Terali Milosevica, isterali Vuka
Miting u Beogradu
Miting u Beogradu pred vise od 100 hiljada ljudi, koji su 19. avgusta, na Preobrazenje, organizovali kreatori Pakta za stabilnost Srbije potvrdio je da zahtev za promene i odlazak Slobodana Milosevica ima podrsku, a da srpska opozicija nije u stanju jedinstveno da stane iza toga. Pokazalo se da Vuk Draskovic i prvi ljudi Saveza za promene rasplet u Srbiji vide na drugaciji nacin. Dok je lider SPO za izbore, drugi su za "tihu revoluciju", ali obe strane malo veruju u prelaznu vladu strucnjaka koju zagovaraju tvorci pomenutog pakta.
AIM, PODGORICA, 23. 8. 1999. (Od dopisnika AIM iz Beograda)
Na prve posleratne demonstracije u glavnom gradu, narod je dosao da "otera Milosevica, a isterao je Vuka". Naime, samo dva dana pre poocetka mitinga Vuk Draskovic, lider SPO je odjavio ucesce i najavio kao govornika Spasoja Krunica, predsednika gradske vlade. Krunic je sa improvizovane bine ispred Savezne skupstine vrlo strpljivo pustao pristalice SPO da skandiraju "hocemo Vuka" i onda elegantno prepustio mikrofon predsedniku svoje stranke, koji se, pracen brojnim obezbedjenjem, iznenada pojavio na bini. Doduse, vec pre pocetka mitinga od okupljenih pristalica SPO do novinara je dosla vest da ce se Draskovic pojaviti. Kada je vec stigao, umesto ocekivanih ovacija poceli su zvizduci koje je lider SPO do tada mogao da cuje samo na pomen Milosevicevog imena.
Na skupu ispred Sevezne skupstine, koji je trebalo da bude manifestacije podrske prelaznoj vladi, Draskovic je otvoreno rekao da u to ne veruje. Posle onoga sto je izgovorio, prakticno se razisao ne samo sa stotinama hiljada Beogradjana i zitelja brojnih gradova Srbije koji dosli na miting, nego i sa tvorcima Pakta i Savezom za promene. "Prelazne vlade moraju da se formiraju sporazumom odgovornih ljudi: opozicije na jednoj i vladajucih partija na drugoj strani. Vlade koje su veceras predlozene da ih opozicija bira na ulici, jesu atraktivne vlade, ali ih niko u svetu nece proznati. Nije tacno da Srbije ima vremena godinu dana, da nekome, za koga se ne zna ni ko je ni sta je, preda sudbinu u svoje ruke ", rekao je predsednik SPO. On je zatrazio od "odgovorne opozicije" da odmah formulise izborne uslove i da se izbori organizuju do novembra. Draskovicev govor sve vreme je ometan burnim negodovanjem veceg dela okupljenih, a kraj je propracen povicima "Idi kod Mire na kafu ", "Izdaja, izdaja", "Reci, dole Milosevic".
Mladajan Dinkic, clan "Grupe 17" i jedan od autora Pakta
za stabilnost Srbije rekao je da "vise nema vremena i da je doslo
vreme za konacne promene". Dinkic je objasnio da ce biti potrebno
40 do 5o godina da bi se drzava vratila tamo gde je bila pre
deset godina. On je pozvao sve opozicione partije da stanu iza
Pakta i prelazne vlade "koja ce konacno zbaciti Milosevica .
Narod ce suditi onima koji se usude da razgovaraju s
Milosevicem", rekao je Dinkic i pozvao gradjane da svi zajedno
krenu u slobodu Srbije. "Svi smo mi taoci jednog coveka," reci su
Zorana Djindjica, predsednika Demokratske stranke i jednog od
lidera SZP: "Necemo ni Vuka ni Djindjica, ni Milosevica.
Milosevic mora da ode da bi Srbija bila slobodna i ovo vise nije
pitanje vlasti i opozicije, ideologije i partija, vec
prezivljavanje jednog naroda ", naglasio je Djindjic uz povik
"covece odlazi!" On je rekao da se vlastima daje 15 dana da
prihvate zahteve, a ukoliko se to ne dogodi pocece svakodnevni
protesti u celoj Srbiji do konacnog odlaska. I ostali govornici
iz Saveza za promene su bili protiv izbora pre nego sto ode
Milosevic. Vladan Batic, koordinator saveza za promene, najavio
je centralni miting u Beogradu za 21. septembra, na malu
Gospojinu. On je pozvao Srbe sa Kosovaa i sve izbeglice "da
stanu na celo kolone koja ce za mesec dana krenuti na Dedinje da
ih istera iz jazbine." Na slican nacin bili su intonirani i
telegrami podrse princa Aleksandra karadjordjevica i patrijarha
Pavla koji pozivaju vladajuci rezim da omoguci drugim ljudima
da sto pre preuzmu kormilo drzave i pripreme izbore..
Na mitiigu su govorili i Nebojsa Covic, predsednik demokratske alternative, Dragoljub Micunovic, predsednik demokratsskog centra, Rebeka Srbinovic, portparol Nove demokratije i Predrga Markovic, koautor Pakta za stabilnost Srbije. Osim predstave pracene bakljama i vatrometom za dolazak Vuka Draskovica, samo je jedan suzavac bacen ispred govornice napravio poometnju i kratku paniku. Skup su obezbedjivale brojne policiijske snege iz Beograda i unutrasnjosti, a incidenata nije bilo iako je vec danima u carsiskim pricama provejavala takva opasnost. Vlast je na razlicite nacine pokusavala da gradjanima skrene paznju kako niije uputno da idu na "NATO mitiing, u cast prosleve Klintonovog rodjendana." Tako je protumacen i nestanak struje na utakmici Jugoslavija -Hrvatska, koji je odrzan dan pre toga. Naime po pravilima FIFE u takvoj situaciji mec bi se igrao narednog dana, na dan mitinga. Medjutim, prema nezvanicnim informacijama, problem je raazresio delegat FIFE koji je organizatorima predocio da ce se mec nastaviti isto vece. Socijaliisti su sutradan za "kratak spoj" na Marakani optuzili upravu Crvene zvezde.
Druga vest koja je vece uoci mitinga procitana na udarnom Dnevniku RTS odnosila se na hapsenje Crnogorca sa Cetinja kod koga je pronadjena "naprava velike raazorne moci namenjena za upotrebu na javnim skupovima." Policija je u zvanicnom saopstenju upozorila gradjane da se cuvaju, narocito decu, jer postoji opasnost da je u gradu jos takvih "naprava". Ovaj slucaj, medjutim, vlast je odmah nakon mitinga, povezala s Robertom Gelbardom, specijalnim americkim izaslanikom ciji je izgleda zadatak i "organizovanje teroristickih akcija u Jugoslaviji."
Ipak, najveca opasnost za fijasko najavljenog mitinga dolazila je od samih lidera opozicije, cija je surevnjivost isla dotle da su uslovljavali ko ce uz njih da govorii i cak po kom redosledu. Iz takvih razloga odustali su Nenad Canak, predsednik Lige sociijaldemokrata Vojvodine i Jozef Kasa, predsednik Demokratskle zajednice vojvodjanskih Madjara. Goran Svilanovic, prvi covek GSS napustio je binu onog trenutka kada se na njoj pojaviio Vuk Draskovic. Vojislav Kostunica, lider DSS, blagovremeno je rekao da ne podrzava prelaznu vladu predlozenu u Paktu, posto smatra da je to politicki nerealno, pa ne moze ni da ucestvuje na skupu koji je izraz podrske takvoj vladi. Vuk Obradovic, lider socijaldemokratije odbio je ucesce, jer, kako je rekao, nije pozvan. Momcilo Perisic,najsveziji u plejadi stranackih lidera Srbije nije hteo da ucestvuje, jer je stav njegovog tek osnovanog Pokreta za demokratsku Srbiju "da nema prelaznih vlada dok je aktuelni rezim na vlasti." Sami organizatori su sutradan izrazili zadovoljstvo mitingom, smatrajuci da su gradjani pre svega dosli zato sto su za promene, a da su na skupu nastupili politicari koji su spremni da preuzmu odgovornost. U izjavi za "Rojters", Vuk Draskovic je optuzio demokrate da su organizovale incident na mitingu," i da prekida sve kontakte sa DS. On nije iskljucio ulicne proteste kao pritisak na vlast da organizuje izbore, ali smatra da treba pokusati s direktnim pregovorima sa vladajucim strankama.
Vladini mediji, pak, ocenili su masovno opstenarodno okupljanje u Beogradu kao fijasko. Tako je "Politika" izasla s naslovom "neuspeo NATO miiting", na kome se okupilo 25 hiljada ljudi.
U danima posle demonstracija sve je nastavljeno po starom: opozicija se medjusobno glozi, vlast nudi izbore i zasipa gradjanstvo informacijama o uspesnoj obnovi zemlje.
Vesna Vujic(AIM)