NOVA POLICIJA NA KOSOVU
AIM Junior
AIM Pristina, 21. 9. 1999.
Pre izvesnog vremena u Vucitrnu je zapocela s radom skola policijskih sluzbi Kosova, u kojoj ce se obucavati buduci policajci Kosova. Ova skola je pod nadzorom OSCE, a njen direktor je Stiv Benet. Obuku studenata koji pohadjaju nastavu u ovoj skoli vrse medjunarodni instruktori od kojih vecina, osim stecenog iskustva u svojim zemljama, imaju i iskustva iz drugih zemalja i Bosne i Hercegovine. Kada se zna kakva su gorka iskustva koje je populacija Kosova imala sa raznim policijama u proslosti, razume se da je stvaranje, kako su obecali, demokratske policije na Kosovu od posebnog znacaja. Kako kaze upravitelj ove skole njen cilj je da obuci najbolje policajce za narod Kosova koji ce biti u sluzbi naroda.
Izbor i prijem studenata koji pohadjaju nastavu u policijskoj skoli i kandidata koji ce se ubuduce obucavati vrse predstavnici UNMIK-a i OSCE-a.
U pocetku, u ovoj skoli obuku je trebalo da zapocne 200 studenata: 170 Alabanaca, 23 Srbina, a ostali pripadaju bosnjackoj i turskoj nacionalnosti. Medjutim, vec na startu iz skole su udaljena dva polaznika srpske nacionalnosti za koje je bilo dokaza da su bili ukljuceni u zlocine nad Albancima tokom konflikta na Kosovu. Ovo je na svecanom otvaranju skole rekao Stiv Benet, ali i dodao da oni nisu uhapseni jer se vodi istraga. Prvog dana obuku je pohadjao samo jedan srpski polaznik. Medjutim, posle nekoliko dana u skolu je stiglo jos sest njegovih sunarodnika. Sada obuku pohadja oko 180 studenata. Od ovog broja oko 30 odsto su zene.
Sto se tice uslova u policijskoj skoli, moze se reci da su na zadovoljavajucem nivou, dok upraviteljski medjunarodni personal cini sve sto je moguce da te uslove poboljsa. Nastava u skoli bila je odlozena za nedelju dana, kako bi se zgrada, inace, bivse policijske skole u Vucitrnu renovirala i prilagodila novim uslovima.
Medju studentima koji zele da postanu prvi policajci u posleratnom Kosovu je i dobar broj bivsih pripadnika OVK. Oni su izabrani medju 19 hiljada prijavljenih za pohadjanje ove skole. Prosli su psiholoske testove, a takodje je proverena i njihova biografija. U klupama danas sedi i izvestan broj radnika bivseg MUP-a Kosova, koji su skoro deset godina bili proterani sa radnih mesta. Pozamasan broj studenata je visokoobrazovan, dok su ostali zavrsili najmanje srednju skolu. Nastavu zajedno pohadjaju polaznici albanske, srpske i drugih nacionalnosti. Nastava se odrzava na engleskom jeziku, a prevodi se na albanski i srpski. Upravitelji kazu da u skoli postoji "nulta tolerancija" prema bilo kakvoj diskriminaciji. Oni studenti koji budu pokusavali da svojim ponasanjem cine tako nesto bice odmah iskljuceni iz skole.
Kako smo doznali, do sada se u skoli nije dogodio ni najmanji incident izmedju albanskih i srpskih studenata. Jedan student Srbin, koji je zeleo da ostane anoniman, izjavljuje da su odnosi izmedju studenata Srba i Albanac korektni. "Albanski studenti imaju korektan stav prema nama i do sada nismo imali nikakvih problema", kaze on i dodaje da treba zaboraviti proslost kako bi se islo napred. S druge strane, u razgovoru sa nekoliko albanskih studenata, oni podvlace da uprkos gorkih iskustava sa Srbima nastoje da sa njima imaju profesionalane odnose. Doduse, smatraju da medjunarodni predstavnici koji vrse odabir moraju da budu obazrivi kako bi onemogucili ulazak u policiju onih Srba koji su u proslosti vrsili zlocine nad Albancima. Takodje, traze da se vodi racuna prilikom prijema kada su u pitanju oni Albanci koji su bili saradnici srpskog rezima na Kosovu.
Prva faza obuke studenata traje sest nedelja. Tokom ove faze studenti se obucavaju za vrsenje njihovih policijskih zadataka i dobijaju instrukcije o standardnim procedurama delovanja koje ce vrsiti tokom njihove sluzbe. Pravni eksperti ce upoznati studente sa novim zakonima Kosova koji ce, kako se ocekuje, biti ubrzo usvojeni od strane civilne administracije UN na Kosovu. Osim toga, oni ce biti upoznati i sa etikom i opstim kvalitetima koje treba da imaju kao policajci. Sve ovo ima za cilj da studenti postanu svesni da sluze svojoj zajednici, da se uvek pridrzavaju zakona, da kontinuirano poboljsavaju nivo njihove sluzbe, da uvazavaju svaku individuu, da budu casni. Dakle, citava ova faza stremi ka tome da kod buducih policajaca odstrani sto je vise moguce negativne pojave nasledjene iz proteklih vremena. Kako nam je izjavio jedan instruktor "jedan od glavnih ciljeva ove obuke je brisanje starih koncepata o policiji, kako kod buducih policajaca, tako i kod populacije na Kosovu uopste". povremeno ce studenti biti podvrgnuti raznim testovima, kojima se zeli verifikovati koliko su uspesni u svojoj obuci.
U drugoj fazi koja traje 19 nedelja studenti ce zapoceti i sa prakticnom obukom na terenu. Za to vreme oni ce biti u pratnji policajaca OUN koji deluju na Kosovu i obavljaju razne aktivnosti. Ova faza je veoma znacajna posto ce se tokom njenog trajanja proceniti koliko su studenti pripremljeni za izvrsavnaje zadataka. U ovoj fazi, polaznici ce imati priliku da vrse sve zadatke koje vrsi redovan policajac. Oni ce obavljati istragu o raznim zlocinima i kriminalnim radnjama, a radice i na regulisanju saobracaja.
Nakon zavrsetka druge faze, studentima ce biti dodeljena diploma i posle toga ce se zapoceti i sa redovnom sluzbom u policiji Kosova. Medjunarodni instruktori izjavljuju da ce buduci policajci biti nadgledani i nakon zavrsetka skolovanja. Tako ce uspesni policajci biti samo oni koji budu uspeli da u svoju sluzbu inkorporiraju dobijene koncepte tokom skolovanja.
Proces stvaranja policije je od posebnog znacaja za stanovnike Kosova. Ova policija bila bi velika pomoc u nastojanjima za stabilizaciju opsteg stanja na Kosovu izazvanog stvaranjem svojevrsnog institucionalnog vakuma. Kosovska policija ce bez sumnje bolje znati stanje u regionu i moci ce i preventivno da deluju. Recju, posle gorkih iskustava iz proslosti ona bi trebalo da obezbedi potreban mir stanovnicima Kosova.
Prema izjavama UNIMK-a Kosova bi trebalo da ima vise od osam hiljada policajaca koji ce se starati o bezbednosti i miru na ovom prostoru. Da li ce taj broj biti dovoljan ostaje ostaje da se vidi.
AIM Pristina
Bardh Sokoli