GRANICA RAZDORA

Sarajevo Aug 4, 1999

Sporazum Izetbegovic - Tudjman

Banjaluka, 4. avgust 1999. (AIM)

Nista nije toliko uznemirilo politicku javnost Republike Srpske kao vijest da su na sarajevskom Samiti Pakta o stabilnosti jugoistocne Evrope Alija Izetbegovic i Franjo Tudjman potpisli sporazum o razgranicenju izmedju Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Vijest je dosla u vrijeme kada su politicari vec uveliko eksploatisala spor oko granicne linije izmedju RS (BiH) i Republike Hrvatske (RH) kod Srpske (Bosanske) Kostajnice, tvrdeci da Hrvatska neosnovana prisvaja 45 hektara teritorije ove opstine na desnoj obali rijeke Une.

Ulje na vatra dolila je i vijest da je kopredsjedavajuci u Savjetu ministara BiH Svetozar Mihajlovic, inace potpredsjednik Srpskog narodnog saveza Biljane Plavsic, odbio da prisustvuje potpisivanju sporazuma, a nakon toga optuzio Zivka Radisica, clana Predsjednistva BiH iz RS, za davanje saglasnosti na sporazum 'koji nije usaglasen'.

Usaglasavanje spornih dijelova granice izmedju BiH i Republike Hrvatske bilo je u nadleznosti ekspertskih timova dvije drzave. Centralna komisija BiH za obiljezavanje i identifikaciju medjudrzavne granice dobila je zadatak da sa kolegama iz RH dogovori spornu granicu kod Neuma, aerodroma Zeljave, Martin Broda i na rijeci Uni kod Kostajnice. Polovinom jula objavljena je vijest da su na sastanku ekspertskih timova u Zagrebu rijesena sva sporna pitanja oko medjudrzavne granice i da je dogovoreno da 40 hektara teritorije opstine Kostajnica pripadne Hrvatskoj. Ovu vijest je odmah demantovao potpredsjednik Vlade RS i predstavnik RS u Centralnoj komisiji Ostoja Kremenovic, izjavivsi da su "predstavnici RS odbili da potpisu sporazum u Zagrebu kao nepovoljno i nepravedno razgranicenje".

Spor oko granice na Uni vodi se oko teritorije na desnoj obali rijeke na kojoj se danas nalazi jedna napustena kuca, fudbalsko igraliste i tvrdjava 'Stari grad', za koju Hrvati tvrde da je pripadala dinastiji Zrinjskih. Ova teritorija katastarski pripada Hrvatskoj Kostajnici od 1949. godine po odluci Drzavne komisije FNRJ. Fudbalsko igraliste je koristio fudbalski klub 'Jedinstvo' iz Hrvatske Kostajnice.

Predsjednik opstine Srpska Kostajnica Mladjan Djenadija kaze da se prema potpisanom sporazumu medjudrzavna granica proteze do samog centra grada, ide uz nekoliko ulica i zalazi u kuce. "Avnojevska granica izmedju RS i Hrvatske presijeca rijeku Unu u donjem toku na 13 mjesta, narusavajuci osnovni princip administrativnog razgranicenja da granica slijedi korito rijeke kao prirodnu granicu", kaze Djenadija.

Vruc krompir u rukama Zivka Radisica bacio je vise svjetla na granicni spor kod Kostajnice. "Predsjednistvo BiH o ovom sporu nije izgradilo svoj stav na sjednici dva dana prije Samita. Posto nije bilo usaglasenog prijedloga Savjeta ministara, Predsjednistvo je 27. jula donijelo zakljucak da ce prihvatiti prijedlog sporazuma ukoliko ga utvrdi Savjet ministara", kaze Radisic i objasnjava da je Savjet ministara sledeceg dana usvojio izvjestaj Medjudrzavne komisije, ali sa sporazumom da postoje sporna pitanja koja ce se rijesiti do kraja godine. Amandman na sporazum je, prema Radisicu, predvidjao da organi policije ni jedne strane nece ulaziti na spornu teritoriju kod Kostajnice dok se ne rijesi spor. "Sporazum da to bude rijeseno do kraja godine nije prihvatilo Predsjednistvo i ja sam obavijestio predsjedavajuceg da nije ispostovana procedura i da se sporazum o razgranicenju ne moze primjenjivati do konacnog sporazuma", objasnjavao je svoj stav Radisic gledaocima SRT-a u udarnoj informativnoj emisiji nekoliko dana po potpisivanju sporazuma.

Kopredsjedavajuci Mihajlovic je nastavio da optuzuje Radisica, tvrdeci da se zadovoljio 'usmenim obecanjem Hrvata'. "I Izetbegovic je bio za to da se sporni dio ne potpisuje na Samitu sve dok nije dosao Silajdzic i zatrazio da se sporazum potpise bez izmjena", kaze Mihajlovic.

Radisicev veto na Sporazum najavio je predsjednik Narodne skupstine Petar Djokic istog dana kada je dvije hiljade gradjana Srpske Kostajnice na protestnom mitingu trazilo odgovornost Radisica i Vlade RS. Radisic se jos nije oglasio sa svojim definitivnim stavom, a za Mirka Sarovica, potpredsjednik Republike Srpske Sporazum je 'destruktivan po zivotne interese RS'. Ostoja Kremenovic najavljuje nastavak dogovora na nivou ekspertskih grupa i tvrdi da Sporazum nece biti ratifikovan u dok se ne postigne sporazum o nerijesenim spornim pitanjima.

Buduci da po Ustavu BiH medjudrzavni sporazumi podlijezu ratifikaciji u Parlamentu, Sporazum bi mogao ostati mrtvo slovo na papiru ukoliko se ne postigne kompromis zainteresovanih strana. Sporazum, kao i prasina koja se dize oko njegovog potpisivanja, za sada su u funkciji politickog marketinga. Ko ce iz toga izvici profit na izborima u Hrvatskoj krajem godine i lokalnim izborima u BiH pocetkom iduce godine, nije tesko zakljuciti.

Branko Peric (AIM)