GAS STiGAO, DiREKTOR SMiJENJEN

Sarajevo Sep 25, 1999

SMETA Li BiCAKCiCU BH GAS

AiM, Sarajevo, 25.09.1999. Kao po nepisanom pravilu, bosanskohercegovacki gradjani na izmaku ljeta ostanu bez jednog od najvaznijih i najjeftinijeg enregenta - prirodnog gasa. Kako se politicka slika u Federaciji posljednjih godina nije promijenila ni za nijansu , tako se ni gradjani pretjerano ne uzbudjuju naviknuti na zavrtanje raznovrsnih ventila.

"Klasicna" prica sa gasom zapocela je jos u februaru , od kada navodno datira dug ruskom isporuciocu. Zavrsava se, ili nastavlja, ovih dana kada je Gaseksport prestao vjerovati pustim bosanskim obecanjima. Kad je dug dostigao cifru od cetiri miliona dolara, gas je zavrnut . U medjuvremenu "naslo" se dva miliona dolara za otplatu duga, i "gas samo sto nije stigao.

Za cjelokupnu situaciju zvanicni nabavljac gasa BH gas vecinu odgovornosti prebacila je na ledja krajnjih korisnika korisnika, ali i najvecih duznika - sarajevskih Toplana i Sarajevogasa. Ceh su zapravo trebali platiti gradjani, ali "odusilo" je na drugoj strani. Eskalirao je dugotrajni sukob na relaciji premijer Vlade Federacije Edhem Bicakcic i direktor BH gasa Enver Kreso.

ishod - Kreso je smijenjen, a o razlozima zbog kojih je prisiljen da trazi novi posao, govori bez uvijanja, ali kasno. Stvar je u tome, kaze Kreso, sto Bicakcicu smeta BH gas (i direktno i u prenesenom smislu, op. aut):

"Ja sam dobio crveni karton, a drugi nisu ni zuti. Zasto, zato sto koncept po kome bi BH gas bio jedinstvena transportna javna korporacija na nivou drzave sa dva dionicara, Republikom Srpskom i Federacijom, sukobio sa koncetom premijera Bicakcica.. Sve je bilo zavrseno jos na sastanku u zgradi Vlade Federacije 9. septembra kada je premijer Bicakcic zaprijetio pretvaranjem BH gasa u radnu jedinicu Energoinvesta. da upravni odbor nije smijenio mene, federalni ministar bi smijenio njih" , kazao je Kreso novinarima u petak, 24. septembra. istog dana u udarnom dnevniku OBN-a, ponavljajuci da "Bicakcicu smeta BH princip za koji sam se zalagao, a po kome bi BH gas bio na nivou drzave, a ne entiteta", Kreso je rezignirano, gotovo pokajnicki priznao: "Neka, zasluzio sam ja da mi se ovo desi, jer i ja sam sutio kad je smijenjen Suman, Busatlic, Sadinlija." Rijec je prvim ljudima velikih preduzeca, PTT, Energoinvesta, Sipada. Treba li reci da se radi o pripadnicima iste vladajuce stranke SDA, tako da se i sukob Bicakcic-Kreso moze tretirati kao unutarvladajuci energetski sukob. Sad kad je puklo, Kreso "otvara karte", pa kazuje kako, izmedju ostalog, problem lezi i u tome da korisnici transportnog sistema Sarajevogas- Lukavica (RS) i Sarajevogas Sarajevo (Federacija) imaju svoje kalkulacije: "Meni kao direktoru BH gasa nisu bile poznate nabavne cijene gasa, ali su one, prema podacima engleske kompanije
NERA samo u 1998. godini, na granici Bosne i Hercegovine bile za oko 40 procenata skuplje od gasa u ostalim evropskim zemljama, kaze Kreso, pa otkriva da se BiH uskoro moze vrlo brzo suociti sa jos jednim velikim dugovanjem: "Dio duga od sest miliona dolara koji je nastao ranije, obecala je pokriti turska vlada, ali se licno bojim da taj aranzman nije postignut. Postoji jos jedan dug, od 5,9 miliona dolara kojemu ja ne znam detalje, ali znam da je zbog njega povecana cijena gasa za pet dolara na hiljadu metara kubnih gasa", kaze Kreso, koji je smijenjen sa mjesta direktora na dan kada je u Budimpesti trebaolo da nastavi razgovore sa firmom, cije je ime tzv. poslovna tajna, a koja je Bosni i Hercegovini ponudila navodno nidju cijenu gasa, povoljnije uslove i nize troskove transporta i njemacku marku kao obracunsku valutu umjesto americkog dolara, kako bi se smanjili gubici na osnovu kursnih razlika. Prema Kresinim rijecima, na ovaj nacin bi se postigla evropska, ili cak niza cijena.

"iz toga ne bih nista zakljucivao, ali mi je simptomaticno da sam naprecac zaustavljen", kazuje Kreso. Ma kako da je Kreso u "bici" sa Bicakcicem izvukao "deblji kraj", ipak prica oko cijena, bar sto se tice krajnjih korisnika za sada ostaje po strani. Jer, malo je vjerovatno da ce se posegnuti za najnepopularnijom mjerom. Zapravo, odgovor je jednostavan- strahujuci od socijalni nemira i losih predizbornih efekata vlast se ustrucava natjerati korisnike gasa gradjansku poslusnost (placanje dugovanja). Njima je vazniji mir u kuci , a unutrasnji dugovi se mogu pokriti kratkorocnim intervencijama iz raznih budzeta, kao sto je vec ucinjeno parama sarajevskih poreskih obveznika.

Mada se ovog vikenda ventili ponovo odvrcu, snabdijevanje BiH gasom i dalje ostaje vruca tema.

Zana ANDRiJEViC-KARiC (AiM Sarajevo)