KOALICIJA PUCA, LIDERI UZ KAFU USPORAVAJU RASPAD
Na tri zadnje sednice makedonskog parlamenta, odrzanih u razmaku od 3 nedelje glavni koalicioni partneri VMRO-DPMNE i DA su cak tri puta usli u zestoke medjusobne sukobe. To se dogadja uoci pretsednickih izbora na kojima partije iz koalicije na vlasti izlaze svaka sa svojim kandidatom. Sto sve skupa je znak za moguci raspad kalicije.
AIM, Skopje, 24.09.1999
Na sednici makedonskog parlamenta odrzanoj 23 septembra ratifikovan je ugovor izmedju Makedonije i Grcke o gradnji naftovoda Solun- Skopje. Iako su govorili protiv, parlamentarci Demokatske alternative (DA) su glasali za usvajanje zakona o ratifikaciji ugovora i time podrzala svoje koalicione partnere Unutrasnju makedonsku revolucionarnu organizaciju- Demokratsku partiju za makedonsko nacionalno jedinstvo (VMRO-DPMNE). Samo dan pre ove sednice prilikom provere kandidature za predsednicke izbore Vasila Tupurkovskog, lidera DA, clan Drzavne izborne komisije iz redova VMRO-DPMNE osporio je da je Tupurkovski bio zitelj Makedonije 10 u zadnjih 15 godina, sto je jedan od ustavnih uslova za predsednicku kandidaturu. Istog dana Liberalno demokratska partija (LDK) koja je pre 4 meseci usla u vladi, u kojoj ima jedno ministarsko i jedno zamenik- minitarsko mesto, da bi "oprala ruke" zbog evidentnog pada rejtinga vlade i time uvecala sanse svog predsednickog kandidata Stojana Andova najavila izlazak iz vlade.
Hronologija pucanja koalicije upucivala je na neminovni razlaz DA i VMRO-DPMNE sa najmanje dve posledice: da VMRO-DPMNE ostane samo sa svojim glasovima za ratifikaciju ugovora sa Grcima i da vlada zbog svadje glavnih koalicionih patnera padne. Pretsednik parlamenta Savo Klimovski, iz redova DA, 7 septembra, nakon burnog 8 satnog rada parlamenta, pozivajuci se na zamor parlamentaraca, hteo je prekinuti sednicu. Tome su se suprotstavili parlamentarci VMRO-DPMNE zeleci da se ratifikacija medjudurzavnog dogovora izmedju Makedonije i Grcke o izgradnji naftovoda Solun-Skopje, u paketu sa kupovanjem skopske rafinerije OKTA, obavi istog dana. Nastala je neprijatna situacija u kojoj je Klimovski, cas napustao, cas sedao u svoju pretsedavajucu fotelju, cas prekidao, cas produzavao rad parlamenta. Sve do momenta kada ga je Stojan Andov, koji je bio predsednik prvog i drugog makedonskog parlamenta nije poucio spikera da prekid sednice jeste samo u njegovoj nadleznosti. Cak i to ne bi bilo nista neobicno za ovdasnje politicke prilike da samo 3-4 dana pre toga, nakon susreta vrhova VMRO-DPMNE i DA nije izbegnut neminovni raspad vladine koalicije.
Tokom sednice parlamenta koja je odrzana 3 septembra kojom je pretsedavao potpredsednik parlamneta Tomislav Stojanovski iz redova VMRO-DPMNE pomalo na silu donesena je odluka o razresenju predsednice Drzavne izborne komisije Liljane Ristove Ingilizove i dvoje njenih clanova. Opzicija je zestoko reagovala. Istog dana u popodnevnim satima, Savo Klimovski, koji nije prisustvovao sednici, sazvace press konferenciju na kojoj ce izjaviti da nije postovana procedura, da nije bilo kvoruma i da ce je njegova partija, i sama deo vlade, odluku osporiti na Ustavnom sudu. Zateceni, vodeci koalicioni partner VMRO-DPMNE je najpre posredstvom koordinatora parlamentaraca izjavio je da smatra da je glasanje bilo OK, ali da ce ipak pristati na ponovno glasanje da ne bude sumlji o regularnosti. Dan nakon toga ista je parlamentarna grupa zatrazila razresenje Klimovskog optuzujuci ga da se postavio iznad parlamneta, cak da je intrigant i sl. Tokom tih dogadja vodeci ljudi koalicinih partija nisu bili u zemlji. Premijer i predsednik VMRO-DPMNE Georgievski je bio u poseti SAD i Kanadi, potpredsednik partije i vlade Dosta Dimovska je bila u sluzbenoj poseti Nemackoj, predsednik DA Vasil Tupurkovski u poseti Turskoj. Cak i predsednik DPA Arben Xhaferi nije bio u zemlji, iako se njegova partija u koaliciji vidno nije mesala u svadju makedonskih koalicionih partnera. Stvar je "ispeglana" (jedan od termina politickog novogovora vladajuce koalicije) na susretu petoclanih delegacija VMRO-DPMNE i DA u kultnoj piceriji "Galija" dva dana pre nastavka sednice parlamenta. U ovom omiljenom mestu makedonskih polticara svih boja, uz kafu, dogovoreno je da se jos jednom glasa o smenama u Drzavnoj izbornoj komisiji i da VMRO- DPMNE povuce zahtev o razresenju predsednika parlamenta iz redova DA.
Dogovreno - ucinjeno. Doduse uz malo vise komplikacija. Prvog dana, 13 septembra, parlament je celi dan raspravljao o tome dali je prethodna odluka o promenama u drzavnoj izbornoj komisiji validna ili ne, dali je moguce istu promeniti ili da treba da se konstatira da odluka o promenama u izbornoj komiisiji nije donesena, na cemu je insistirala opozicija. Na kraju je predsednik parlamenta Klimovski prihvatio zahteve opozicije. Sutradan je parlament ipak usvojio odluku o promenama u Drzavnoj izbornoj komisiji. Ali, sa potpuno novim imenima. Cime je VMRO- DPMNE i formalno izasao kao moralni gubitnik.
Zavrsetak sednice parlamenta odrzane 17 septembra naravno lici na kraj sednice odrzane 3 septembra. Samo sto se sada u glavnoj ulozi nasao pretsednik parlamenta Klimovski iz DA umesto potpretsednika Stojanovskog iz VMRO-DPMNE. Odluka Klimovskog nije naisla na razumevanje koalicionog VMRO-DPMNE. Sporni ugovor o prodaji rafinerije OKTA i gradnji naftovoda je stvar na kojoj je zestoko insistirao premijer Ljubco Georgievski koji je u parlamentu pre rasprave o tome imao i uvodnu rec. Jer, ratifikacija ima i svoju historiju. Parlament je tokom jula, veoma lako, uz glasove svojih koalicionih partnera, i DA, usvojilo ratifikaciju. Pretsednik drzave Kiro Gligorov je u ovih 10 meseci kohabitacije sa novom vladom iskoristio svoje ustavno pravo da ne potpise ukaz o proglasenju zakona. Po ustavnoj proceduri tada se zakon vraca na ponovno razmatranje u parlamentu i ukoliko se on ponovo usvoji pretsednik je duzan potpisati ukaz o njegovom proglasenju.
Ponovna ratifikacija ugovora bila je pomalo i pitanje casti premijera Georgievskog koji je na zadnjem susretu sa grckim premijerom Simitisom obecao da ce parlament ratifikaciju usvojiti u toku septembra, uprkos suprotstavljanju predsednika Gligorova. To je naravno stvarilo nervozu u redovima VMRO-DPMNE. Nakon sto je nevoljno spasila Klimovskog, VMRO- DPMNE smatrao je da DA nece praviti probleme oko ratifikacije ugovora u parlamentu.
Pokazalo se da su lideri VMRO-DPMNE i DA, opet negde popili kafu, dogovorili scenario u kome ce i "vuk bit sit i ovce na broju", jer su bar toliko pametni da shvate da koalicione svadje i pad vlade ne ide na ruku njihovim predsednickim kandidatima. Cime su samo proces pucanja koalicije po svim savovima samo usporili do zavrsetka predsednickih izbora, ako dotle dodrze. Kampanja i sami izbori su mogucnost za dalja interkoaliciska prepucavanja, jer svaka od partija u koaliciji ima svog sopstvenok predsednickog kandidata.
Primera radi, vlada i Tupurkovski, koji je i direktor vladine Direkcije za obnovu i razvoj, imaju svoj koncept za spas FENI-ja, proizvodjaca fero-nikela i kontraverze oko (ne)rentabilnosti koja traje vise od 20 godina. Vlada pregovara sa izraelskim biznismenima koji imaju americkog partnera, Tupurkovski je prisustvovao sednici vlade na kome je prezentirao predugovor njegove Agencije sa britanskim partnerom, koji je navodno bolji od ponude Izraelaca. Usput, u odgovoru na novinarsko pitanje, iskazao je svoj licni stav da se oko prodaje OKTE s Grcima mogao postici povoljniji ugovor.
Bice veselo! Narodu nedostaje hleb i cirkuske igre. Ako hleba nema, dobre su i igre.
AIM Skopje
ISO RUSI