KUSNER POcINJE OD NULE
Kusnerova administracija na Kosovu gotovo u svim oblastima treba da pocne ili pocinje od nule. Kada treba da se pokrenu ova, a mnoga pravna pitanja nisu prakticno ni postavljena svako, ko bi se nasao na Kusnerovom mestu tesko bi se opredelio za ovaj ili onaj prioritet. Potrebe i zahtevi pritiskaju sa svih strana i svakog casa i zbog toga, buduci na vetrometini, ona je laka meta sa svih strana i veoma ranjiva na kritike. Kada je dosao, pre skoro mesec dana brzo je okupio svoj Konsultativni savet koji ce izgleda biti najvisa izvrsna i zakonodavna vlast na Kosovu. Tako bi trebalo da izgleda na papiru, mada ni tu nije sve cisto.
Kusner radi po mandatu Saveta bezbednosti OUN, takodje i Kfora. Priperemaju se medjunarodna i lokalna policija, a ispod povrsine, delimicno i na samoj povrsini, postoje i deluju znacajne lokalne snage koje nisu za potcenjivanje. Nije tu samo rec o vidljivim ili manje vidljivim albanskim vlastima, nego i sve aktivnijim srpskim snagama kosovskog ili beogradskog porekla koja uz gotovo neprikrivenu upotrebu oruzja omedjuju srpske enklave pored granica sa Srbijom ili unutar Kosova.
Kusner je ovlasceni predstavnik medjunarodne civilne vlasti. Zbog toga razumljivo je sto se u njegovom Savetu moze diskutovati, ne moze se glasati, a pravo odlucivanja pripada jedino Kusneru. Ova procedura moze biti formalno u skladu sa medjunarodnim dokumentima o uspostavljanju privremenog stanja i verovatno jedino moguca u trenutnim kosovskim uslovima. Medjutim, pitanje je kako se moze sprovesti vlast kada formalni nosilac nema ili ne moze da uspostavi sluzbe ili poluge vlasti, ili ne moze da obezbedi politicki pristanak vecine stanovnistva koji su preduslov efikasnosti i efikasnosti svake vlasti. Zauzet gorucim pitanjima kao sto su obezbedjivanje plata, koje ce za hiljade Albanaca biti prve nakon devet ili deset godina, za zdravstvo, skolstvo, komunalne usluge, za pokretanje drugih znacajnih infrastrukturnih usluga i pitanjima stvaranja policije i uspostavljanja javnog reda, delimicno i zbog politickih teskoca, Kusner tesko stize da nastavi sa dogradjivanjem i konkretizacijom nacela medjunarodne civilne vlasti.
Koliko se moze razumeti, KuÜner je u konstituisanju svog Konsultativnog saveta posao od nacela predstavljanja kosovskih politickih snaga na konferenciji u Rambujeu. Mada ponesto oko sastava jos nije jasno, izgleda da se Kusner prvobitno opredelio za dva srpska predstavnika, po jednog Turcina i Roma i po dva albanska predstavnika iz UcK-a (Oslobodilacka vojska Kosova), LBD-a Rexhepa Qosje (ujedinjeni demokratski pokret) i LDK-a Ibrahima Rugove (Demokratski savez Kosova). LDK je do sada odbijao da ucestvuje u radu Kosultativnog saveta, navodno zbog neadekvatnog predstavljanja u njemu. Kusner zbog toga izrazava veliku zabrinutost i spreman je za vrsenje korekcije u tom smislu.
U vezi sa odbijanjem LDK-a da ucestvuje u njegovom Savetu, Kusner daje i neke ocene i procene koje pokazuju da je on, kao i mnogi stranci koji su dosli na rad na Kosovo treba jos mnogo da uce o Balkancima i Albancima da bi shvatili ne samo obicne ljude nego i politicare. U tom slucaju LDK je samo primer koji potvrdjuje pravilo. Kada je rec o ovim stvarima treba reci da ovde ne vrede bas mnogo zapadni arsini niti analiza iz kojih bi se mogli izvlaciti racionalni zakljucci o ponasanjima politicara. Toga ovamo ima u maloj meri, a politicari su prepredenjaci koji uglavnom ne govore iskreno. Posebno prikrivaju svoje licne i grupne interese koji su glavni motivi njihovog politickog angazovanja, zbog cega oni mogu biti, i cesto jesu, veoma brutalni i bezobzirni.
Izgleda da Kusner predoseca ponesto od toga i, verovatno, i zbog toga ne zuri sa ponovnim okupljanjem svog Konsultativnog saveta na kome bi se dalje konkretizovala nacela i pravila rada. Na kraju krajeva, moze da odlucuje sam o svemu, a ukoliko oseca potrebu moze da vrsi zasebne konsultacije sa svakom lokalnom politickom snagom. Ipak, vec se moze govoriti o obrisima konstrukcije Kusnerove medjunarodne civilne vlasti. Preovladjujuca je orijentacija da na nivou Kosova Konsultativni savet bude relativno maloborojan i istovremeno dovoljno elastican kako u pogledu sastava tako i u oblasti delovanja. Takodje, postavljena su neka opsteprihvatljiva nacela sto reprezentativnijeg predstavljanja lokalnih snaga, zatim visenacionalni sastav i sadejstvo u organizaciji i vrsenju vlasti sa lokalnim snagama u onoj meri u kojoj su one sposobne da ucestvuju i daju doprinos izgradnji demokratskih institucija i civilnog drustva kao i odgovornom upravljanju. Model kosovskog nivoa prenece se i na lokalni nivo, mada nije jasno da li ce se prihvatiti nasledjena teritorijalna podela po opstinama. Kusner je nedavno imenovao pet lokalnih administratora cije se nadleznosti teritorijalno poklapaju sa zonama, kojih takodje ima pet, koje su pod kontrolom pojedinih delova Kfora. Ranije Kosovo nikada nije imao takve nivoe organizacije civilne vlasti.
U javnom komuniciranju na albanskom jeziku Kusner se pominje kao glavni administrator ili jednostavno specijalni predstavnik Generalnog sekretara OUN-a, verovatno zbog duzine naslova i jasnoce pojama administrator. Po toj inerciji svi strani celnici u pojedinim oblastima rada ili teritorijalnim jedinicama poceli su ovde da se nazivaju administratorima. U prvim obrisima Kusnerove konstrukcije vlasti vidljive su podele odgovornosti za pojedine sektore rada. U okvirima UNMIK (Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu) i OSCE-a to ce biti buduca "ministarstva", na cijem ce celu biti buduci "ministri". Vec sada se moze reci da to nece biti homogeni timovi, jer ce centralna "kosovska vlada" biti sastavljena od "ministara", koje ce u saradnji sa Kusnerom odredjivati pojedine vlade u zavisnosti od obaveza koje su preuzele ili koje ce preuzeti svaka zemlja ili medjunarodna asocijacija u finansiranju obnove i izgradnje Kosova. Ali, cela konstrukcija se tek stvara. Ljudi tek dolaze, mnogi jos nisu dosli, a neki jos nisu ni imenovani.
Fehim Rexhepi
AIM Pristina