Rumunski, ili srpski scenario
Da li ce Slobodan Milosevic podneti ostavku
AIM, PODGORICA, 19. 8. 1999.
(Od dopisnika AIM iz Beograda)
Da nije tuzno, Srbija bi danas bila vrlo cudna zemlja: penzioneri su najuporniji demonstranti, a Vesna Pesic najuporniji zagovornik gradjanske orjentacije na politickoj sceni Srbije je po oceni vlasti najopasniji terorista. Nemajuci valjda vise sta da izgube u zivotu, sedamdesetogodisnjaci vec godinama na ulici bespomocno traze zaradjene prinadleznosti, a Vesnu Pesic doskorasnju predsednicu Gradjanskog saveza Srbije ceka optuznica za napad na ustavni poredak zato sto je pripretila na mitingu Saveza za promene, u Vrscu, da ce "ako treba raditi i rumunski metod". Eventualna kazna za gospodju Pesic treba da usledi kao upozorenje svim gradjanima koji ovog leta svakodnevno protestvuju na mitinzima po gradovima Srbije, u organizaciji Saveza za promene, traze odlazak Slobodana Milosevica s vlasti. najava sudskog postupka usledila je dva danan uoci danansnjeg velikog protesta u Beogradu.
Zoran Djindjic, predsednik Demokratske stranke i jedan od lidera Saveza za promene, saopstio je da ce okupljanje gradjana na pomenutom protestu 19.avgusta, biti najava preobrazenja Srbije. To je, prema njegovim recima, samo pocetak stalnih demonstracija s jedinim zahtevom da prvi covek SRJ podnese ostavku. Na sledecem mitingu u glavnom gradu, koji bi trebalo da bude odrzan polovinom septembra, gradjani bi poslednji put od predsednika drzave trazili da napusti polozaj "mirno i dostojanstveno."
I dok se opozija u Srbiji pribojava da slepa i gluva vlast za propadanje naroda i zemlje moze da dovede do ozbiljnog sukoba Srba protiv Srba, rezim upravo najteze optuzuje opozicione stranke da se spremaju za gradjanski rat. Najblizi Milosevicevi saradnici, koji su ga po raznim osnovama napustali, ili dobijali otakaze u establismentu u proteklih desetak godina, upozoravaju da prvi covek sadasnje Jugoslavije nece dobrovoljno napustiti svoje radno mesto. U tome su jednodusni i svi analiticari njegovog lika i dela, koji napominju da se vlast nece libiti da upotrebi silu. Podsecaju, da su 9. marta 1991. na beograadske ulice izvedeni tenkovi. Osim toga, Milosevic je organizovanjem kontraamitinga u Beogradu, za vrema protesta 1996-97. ocigledno demonstrirao da ne pita za cenu kada mu je voda pod grlom.
Da bi reakcija rezima i ovog puta mogla ici u istom pravcu nedavno je najavio sam Milosevic kada je Srbe iz dijaspore obavestio da agresorima0citaj NATO) nece biti dopusteno da ono sto nisu mogli da uniste bombama sada urade preko svojih placenika u zemlji. Usledila je sednica Glavnog odbora Socijalisticke partije Srbije, kojom je on rukovodio, i sve sto je izgovorio dan ranije na susretu sa dijsporom postalo je zvanicna politika.
Drzavna televizija je obavestila gradjane da su placenici, izdajnici i slicno smesteni u Savezu za promene na celu s Zoranom Djindjicem, liderom Demokratske stranke. Miting u Beogradu, koji organizuju promoteri Pakta za stabilnost Srbije, a kojim rukovodi ekonomista Mladjan Dinkic, RTS je oznacila kao proslavu Klintonovog rodjendana na kojoj je ekipa iz opozicije organizator zabave. I tako iz veceri u vece u udarnom Dnevniku spikeri citaju varijacije na istu temu s istim imenima.
Pravo stanje stvari predocio je, ovih dana, Mirko Marjanovic, predsednik Vlade Srbije u intervjuu "Politici. Pozivajuci se na izjavu Vesne Pesic, on je Savez za promene okvalifikovao kao teroristicku organizaciju, a njegove lidere kao "placene ubice", koje je "vrbovao" NATO. Pored nesto ranije rezimski anatemisanog bivseg generala Vuka Obradovica listi omrazenih pridruzen je i smenjeni nacelnik Generalstaba Momcilo Perisic.
Ono sto valjda nije stigao da izgovori srpski premijer, "Politika" je odradila u svom komentaru posvecenom Perisicu i njegovom tek osnovanom Pokretu za demokratsku Srbiju. Baveci se najvise njegovim fizickim nedostacima, ovaj vladin dnevnik na kraju u Perisicu prepoznaje ozloglasenog Pinocea. Usledio je rad na terenu socijalista , julovaca i radikala . Svakodnevno pojasnjavaju svojim pristalicama, a i sire, sta rade i za sta se spremaju pomenuti domaci tetroristi i kako im to narod sigurno nece dozvoliti.
Tako je Aleksandru Rastovicu, sefu Mladih socijalista, zapalo u partijsku duznost da u prvim ljudima Saveza za promene prepozna likove poput Nedica i Ljotica. Vesti o prikupljanju podataka za podizanje optuznice protiv Vesne Pesic prethodila je informacija o hapsenju i prebijanju Bogoljuba Arsenijevica-Makija, vodje Gradjanskog protesta iz Valjeva, cije prostalice vec vise od mesec dana nestranacki svakodnevno protestvuju na ulicama Valjeva. Za sada se ne zna koja policija je u sred bela dana u centru Beograda pretukla i uhapsila slikara Arsenijevica. Lekari u valjevskoj bolnici su rekli da on ima ozbiljne povrede i da se sada nalazi u valjevskom zatvoru.
Istovremeno, samo dva dana uoci beogradskog mitinga na Preobrazenje, s lisicama na rukama zavrsile su i vodje navijaca Fudbalskoh kluba "Crvena zvezda". Medju "Delijama" je ovo privodjenje protumaceno kao prevencija uoci mitinga, a ne utakmice Jugoslavija-Hrvatska, koja je igrana dan pre. Uostalom vodje delija su samo dan ranije saopstile da ih ova utakmica ne zanima i da ce se prodruziti mitingu pred Saveznom skupstinom.
Preksinoc, 17, avgusta, posle Mitingla gradjanskog otpora organizovanog u Loznici povodom prebijanja i hapsenja Aesenijevica, policija je privela Aleksandra Aleksica i Dalibora Loznicu, inicijatore ovog skupa. Povremena hapsenja i privodjenja protestanata i organizatora mitinga dogadjaju se sirom Republike.
Na drugom kraju drzave, u Podgorici, druga politicka ekipa se takodje bavi teroristima. Naime, Socijalisticka narodna partija koju predvodi savezni premijer Momir Bulatovic, ukazuje da se crnogorska policija sprema na teroristicke akcije protiv Vojske Jugoslavije. Prema njihovom vidjenju, policija bi trebalo da isprovcira gradjanski rat, koji bi otvorio vrata Milu Djukanovicu za otcepljenje i nezavisnost ove republike. Za sve to vreme razalovani generali izrazavaju veru u vojsku i da ce se ona uzdrzati od intervencije u odbranu vlasti.
Na drugoj strani, Nebojsa Pavkovic, proslavljeni komandant Trece armije, u posednjem kosovskom ratu ne ostavlja mnogo sumnje u rezimsku lojalnost vojske. Prema njegovim recima, Armija se nece mesati u legalne promene sistema, ali je njena duznost da brani ustavni poredak. Ni u policiji, izgleda , nije redovno stanje. Prema novinskim izvestajima, u toku su pripreme specijalaca koji se ovog puta obucavaju s bojevom municiojom za eventualne sukobe sa demonstrantima. Specijalne jedinice policiije pripremaju se za kako se tvrdi "gradjanske nemire i narusavanje javnog reda i mira veceg obima."
Pakt za stabilnost Srbije Mladjana Dinkica i grupe strucnjaka o jednogodisnjoj prelaznoj vladi( ona bi pripremila izbore i kolko tolko obezbedila zimsko prezivljavanje stanovnistva bez grejanja, struje i para, a clanovi ove vlade bi se odrekli ucesca na buducim izborima) iako cesto shvacen kao pojas za spasavanje Milosevica, ima i pristalice medju onima koji smatraju da treba iskoristiti sve mogucnosti za miran razlaz s postojecim rezimom. Lider SPO Vuk Draskovic je najozbiljniji zagovornik ovakve vlade, a za raspisivanja opstih izbora ukoliko ne bude prihvacena. Na drugoj strani Zoran Djindjic je uveren da vlada strucnjaka nema prodju kod Milosevica i da ce on otici samo "tihom revolucijom". Stvar sa prelaznom vladom u to niko ne smunja, nece ici lako. Zamisao tvoraca ovog projekta je dobijanje saglasnosti za prelaznu vladu u republickoj skupstini koju drze levica i radikali. Njima bar po javnim istupima njihvoih celnika opet ne pada na pamet da mirno ustupe mesto nekoj prelaznoj ekspertskoj vladi.
U politickoj carsiji tipuju se razni nacini Milosevicevog kraja. Tako se pominje svrgavanje Aljendea, ostavka Suharta, ali se mnogima i "rumunski scenario" cini kao neizbezan. Bez obzira kako ce izgledati "odbrana i poslednji dani" Slobodana Milosevica, tesko je poverovati da ce vlast propustiti priliku za promovisanje "srpskog metoda" u ocivanju vlasti.
Vecerasnji miting u Beogradu mogao bi biti jos jedan test za opoziciju: koliko su spremni da posle devetogodisnjih neuspeha na politickoj sceni prevazidju sujete, razmirice i medjusobnu borbu i prihvate da u Srbiji i neko drugi poput ekspertske vlade pokusa da nesto ucini. Sto se gradjana tice, oni ce svojim dolaskom ili nedolaskom, neovisno i od vlasti i opozicije, pokazati da li im je beda i odista za vratom, ili im je prag egistencijalne izdrzljivosti gotovo fantasticno rastegljiv. U jednoj deceniji su doziveli tri rata, NATO bombardovanje i sunovrat nacionalne ekonomije.
Vesna Vujic (AIM)