KONACNO, VURTELNA

Podgorica Sep 7, 1999

Sajber Jugoslavija

Svaki gradjanin mora da bude ministar necega. Prilikom dobijanaja drzavljanstva gradjanin mora da izabere svoje ministarsko mesto. Ukoliko je mesto vec popunjeno, gradjanin mora da izabere neko drugo mesto. Ministarsko mesto ne moze biti nadredjeno ili podredjeno nijednom drugom ministarskom mestu... Niko nikad ne moze da postane Predsednik, Kralj ili Premijer, niti i na koji nacin da namece svoju volju gradjanima.

AIM, PODGORICA, 7. 9. 1999. (Od dopisnika AIM iz Beograda)

Postoje, sigurno, drzave sa stilski jacim i pateticnijim ustavnim odredbama od gore citiranih. Ali, izvesno je da ne postoje ustavi koji gradjane obavezuje (u standardnoj formi "cast je i duznost") da poznaju HTML, Java, Java Script, VBScript, COM objekte, IIS filtere, serverske ASP aplikacije, digitalizaciju muzike, videa i fotografija, a za sluzbeni jezik proglasava svaki jezik koji bilo ko predlozi (sa ogranicenjem "ako postoji"; ravnopravni su i programski jezici Pascal, C, C++ i Visual Basic)... I narocito, ne postoji drzava ciji ustav utvrdjuje sledece: "Najvisi organ drzave je Algoritam Socijalnog Uredjenja".

Tacnije, takva drzava nece postojati do 9. septembra 1999, za kada je predvidjeno proglasenje Sajber Jugoslavije (Cyber Yugoslavia, CY). Odbrojavajuci poslednje dane pred pocetak sluzbenog postojanja, CY je za nesto vise od dva meseca uknjizila vise od cetiri hiljade gradjana tj. ministara, tempom koji je -valjda u skladu sa Parkinsonovim, Marfijevim i svim drugim temeljnim zakonima univerzuma - doveo do nevidjene guzve i povremenog zatvaranja sajberjugoslovenskog saltera za upis u drzavljanstvo. Moglo bi se uzadhnuti ("Ah, administracija..."), ali tesko je zamisliti i mnogo vece drzave koje su u stanju da dnevno izdaju vise od 300 uverenja o drzavljanstvu - cak i kada bi to htele. Otprilike toliko novih prijava stize na adresu www.juga.com svakog dana, za sada bez tendencije opadanja.

Sajber Jugoslavija je "internet drzava", i to ozbiljna, sudeci po tome sto je njeno postojanje vec najavilo mnostvo agencija i medija u svetu, ukljucujuci BBC, AFP, ZDNet, Feral Tribune i Independent. Ministar webmaster CY Zoran Bacic na neuljudno pitanje o "stvarnosti" sajberdrzave odgovara kvazicitatom Platona: "Drzava postoji ili ne postoji. Ako postoji, onda je ima, a u suprotnom je nema. Drzava se ne moze osnovati, ona moze samo da bude". Drugi odgovor na isto pitanje takodje je citat, ovog puta citat pokojnog Dusana Stojanovica, profesora teorije filma na beogradskom Fakultetu dramske umetnosti: "Film je umetnost zato sto je kraci od zivota. Kad bi film umesto dva sata trajao 80 godina a zivot, na primer, deset, onda bi film bio stvarnost, a zivot fikcija. Fikciju odredjuje samo trajanje, nista drugo. Nema drugog parametra".

Nejasno je da li 400 gradjana Bangladesa - koji su jednim e-mailom zatrazili drzavljanstvo Sajber Jugoslavije - deli tako liberalna odnos prema "stvarnosti" i "fikciji", ali uverenja nisu prepreka. Sta vise, na osnovu razgovora sa CY ministrom na intervjue (bivsim ministrom za sve drugo) Slobodanom Simovicem, reporter BBC News zakljucuje da se virtuelni Jugosloveni okrecu "zlatnom dobu tolerancije i intelektualne slobode". Obojica pomenutih ministara CY zive u Amsterdamu, gde su dospeli iz Beograda. U intervjuu datom Feral Tribjunu, Bacic opet nudi dva objasnjenja o tome ko je osnivac Sajber Jugoslavije. "CY je osnovalo nula ljudi i jedan algoritam... Ja sam samo napisao inicijalni ustav, koji je promenljiv. I bavim se skromnim poslom saradjivanja sa algoritmom. Ja sam zapravo njegov batler". Drugo objasnjenje je nesto misticnije: "Osnivac i duhovni otac CY je Milojko Vrdoljak, auto-limar iz Brizbejna``.

U stvari, nema nikakvih mistifikacija oko Sajber Jugoslavije. Njen privremeni simbol je plavo-beli pojas za spasavanje sa inicijalom CY u sredini i lentom ispod. Na njoj je upisan datum rodjenja, 9.9.99. Ustav se moze menjati na zahtev bilo kog gradjanina, pod uslovom da za predlozenu promenu glasa dve trecine drzavljana i da predlog dobije natpolovicnu vecinu. Istoj proceduri podlezu svi simboli; ukoliko bude dovoljno predloga i odgovarajuce podrske, himna se teorijski moze menjati svakog dana.

Inventivnost gradjana koji osnivaju sopstvena ministarstva je na zavidnom nivou. CY ima i ministra za rakiju (inace Amerikanac), plovke (Holandjanin), zalazak sunca (SRJ), za vlazne poslove (jugo-Sved), dugmad (Poljak), za pasulj (Amerikanka), nedesavanje (Francuz), lenjost (Belgijanac), jugoslovenski virtualni avio transport JVAT (Danac), macke (Italijan), kohabitaciju ovoga i onoga (Hrvat)... I tako 3831 put, na tri dana pred sluzbeni pocetak postojanja CY. U medjuvremenu, od prve do ove recenice price o CY, broj sajber gradjana porastao je na 3905. Nevidjenoj stopi rasta stanovnistva masovno se poslednjih dana prikljucuju Skotlandjani, od kako je

  1. avgusta o Sajber Jugoslaviji pisao The Scotsman.

Prve cetiri hiljade gradjana CY poticu iz 86 "stvarnih" drzava, ukljucujuci i 27 drzavljana koji nisu naveli zemlju porekla, i jednog drzavljanina Sovjetskog Saveza za koji se moze reci da je manje stvaran nego Sajber Jugoslavija. Nesto manje od trecine populacije CY (u trenutku kada je imala 3831 stanovnika) cinili su gradjani poreklom iz SR Jugoslavije. Vise nego zanimljiva je statisticka cinjenica da sledecu najbrojniju grupu cine - Amerikanci. Slede Kanadjani, Britanci, Slovenci, Hrvati, Kinezi... I tako dalje. Kada/ako dostigne cifru od pet miliona gradjana, Sajber Jugoslavija zatrazice prijem u Ujedinjene nacije i teritoriju velicine 20 kvadratnih metara, da bi na njoj drzala server.

Aleksandar Ciric (AIM)