LIPKOVSKI SLUCAJ - SPECIJALNI RAT ILI ISTINA

Skopje Sep 10, 1999

AIM skopje, 10.09.1999

Desetak dana, vecina od 60.000 stanovnika Kumanova, grada na severu Makedonije, boji se da pije vodu iz cesme gradskog vodovoda. Uzrok straha je informacija da je oko 15.10 casova, 31 avgusta, helikopter KFOR-a bacio nepoznati predmet velicine metar sa metar u akumulacion jezero Lipkovo odakle se vodom za pice snabdeva ceo Kumanovski region. Alarm je podignut posle izjave ocevidaca - dvojice policajaca koji su patrolirali u blizini i cuvara brane Lipkovskog jezera. Izjave je registriralo i Makedonsko ministarstvo unutrasnjih poslova, a kako saznajemo iz poverljivih izvora u ovom resoru, obavljen je i razgovor sa ocevidcima pri cemu je u obzir uzeta i mogucnost da izjave imaju drugi cilj nego sto je obicna zelja da se javnost upozori iz humanih pobuda.

I dva dana posle navodnog bacanja nepoznatog tereta u vode Lipkovskog jezera Kumanovska javnost nije dobila nikakve relevantne informacije o mogucoj promeni kvaliteta vode za pice izuzev pokusaja javnog preduzeca za snabdevanje vodom koje je ispitalo bistrinu i mikrobioloski sastav vode i saopstilo da nema nikakvih promena. Ova dva parametra, kako kazu strucnjaci, ipak nisu dovoljna da se dobije istinska slika o kvalitetu vode. Naime, tri resora makedonske Vlade uzela su uzorkee iz jezera, ali i deset dana posle ovog incidenta nema relevantnih podataka o hemijskom sastavu vode ili o radioloskom kvalitetu. Kumanovska javnost, ostavljena sama sebi proizvela je niz spekulacija koje idu od toga da su svedoci povukli svoje izjave pa do toga da misteriozni kontejner sadrzi opasni radioaktivni otpad koji prouzrokuje rak. Prvih nekoliko dana panika je kulminirala time sto je u trgovackoj mrezi ponestalo mineralne vode i sto je po stotinjak Kumanovcana cekalo da napuni vodu sa prirodnih vrela mineralne vode.

U medjuuvremenu, potpretsednik makedonske Vlade Dosta Dimovska, nonsalantno je izjavila da Vlada ne zna dali se nesto uistinu dogodilo i da ce Vlada svakako saopstiti kada se utvrdi da voda nije za pice. Pretstavnici makedonske policije su odmah, prvi dan poslije incidenta, izjavili da njihov tim gnjuraca nema dovoljno iskustva da zaroni u takve vode kao sto je mesto gde je "kontejner" bacen. Naime, smatra da je voda na tom mestu duboka oko dvadesetak metara, da ima desetak metara mulja, mnostvo podvodnih struja i vrtloga zbog blizine brane jezera. Slicno su se izjasnili i pretstavnici makedonske armije, dodavsi da, ako se uistinu radi o nekom kontejneru, onda treba da se utvrdi ciji je i sta je u njemu zbog mogucnosti da njegov sadrzaj moze biti eksplozivna naprava ili radioaktivna supstanca sto bi dovelo u opasnost njihove ekipe.

KFOR, misija koje je u ovom slucaju bila najpozvanija, puna dva dana utvrdjivala je svoju odgovornost. Naime, Kolin Stoun, portparol KFOR-a u Skoplju je nakon prvih signala izjavio da ce misija zatraziti od nacionalnih kontingenata KFOR-a, koji imaju helikopterske eskadrile, da ispitaju da li je neka njihova letelica ispustila bilo kakav teret u jezero. Nakon dva dana iscekivanja u vec uznemirenu javnost stigla je ovakva izjava. Kolin Stoun je rekao:"Ni jedan helikopter iz nacionalnih kontingenata KFOR-a ili NATO-a, nije kriticnog popodneva imao let iznad Lipkovskog jezera". Istraga, rekao je Stoun, se time zatvara ali nastavicemo sa proverama.

To je bio prvi sok za makedonsku javnost, ali velika vecina jednostavno nije poverovala u ovaj neprecizni demant, osobito kada se uzme u obzir reputacija NATO-a iz cijih su letelica u toku rata na Kosovu, a i posle toga vise puta, ispadali delovi, rezervoari, svetlece bombe pa cak i rakete. Zadnji slucaj, koji je potvrdio i sam KFOR je unosenje opasnog medicinskog otpada u zemlju bez ikakvog znanja makedonske administracije. Prema tome, skepticni Kumanovcani su izjavljivali da jednostavno nije moguce da tog popodneva nije bilo nijednog leta iznad jezera kada se Lipkovo nalazi bas na putu izmedjuu Kosova i heliodroma Adzi Tepe (poznatog po tome sto je tamo okoncan rat potpisivanjem vojno-tehnickog ugovora izmedju NATO i Jugoslavije) i kada, prema izjavama svedoka, to je marsruta koja se svakodnevno koristi.

U celoj prici najinteresantnije je to sto se zadnjih dana slucaj pretvara u fatamorganu. Kumanovske lokalne vlasti, konkretno sekretar opstine, je novinarima izjavio da svedoci ne postoje ili bar nisu sigurni da su videli ono sta su ispricali. Ministarstvo unutrasnjih poslova i Armija ostaju pri svom stavu da nece poslati gnjuracke ekipe, zbog opasnosti terena, a KFOR, kako kaze Kolin Stoun, je spreman da pomogne ali ce cekati da Makedonske vlasti oficijalno zatraze asistenciju. Ove nedelje, cini se, primat u ovom slucaju preuzima Ministarstvo za zastitu zivotne sredine koje ce pokrenuti inicijativu za pretrazivanje dna i obratice se misiji KFOR, ali i Grinpisu.

Nekako istovremeno vasem novinaru je iz vise izvora ponudjena najpikantnija teza koja i pored toga sto je u sferi spekulacija, ipak ima realnih elemenata. Motiv pre svega. To je teza da je moguce da je cela stvar specijalni rat i subverzija javnog mnenja sa ciljem da se ono okrene protiv NATO. Nacin kojim se to radi je vrlo jednostavan ali je ekstremno efikasan i nije nepoznat u analima psiholoskog rata. Naime, obavestajac jednostavno potplati dvoje, troje svedoka (sto se u makedonskim ekonomskim uslovima moze uraditi veoma jeftino) koji izjavljuju ono sto je bilo izjavljeno. I, pun pogodak. U pricu se lako uvlace mediji, vlasti, krivac, a efekt kod stanovnistva je psihoza i menjanje ili usmeravanje javnog misljenja, normalno protiv krivca. Ni manje ni vise nego ceo jedan grad, region pa cak i cela drzava postaje alergicna na onog ko se usudio da, kao u ovom slucaju, zagadi vodu za 60.000 ljudi. Postavlja se pitanje cemu ovakva subverzija kada je poznato da je Kumanovska javnost, zbog bliskih geografskih veza sa Srbijom, ali i zbog sastava stanuvnistva u kojem ima prilican broj Srba, sredina koja je i onako bila rigidno antiNATO raspolozena tokom celog konflikta na Kosovu. Ipak, ovaj se odnos zadnjih meseci uveliko promenio zbog toga sto znacajni deo stanuvnistva sada ima zaposlenje kod misije KFOR, sto svakako znaci dobru zaradu, a prisustvo NATO-a naprosto malo lagodniji zivot za nekoliko hiljada porodica. Znaci, teza je da nekome smeta promena stava prema misiji NATO-a, pa se izgradnjom iluzije da nesto pliva u Lipkovskom jezeru usmerava javno mnenje protiv misije Severno-atlantske alijanse.

Sve u svemu, da se zakljuciti da motiv postoji, ali nema nikakvih opipljivih dokaza da je to tako. Naime, napravili smo pokusaj da proverimo ovakvu pricu i naisli smo na nekoliko indicija koje govore suprotno. Na primer, izvori MUP-a Makedonije tvrde da izjave postoje, da nisu povucene, da su stavljene na papir i da se one slazu u svim elementima. Pritom, operativci koji su razgovarali sa ocevidcima, imali su na umu mogucnost da je prica "montirana" pa razgovor nije bio samo obicno pribiranje podataka, vec temeljan pretres slucaja. Drugo, makedonske vlasti imaju registrovano preko 20 slucajeva u kojim su sirom Makedonije nadjeni ostatci i predmeti NATO "proviniencije", a neki se temelje na izjavama svedoka. Od svih ovih "fatamorgana" NATO je oficijalno "priznao" sest.

Neki analiticari su opet skloni da poveruju da je psiholoski rat izmisljotina makedonskih vlasti sa ciljem da operu obraz zbog svog komfornog odnosa u prvim danima slucaja, ali ipak cini se da ce cela stvar dobiti svoje definitivne konture samo ako se pretrazi dno Lipkovskog jezera sto ce svakako razvijati maglu oko misterioznog mesta. "U medjuvremenu, moja porodica pije Koka Kolu. Sta ces, nekad nema mineralne vode", rekao nam je jedan cicica dok smo boravili u Kumanovu.

AIM Skopje

VALENTIN NESOVSKI