ALIJA IZETBEGOVIC "POVLACI" POTPIS SA DAYTONA

Sarajevo Sep 10, 1999

"PRIJE CE MENE DELOZIRATI NEGO IZBJEGLICE"

AIM, Sarajevo, 10.09.1999. Sulejman Dugalija, sa zenom i dvoje djece, prognanik sa Pala, deloziran je iz kuce u Sarajevu u kojoj je privremeno boravio. Tim povodom oglasio se saopstenjem bosnjacki clan Predsjednistva BiH, inace pravnik u penziji i potpisnik Daytonskog mirovnog sporazuma i sarajevske Deklaracije, Alija Izetbegovic: "Iseljavanje izbjeglice koji je protjeran iz doma i ne moze se vratiti svojoj kuci apsolutno je neprihvatljivo. Niko takvo sto ne moze narediti jer to je suprotno ne samo elementarnim normama pravicnosti, nego i slovu i duhu Daytonskog mirovnog sporazuma. Daytonski sporazum ne predvidja delozaciju izbjeglica, nego njihov povratak kucama... Pozivam sve i svakog da odbije donositi i izvrsavati naloge o delozzacijama izbjeglica kojima se ne omoguchava povratak njihovim domovima jer su takvi nalozi nemoralni i nezakoniti. Oni koji nemaju gradjanske hrabrosti da svoj posao rade u skladu sa savjescu trebaju se povuci sa svojih funkcija", pise Izetbegovic.

Ovakav njegov stav je nakon dugo vremena pred televizijske ekrane doveo cak i drzavnog ombudsmena, gospodju Grett Haler, koja je izjavila da je zabrinuta zbog cinjenice da Izetbegovic poziva na nepostivanje zakona: "Ovakve instrukcije stete naporima mog ureda u zastiti ljudskih prava... mogla bi ozbiljno ugroziti rad vladinih sluzbenika cija uloga je da provode zakon, a mogla bi dovesti do zloupotreba u imovinskoj i stambenoj oblasti... Ako se poziva na moralnost da bi se oslabio princip vladavine prava, kao sto je to uradio clan Predsjednistva BiH, gospodin Izetbegovic, to moze znaciti kraj morala. Vladavina prava mora prevladati", izjavila je ambasadorica Haler.

Ured Visokog predstavnika bio je jos kriticniji:

  • Izetbegovic poziva na anarhiju, komentarisali su. Glasnogovornica Aleksandra Stiglmayer izjavila je da je "zalosno da Alija Izetbegovic, clan Predsjednistva BiH ohrabruje sluzbenike i sudove da se ne pridrzavaju zakona".
  • Aneks VII Daytonskog mirovnog sporazuma je jasan - ljudi imaju pravo na povrat imovine i to su fundamentalni principi koje niko i nicim ne moze uslovljavati. Sluzbenici moraju raditi u skladu sa zakonima, a ako se pojavi neki problem, zajedno cemo ga rjesavati, pojasnila je Stiglmayerova neslaganje OHR-a.

No, na sve ovo Izetbegovic najavljuje da ce povuci svoj potpis sa Daytonskog mirovnog sporazuma ukoliko on podrazumijeva delozacije izbjeglica koje se nemaju gdje vratiti: "Prije ce mene delozirati iz Predsjednistva nego njih iz stanova gdje sada jesu. (Nepominjuci pritom eventualno deloziranje iz stana u kom je i on navodno privremeno - tako barem pisu mediji, a niko ne demantira - op.aut.) Necemo istjerivati izbjeglice, neka to radi OHR", porucuje Izetbegovic, u stilu poznatih, providnih predizbornih agitovki - nismo mi oni su nas natjerali!

No, nije to kraj Izetbegoviceve fetve (naredbe, presude) o delozacijama. On u svom saopstenju imenom i prezimenom (Bosnjakinja Indira Karahodzic) proziva sutkinju sarajevskog Opstinskog suda II koja je potpisala rjesenje za delozaciju. Posljednji put kada je Izetbegovic tako prozvao nekoga, a bio je to Deda Mraz, u nekoliko navrata Sarajlije obucene u crveno odijelo dragog dedice koji donosi poklone i radost kamenovani su usred bijela dana i u centru grada. Cinili su to "neodgovorni pojedinci" ciji identitet, nikada nije utvrdjen. Sta moze ocekivati pomenuta sutkinja ili bilo ko od njenih kolega ko se usudi da potpise nalog za delozaciju, ili ko pokusa da ga izvrsi, a trebalo bi ih biti 200 mjesecno, samo u Sarajevu. Tako je barem dogovoreno izmedju OHR-a i kantonalnih vlasti.

Srecom, oglasilo se Udruzenje sudija kantona Sarajevo koje daje punu podrsku sudovima na striktnoj primjeni zakona, smatrajuci da je to jedini put ka ostvarivanju vladavine prava.
Udruzenje navodi i to da ocekuju da svi drzavni funkcioneri svojim radom i javnim istupima daju podrsku ostvarivanju vladavine prava, izgradnji nezavisnog i efikasnog pravosudnog sistema, te da ne dovode u pitanje obavezu sudova da rade striktno i iskljucivo na osnovu zakona. Da li ce od toga biti lakse sutkinji, cije ime je "prvi u Bosnjaka" prozvao kao nekoga ko se prema izbjeglicama ponasa nemoralno, bilo da je to sam smislio ili da ga je nagovorio neko od njegovih savjetnika?

Prema posljednjim informacijama koje prate neodmjereni Izetbegovicev istup, OHR je pozvao sudove da im dostave sve slucajeve u kojima su nemocni. Tako ce upravo Izetbegovic, koji je svojevremeno "otvarao konkurs" i pozivao medjunarodne strucnjake da dodju u BiH da vode tuzilastvo i koji se vatreno zalagao za nezavisno i efikasno pravosudje - to i dobiti. Ovo nije protektorat, kazala je Stiglmayerova komentarisuci trazenja da OHR omoguci povratak nesrba u Republiku Srpsku, ali ovdasnji duznosnici kao da traze takvo rjesenje za BiH.

Sulejman Dugalija sa porodicom trenutno je smjesten u hotel (racun navodno placa Kanton Sarajevo), dok OHR-ova radna grupa pregovara sa paljanskim vlastima da mu obezbijedi povratak u njegovu kucu. Same izbjeglice, po rijecima predsjednice Saveza izbjeglica i raseljenih lica, Mirhunise Komarice, ne osjecaju se zasticenim ovakvim izjavama pojedinaca, oni traze zakon na nivou drzave koji sistemski rjesava ovakve probleme. "Pojedinac", Izetbegovic nastavlja svoju "predizbornu kampanju" ovom pricom. I to na redovnoj press konferenciji SDA u Tesnju (!?), gdje je, odgovarajuci na novinarsko pitanje rekao da ne namjerava ici u Banja Luku: "Kakva bi bila korist od mog boravka tamo?" Izetbegovic istovremeno nije htio odgovoriti na pitanje o Bocinji, mirnodopskoj bazi mudzahedina - kao da ni Banjaluka ni Bocinja nemaju veze sa povratkom svih na svoje.

Hana BAJRAKTAREVIC (AIM Sarajevo)