STRANKE OSVAJAJU PREDAJNIKE

Sarajevo Jul 30, 1999

Lokalni mediji

Banjaluka, 30. juli 1999. (AIM)

Drzavni Radio Doboj je jedina lokalna radio-stanica u Republici Srpskoj (RS), koju danonocno cuvaju policajci. Pripadnici Ministarstva unutrasnjih poslova dobojski radio obezbjedjuju jos od proslogodisnje smjene direktora i uradnika, kada su, odlukom Vlade RS, smijenjeni celni ljudi u sesnaest lokalnih medija. Ali, policija nije jedina neobicnost vezana za ovaj medij. Radio-Doboj je vjerovatno jedina radio-stanica u Bosni i Hercegovini ciji direktor je po zanimanju "pregledac zeljeznickih kola". U radnoj knjizici Marka Micica, sadasnjeg direktora pise upravo tako. Na tu funkciju Micic je dosao kao Vladin povjerenik, direktno iz Stranke nezavisnih socijaldemokrata...

"Stekao sam utisak da nas neki ministri u Dodikovoj Vladi ne zele. Kao Vladin povjerenik primao sam platu 1500 dinara i po onom kako sam bio placen, cistacica je u radiju zaradjivala vise od mene. Medjutim, vise me brine to sto u ovom momentu imamo neiskoristen predajnik od sest i po kilovata, cije smo montiranje zavrsili na jednom antenskom stubu Duga njiva. Vodimo sudski spor sa preduzecem "Telekom", koje nam ne dozvoljava kompletno instaliranje opreme. To je zasluga pojedinih ministara, narocito Rajka Vasica, ministra za informisanje sa kojim prakticno nemamo nikakvu saradnju", kaze Marko Micic, direktor Radija Doboj.

Micic tvrdi da je dio novca, a po njegovim rijecima Vlada RS je radiju obezbijedila 30 hiljada konvertibilnih maraka, iskoristen za "nabavku namjestaja i renoviranje rezervnih studija i prostorija". Kaze da nema nacina da "natjera novinare na teren i da mu je neko iz radija, bas juce, iz otvorene ladice ukrao diktafon"!

Odnedavno, Doboj je bogatiji za jos jedan radio. U pitanju je privatna radio-stanica "KM", za koju jos niko nije odgonetnuo sta pradstavlja pomenuta skracenica. Cak ni urednik ovog radija, Dobrivoje Seslija, nije znao da objasni znacenje skracenice "KM". Ono sto se za sada zna jeste cinjenica da "KM" emituje prilicno liberaln program. Barem donedavno bila je prava jeres preuzimati emisije "Slobodne Evrope", "Glasa Amerike" i "Dojce-vele"-a, a ovaj radio to cini svakodnevno.

Medjutim, mrlju na ovaj ozbiljan medijski pokusaj mogla bi predstavljati biografija vlasnika novootvorenog radija. Slobodan Karagoc je tokom rata bio vatreni pristalica politike Srpske demokratske stranke, na osnovu cega je najveci dio retnog perioda proveo na funkciji direktora dobojskog preduzeca "Zanatprom". Mnoge sumnjive transakcije ovog preduzeca, u vrijeme dok je on bio celni covjek, ostale su nerazjasnjene. Ali, jos vecu tezinu ima cinjenica da je bio clan paravojne grupe "Mice", koja je u Teslicu za vrijeme rata zavela, bukvalno receno, pravi teror. Nepoznanica je i sta znace rijeci "pres centar okruga Doboj", ispisane na akreditacijama novinara "KM", kada se zna da jos uvijek ne postoji okrug, a pogotovo ne pres centar.

Ali, daleko najvise zavrzlama ima oko dobojske televizije, o kojoj se govorka vec trecu godinu. Vrsilac duznosti direktora "Nezavisne TV Doboj, akcionarsko drustvo je Mile Petricevic, jedan od potpredsjednika dobojske Srpske demokratske stranke. Najveci dio posla obavilo je SDS-ovo preduzece "Duga", preko kojeg je nabavljena oprema i izgradjen studio. Neke ulozene cifre u ovu TV, vec su postale javne, tako da "Dobojputevi" sudskim putem potrazuju 160 hiljada njemackih maraka, koje je ovo preduzece na osnovu ranijeg ugovora isplatilo. Ugovori sa lokalnim firmama sklapani su u vrijeme kada je SDS suvereno vladao, a u svim dokumentima navodi se da je novac uplacen na osnovu "buducih marketinskih usluga".

Moderna televizijska oprema i danas se nalazi u sefu privredne banke Doboj, a prostor buduce televizije, po najsavremenijim televizijskim standardima zavrsen je i nalazi se u upravnoj zgradi osiguravajuceg drustva "Jahorina". Iako je zatrazena dozvola za emitovanje programa, Nezavisna komisija za medije jos nije izdala potrebnu dozvolu. Medjutim, glavni spor vodi se na relaciji "Nezavisna TV Doboj" - Vlada Republike Srpske. Sadasnji ministar informisanja Rajko Vasic ni u snu ne zeli ovu TV upisati u registar javnih glasila i po sadasnjem stavu predstavnika Vlade, ova televizija u najboljem slucaju moze biti informativno-tehnicki centar Srpske radio-televizije, odnosno njeno dopisnistvo. Dok sporovi i prepirke oko dobojske televizije traju, preko 60 reflektora i moderna studijska oprema i kamere bice ugaseni.

Cvjetko Udovicic (AIM)