CRKVE I DZAMIJE PRESELILE SE U SKOLE

Skopje Sep 7, 1999

AIM Skopje,07.09.1999

Umesto ucenika, glavne zvezde na pocetku ove skolske godine bili su svestena lica. Popovi i hodje su 1 septembra drzali molitve u svim osnovnim skolama u Makedoniji. Obredne ceremonije su bile identicne sa onim u crkvama i djzamijama, samo sto su "vernici" ovaj put bili zbunjeni skolarci.

Reziser ove verske pretstave je bio ministar za obrazovanje Nenad Novkovski, koji je samostalno odlucio da prvi skolski dan pocne svestenickim blagoslovom. Za ovu ministrovu odluku skole su saznale dva-tri dana pre pocetka skolske godine. Ipak, poslusni direktori mahom postavljeni voljom ministra nisu se mnogo raspitivali. Pozurili su da organizuju popove i hodjze.

I sam ministar je udostojio ovaj verski eksperiment posetom zajedno sa svojom kcerkom osnovnoj skoli "Ljuben Lape", gde je u njegovu cast pevalo cak pet popova.

Unosenje religije u skole u Makedoniji moze biti veoma suptilno pitanje, posto se radi o visenacionalnoj drzavi u kojoj gradjani pripadaju razlicnim religijama. To posebno vazi u skolama gde u istoj ucionici uce Makedonci i Albanci, pravoslavni, katolici i muslimani. Zbog toga je u takvim visenacionalnim skolama organizovano da blagoslov daju i popovi i hodjze.

Ustavom Republike Makedonije, religija je odvojena od drzave. Ali, ministar Novkovski tvrdi da je njegova odluka u skladu sa ustavnim nacelima o slobodi i pravu veroispovesti. On je naumio da od sledece godine uvede i veronauku u skole, a Makedonska pravoslavna crkva ga zdusno poddrzava.

Jedan od autora Ustava Makedonije, profesor Vlado Popovski je izjavio da odluka ministra otstupa od principa sekularne gradjanske demokratije u drzavi. "Principi Ustava i karakter ukupnog politickog sistema, a u tom kontekstu i drustvenog i obrazovnog ne podrazumevaju uvodjenje religije u skole.", kaze Popovski. "Potezom ministra otvaraju se vrata za ulaz vere u potsisteme drzave", kaze jedan od ustavotvoraca nezavisne makedonske drzave Vlado Popovski.

Popovski se posebno osvrce na makedonsku specificnu situaciju visenacionalnosti i vise vera. "Prakticno je nemoguce da svaki djak cuje duhovnu pouku u svojoj veri, s obzirom na kulturne standarde i nivo dozivljavanja druge religije", kaze Popovski i upozorava da to moze dovesti do dopunske konfrontacije unutar samih skolskih zajednica. "Gradjanska, kulturna i religiozna tolerancija na ovim prostorima nije na evropskom nivou i zbog toga strahujem od ideje ministra Novkovskog", izjavio je profesor Vlado Popovski.

Verski pocetak skolske godine otvorio je javnu polemiku medju makedonskim intelektualcima. Ljubomir Cuculovski, profesor filozofije je izjavio da se molitva moze odvijati samo u hramovima. On je optuzio crkvu da uporno narusssava princip sekularnosti. "Na sta bi licilo kad bi ateisti krenuli u hramove da tamo propovedaju svoje ideje, da bi navodno spasili vernike od njihove zablude", pita Cuculovski.

Sociolog Mirjana Najceska zamisao ministra kvalifikuje kao protivustavnu jer dolazi do mesanje religije i drzave, t.j. osvecivanje drzavnih skola.

Javnost je reagovala razlicito. Neki smatraju da ideja moze proci, a drugi je osudjuju zbog toga sto smatraju da se radi o manipulaciji decom.

I roditelji koji su tog dana bili anketirani od strane makedonskih medija imaju razlicite stavove. Jedni smatraju da je u vreme Interneta, svestenicki blagoslov cista glupost. Drugi pak smatraju da to nije lose, zbog toga sto su i oni sami i onako vernici. Jedna baka, koja je vodila svog prvacica u skolu rekla je u TV anketi da se tako radi i u drugim zemljama i da ona ne vidi da je tamosnjim decama gore nego nasim.

Najzesce su reagovali roditelji ateisti, ili oni koji ne zele da neko u skoli, preko drzavnog sistema utice na razvoj svesti deteta. Nisu ni poslali svoju djecu tog dana u skolu. "Moje dete nije krsteno jer sam smatrao da to treba samo uraditi kad poraste i kad bude dovoljno zrelo da napravi sopstveni izbor", izjavio je jedan roditelj, ne slazuci se sa idejom da se vera namece jos od malih nogu, vec da se deci da potpuna sloboda izbora.

Cak su i neki vernici zestoko reagovali: "Ovako nije bilo ni u vreme turskog, ni u vreme kaurskog", rekla je jedna starija gospodja. "Meni ovo lici kao da crkva dolazi narodu, a zna se, oduvek je narod odlazio crkvi ".

Najzbundjeniji su bili "prvacici" Neki su uzbudjenje od prvog skolskog dana skupili u samo jednu recenicu: Danas nam je u skolu dosao Bog. Bilo kako bilo, delovao je smesno direktni TV prenos koji je drzavna televizija vrsila sa "centralne manifestacije" gde je bio ministar obrazovanja i pet popova. Direktorica skole se napadno krstila pred kamerama, ministar je pozirao sa kcerkom i davao izjave, popovi su pevali kao u crkvi pola sata i svetom vodicom polevali zbunjene ucenike. Ucenici su se smejali, zadirkivali medjusobno i cudili neprirodnoj situaciji da umesto prve uciteljice, kao sto su im pricali roditelji, prvo upoznaju popa.

Cini se da je najoriginalniji odgovor dao jedan ucenik visih razreda, koji je na pitanje TV novinarke o novini u makedonskom obrazovanju lakonski odgovorio: "A zasto ne, ako gubimo bar jedan cas".

AIM Skopje

GORAN MIHAJLOVSKI