JAVNOST U MAKEDONIJI I NATO

Pristina Sep 20, 1999

AIM Junior, Skoplje, 9.9.1999.

Makedonski mediji su poslednjih dana povecali reagovanja i kritike na adresu Kfora. U vecini slucajeva bazirajuci se na objavljenim vestima, kao i gledistima koja su izneta u komentarima, zapaza se nastojanje makedonske stampe da se Kfor "diskredituje", kazu diplomatski krugovi u Skoplju. Isti jezik komunikacije u odnosu na Kfor koriste i elektronski mediji kao sto su A1 ili SITEL, koji u svojim izvestajima prenose samo negativne strane, i gde se jasno vidi da su vesti neizbalansirane i da se tako zeli posredstvom predstavljanja kritickog odnosa uticati na javno mnjenje, kako bi podstakle reakcije u celoj makedonskoj stampi - kako kod one provladine, tako i opozicione, pogotovo posle saobracajnog udesa u kojem je poginuo jedan vladin zvanicnik. Na prvim stranicama listova objavljuju se vesti i komentari u kojima se ogledaju stanovista zvanicne politike makedonske vlade.

Tako je provladin list "Nova Makedonija" na prvoj strani preneo uvodnik gde se Kfor naziva basibozlukom, a autor kaze da snage Kfora ne uvazavaju saobracajne propise. Prema autoru ovog uvodnika, ovim incidentom Makedonija je dobila najvecu lekciju u vezi sa odnosima sa NATO-om.

"Nova Makedonija" nabrojala je sve incidente NATO snaga od kada su se one tu razmestile, i koje su prema izvoru ovog lista, do sada izazvale 145 saobracajnih nesreca. List, takodje, objavljuje i izvestaje sa konferencije za stampu Kfora u Skoplju na kojoj je glasnogovornik Kolin Ston izneo nove podatke koji su u suprotnosti sa onima koje su preneli mediji na makedonskom jeziku i makedonsko Ministarstvo unutrasnjih poslova.

Prema ovom listu, norveska vlada je zatrazila ekstradiciju svog vojnika. Medjutim, zamenik ministra inostranih poslova Makedoonije Boris Trajkovski je za "Novu Makedoniju" izjavio da nema ekstradicije za norveskog oficira. S druge strane, list "Makedonija denes" u poredjenju sa ranijim komentarima u kojima su autori u svojim napisima o Kforu citirali makedonske izvore, kasnije je objavljivala izvestaje u kojima se istice da ce oficir NATO odgovarati pred makedonskim sudom, dok je Kolin Ston izjavio da je "ovaj slucaj u nadleznosti NATO-a. Prema istom ovom listu, ministar unutrasnjih poslova Pavle Trajanov je zatrazio da se za Kfor u Makedoniji odrede nova pravila.

Nezavisni list "Dnevnik" u svom uvodniku pod naslovom "Sa Kforom ne vredi razgovarati", kaze da je makedonska javnost uznemirena zbog arogantnog ponasanja pripadniak Kfora. Prema ovom listu ovadasnju javnost je vise iritirala konferencija za stampu predstavnika Kfora u Skoplju koji su izjavili da "ne shvataju zbog cega je ovaj tragican incident izazvao toliko cudjenja i tenzija u domacoj javnosti i to vise nego gubitak zivota tri osobe". U tekstu ovog lista se u oficiri NATO karakterisu kao necivilizovani i kao nasilnici. "Dnevnik" ide i dalje prebacujuci krivicu i na politicke predstavnike NATO-a, argumentujuci to cinjenicom da oni opravdavaju takva ponasanja svojih oficira. U ovom uvodniku se podvlaci da Kfor zbog arogancije vise ne moze biti partner nasoj vladi i da bi komunikacije sa Kforom u Skoplju trebalo i zvanicno prekinuti. List "Dnevnik" u jednom od svojih uvodnika navodi da se takva jedna vojska koja se ponasa na takav nacin moze nazvati i okupatorskom. Takodje, na stranicama ovog lista objavljuju se vesti koje prenose razlicite vladine reakcije. Prema ministru pravosudja Vladi Kambovskom, Kfor na flagrantan nacin ne uvazava zakone zemlje. Isto misljenje o Kforu je izrekao i Stojan Andov, kandidat za predsednika, koji je na konferenciji za stampu izjavio da "krivicu za ovakvo ponasanje Kfora snosi Vlada Makedonije. Prema njegovom misljenju, Vlada treba da usvoji akt kojim bi se zabranilo dosadasnje opasno ponasanje pripadnika Kfora. On je jos dodao da "ove snage treba da se krecu samo uz pratnju makedonske policije". Na istoj liniji predstavljanja dogadjaja i reakcija je i list "Vecer", gde se za vojnike Kfora kaze da u vecini slucajeva krse pravila u saobracaju i da je ovakvo ponasanje, za samo dva meseca ima bilans od osam poginulih. I ovaj list oko ovog slucaja predstavlja dve medjusobno suprotstavljene verzije.

Sto se tice medija na albanskom jeziku oni su ove dogadjaje tretirali samo kao fobiju i frustraciju stampe u odnosu na NATO. Ovi mediji nisu preneli nijedan kriticki intonirani itvestaj. List "Fakti", koji izlazi u Skoplju, u uvodniku pod naslovom "NATO na meti makedonske javnosti", a na osnovu gledista i teza koje ovaj autor iznosi jasno se vidi da list prenosi i analizira angazovanje Kfora u Makedoniji. Autor pozitivno ocenjuje prisustvo medjunarodnih snaga i zahteva da se negativno raspolozenje koje stvara stampa na makedonskom jeziku prekine, posto bi to moglo negativno uticati na odnose Makedonije i NATO-a. U uvodniku se dalje navodi da je Vlada Makedonije prisustvom Kfora mnogo dobila i da bi bez prisustva NATO-a trupa stabilnost zemlje bila pod znakom pitanja.

U konflikt izmedju medija i Kfora uvukla se i makedonska vlada. Tako proslog cetvrtka zvanicnici ministarstva inostranih poslova i predstavnici Kfora u Skoplju organizovali su susret na kojem su, prema njihovim izjavama, raspravljena brojna pitanja i modaliteti oko prisustva ovih snaga ovde. Zvanicnici ministarstva inostranih poslova izjavili su da je na sastanku raspravljano o nekoliko veoma znacajnih tacaka, posebno o pravnim aspektima ostanka ovih snaga u zemlji i o snizavanju tenzija u medijima, kao i reakcija dela vlade u odnosu na Kfor. Albanski gradjani u poredjenju sa makedonskim do sada nisu pokazali neki znak netrpeljivosti prema vojnicima Kfora. Na istoj liniji ocena bili su i mediji koji objavljuju program na albanskom jeziku. Negativnih reakcija do sada, takodje nije bilo ni od strane albanskih politicara.

AIM Skoplje Selim Ibrahimi