policije u Brckom Radoslav Subotic i nacelnik SJB Teodor Gavric. U posljednjih nekoliko dana suspendirana su dva sluzbenika MUP-a zbog izdavanja uvjerenja o drzavljanstvu za oko 200 gradjana Jugoslavije, a potom i pasosa BiH, jer sa jugoslavenskim pasosom ne mogu u Europu. O tim prestupima istragu vodi IPTF i SFOR, pa se ocekuje suspendiranje jos nekih sluzbenika MUP-a.

Neposredno nakon objavljivanja Aneksa konacne odluke supervizor Farand je pokrenuo pitanje demilitarizacije predratnog prostora opsine Brcko - Distrikta. Hitno je trazio da vlade RS i Federacije delegiraju svoje predstavnike u komisiju za izradu Statuta Distrikta - temeljnog akta za ustroj ove lokalne zajednice. Ista struktura je zaduzena za ustroj pravnog sistema Distrikta, ali su entiteti odugovlacili sa formiranjem komisije, a niko nije prosvjedovao. Sto ce reci, da im zastoji u implementaciji Konacne arbitrazne odluke odgovaraju.

Gospodin Farand je suspendirao sumnjive procese privatizacije u Brckom, ponistio rjesenja o dodjeli placeva raseljenim i izbjeglim Srbima i jasno porucio da se u Distriktu nista nece moci realizirati bez njegovog pristanka, od prometa nekretnina, do investicija u infrastrukturu.

U isto vrijeme boravio je i na prostorima Federacije BiH iz kojih se - tokom rata u BiH - doselilo najvise Srba. Rezultati posjeta i dogovora nisu u potpunosti prezentirani javnosti, iako se zna da su bile motivirane dogovorom o dvosmjernom povratku. S obzirom na to da nije bilo optimistickih najava, jasno je da proces povratka opstruiraju i vlasti Federacije BiH, a ne samo RS.

Robert Farand je jos ranije obecao gradjanima Distrikta da ce "znati gdje se potrosi svaki dinar iz budzeta" (poreza), te da ce - postujuci volju gradjana i oba entiteta osigurati prosperitet Brckog, kao nukleus buduce reintegracije Bosne i Hercegovine. Na tom planu, vec je upozorio izvrsne vlasti da odgovore - kako i zasto je budzet u prvoj polovini ove godine trosen drugacije nego sto je Skupstina utvrdila?

Prije proglasenja Statuta, Farand je formirao Komisiju za stambena pitanja Distrikta, u kojoj su po tri Bosnjaka, Hrvata i Srbina. Time je ukinuo prerogative Ministarstva za raseljene i izbjegle osobe - Odjeljene u Brckom, koji su na sve nacine opstruirali proces povratka u oba smjera. Potom je ukinuo i sopstvene naloge - od prije godinu dana - a Komisiji je ostalo da se "ravna" prema Zakonu o napustenoj imovini Republike Srpske, koji je - i prema ocjenama federalnih politicara - korektniji od istog zakona Federacije BiH. To priznaju Munib Jusufovic - nacelnik federalnog dijela Brckog, te Mirsad Djapo predsjednik multietnicke SO Brckog.

Paralelno s tim procesima Farand ima stalne kontakte sa Munibom Jusufovicem i Mijom Anicem, nacelnicima bosnjackog, odnosno hrvatskog dijela Brckog, radi dvosmjernog povratka u zoni Distrikta. Na tom planu, postignuti su dogovori i u proljece ce sigurno poceti intenzivniji dvosmjerni povratak nekoliko tisuca obitelji.

To je samo dio poteza supervizora Roberta Faranda, koje "povlaci" prije formalnog proglasenja Statuta i pravnog redefiniranja Distrikta, ciji je krajnji cilj - uspostava pravne drzave i osiguranje ljudskih prava i sloboda svih gradjana ove lokalne zajednice. Na tom planu sve je kristalno jasno i u interesu je gradjana. Perspektiva je izvjesna, sporna je jedino dinamika.

Otkud onda novi prosvjedi i zasto? Od dolaska u Brcko supervizor je "na zeravici". Prvo su, sve strukture iz RS svaki potez koji nije isao na ruku ekstremistima, proglasavali "urotom protiv srpskog naroda i RS". Potom su se i iz hrvatskog establismenta - HDZ - poceli suprotstavljati Farandovim rjesenjima. Cijelo vrijeme pritisak su vrsili i bosnjacki politicari. Najkrace, sve tri strane trazile su u biti "nacionalnu", a ne pravnu pravdu. Prakticno, tezili su realizaciji ratnih planova i rjesenja. Ista politika i dalje je na sceni. Ona je najvidljivija u cinjenici sto se Bicakcic i Dodik, poglavari "dvije drzave" , cesto sastaju i nude rjesenja, cak i za Brcko. Oni se ne obziru na cinjenicu da je prema Konacnoj arbitraznoj odluci sudbina Brckog determinirana zakonima i rjesenjima zajednickih organa drzave Bosne i Hercegovine, a ne interesima entiteta, koji su ustrojeni kao posljedica rata u Bosni i Hercegovini.

Zagovornicima pravne drzave i ljudskih prava je jasno da je Brcko "popravni ispit" za nacionalne stranke i njihove poglavice. Izgleda da to nije jasno samo njima i zbog toga stimuliraju "udruzenja za prosvjede".

Kemal JUSIC (AIM, Brcko)