Dvije godine Carlosa Westendorpa u BiH

Sarajevo Jul 20, 1999

DVIJE GODINE CARLOSA WESTENDORPA U BiH

SPANJOLAC KOJI JE OD BOSNE PRAVIO DRZAVU

AIM, Sarajevo, 20.07.1999. Najbolji potez koji je Visoki predstavnik UN za civilna pitanja u BiH napravio za vrijeme svog dvogodisnjeg mandata u BiH jeste proglasenje drzavne himne, tvrdi bosanskohercegovacki ministar vanjskih poslova Jadranko Prlic. Zaista, nakon Westendorpovog mandata BiH po prvi put u svojoj samostalnosti i nezavisnosti ima jedinstvene zastavu, himnu, monetu, registarske tablice, pasose koji su gotovo identicni za oba entiteta, a zahvaljujuci promjenama u zakonodavstvu o vlasnistvu, povratak izbjeglih i raseljenih u prijeratne domove sve je ozbiljniji. Ove promjene desile su se, ne zahvaljujuci vladajucim nacionalnim oligarhijama, nego Visokom predstavniku Westendorp i ovlastima koje mu je dala medjunarodna zajednica. Sta je sve spanjolac uradio za ove dvije godine?

PRIJETNJE: kada je u gotovo na samom pocetku svog mandata, u augustu 97. godine, postalo jasno da ovdasnji vlastodrsci zaista ne namjeravaju postovati obaveze preuzete pred medjunarodnom zajednicom, Westendorp je upotrijebio - prijetnju. Prva se odnosila na suspenziju bh. ambasadora u zemljama Evropske unije i skidanjem tadasnje bh. zastave sa jarbola pred zgradom UN-a zbog nepostivanja rokova vezanih za kreiranje drzavnih obiljezja i izbor ambasadora. Nesto kasnije, u decembru mjesecu

  1. godine, u Bonnu, na sastanku Upravnog odbora Vijeca za implementaciju mira u BiH, BiH biva "potvrdjena kao drzava nastavljena od F BiH i RS ali bez mogucnosti konfederacije sa Republikom Hrvatskom ili SR Jugoslavijom", a Visoki predstavnik UN za BiH dobiva vise ovlasti i biva proglasen "konacnim autoritetom za tumacenje Mirovnog sporazuma". Sta je to znacilo najbolji je primjer konvertibilna marka, bosanskohercegovacka moneta - pocetkom prosle godine, Westendorp u skladu sa svojim ovlastima donosi odluku o jedinstvenoj bh. moneti. Istina, novcanice ce na kraju imati dva dizajna, razlicita za entitete, ali to nece biti prepreka da se ona danas, godinu i po nakon te odluke, kao jedan stabilna valuta moze mijenjati u bankama u nekoliko svjetskih drzava, ali i da prelazi entitetske granice, bez obzira na razlicit dizajn.

ZAKONI: Carlos Westendorp je proglasio i niz zakona - o carinskim tarifama, o direktnim stranim ulaganjima, o otkupu stanova na koje postoji prijeratno stanarsko pravo, o obiljezjima na policijskim uniformama, okvirni zakon o privatizaciji banaka i preduzeca, o telekomunikacijama, o drzavnoj himni, ali je suspendirao i ratni zakon o napustenim stanovima, te imaocima privremenih stambenih rjesenja osporio pravo na otkup stanova. Gotovo svi ovi zakoni nametnuti su u formi "privremenih" i jos uvijek su takvi - ponovo vladajuce oligarhije olicene u parlamentima na svim nivoima ne uspjevaju da se usaglase oko tih akata.

Westendorp je u BiH proglasio i civilno zapovjednistvo nad entitetskim vojskama sto je u datom trenutku iskljucilo svaki mogucnost novih vojnih obracuna u BiH - u vrijeme smjene predsjednika RS Nikole Poplasena i arbitrazne odluke za Brcko kojom se ovaj grad proglasava kondominijumom, teritorijem koji pripada i jednom i drugom entietu i kojim upravljaju centralni drzavni i lokalni, demokratski izabrani,
organi vlasti.

SARADNICI I PROTIVNICI: Koliko je Carlos Westendorp u BiH bio kontroverzna licnost i koliko ovdasnje "strane" razlicito dozivljavaju BiH, najbolje govore utisci onih koji su se sretali ili saradjivali s njim. Tako naprimjer, socijaldemokrata Sejfudin Tokic kao izuzetno dobar potez izdvaja smjenu Nikole Poplasena, bivseg predsjendika RS, jer je to znacilo "visoki stepen odlucnost u obracunu sa najekstremnijim elementima u RS". Za neke druge to je bilo nedopustiv: "Ovakve odluke dodatno komplikuju odnose u BiH", rekao je Nikola Spiric, poslanik u parlamentu BiH iz reda Demokratske stranke za Krajinu i Posavinu, koalicionih partnera SDS-a. Liberali Westendorpov mandat "ocjenjuju visokom ocjenom", ali mu zamjeraju da je "precesto mijenjao demokratiju i socijaldemokratiju", a Socijaldemokrati BiH smatraju da je "uspio postici visoki stepen sinhronizovanosti svih faktora medjunarodne zajendice koji djeluju u BiH".

OPSTRUKCIJE: Visokom predstavniku UN za BiH, Carlosu Westendorpu za protekle dvije godine bez daljenjeg nije bilo lako - desio se veliki broj teroristickih napada - auto bomba u Mostaru, ubistvo drugog covjeka federalnog MUP-a, Joze Leutara, veliki broj takozvanih incidenata nizeg intenziteta, eksplozije granata, ljepljenje letaka neprijateljskog sadrzaja, pozivi na dlaje podjele BiH, incidenti u Drvaru kada su gorjele kuce povratnika, ali i kontejneri u kojima su zivjeli i radili pripadnici pripadnici SFOR-a, ubistva i jos mnogo toga.

REPUBLIKA SRPSKA: Mandat ambasadora Westendorpa u BiH prakticno je poceo podrskom promjenama koje je u Republici Srpaskoj pokrenula tadasnja predsjednica Biljana Plavsic. Pocelo je razracunavanjem sa svercom i kriminalom u samom vrhu entitetske vlasti, a rezultirale su uklanjanjem SDS-u sa vrha tamosnje politicke piramide. Njenu odluku o raspustanju Skupstine on je podrzao, protumacio je kao ustavnu, podrzao je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u tom entietu i zatrazio smjenu entitetskog ministra unutrasnjih poslova Dragana Kijca i njegovog zamjenika. Podrzao je i smjene prvih ljudi u medijima, a u oktobru 1997. je cak upotrijebio i SFOR kako bi, blokadom predajnika SRT-a tamosnje djelatnike "prizvao pameti".

Nakon brojnih neuspjesnih pokusaja da se u okviru ovih procesa u RS izabere nova vlada i ukloni tadasnji premijer Gojko Klickovic, optuzen za brojne finansijske malverzacije, u januaru 1998. ukljucio se Westendorp i zatrazio da se u roku od 24 sata izabere nova Vlada. Narednog dana je opozicionar Milorad Dodik dobio vlast, a Westendorp apelira da se obezbjedi 15 miliona USD za pomoc novoj Vladi. U isto vrijeme je RS, zahvaljujuci Westendorpovoj odluci, dobila civiliziran glavni grad,
Banjaluku, za razliku od dotadasnje planinske prijestonice - Pala, a BiH dobija svoja 32 ambasadora u svijetu.

Cini se da gradjani RS mogu najvise zahvaliti Carlosu Westendorpu za svoj djelimicni povratak u zivot - bez njega ostali bi na prosjecnim platama manjim od 50 maraka i uskoro bi mozda postali i slijepo crijevo Balkana. Visoki predstasvnik UN za BiH mnogo snage je potrosio da se otvori aerodrom u Banjaluci, a potom i uredi OHR i kasnije Nezavisne komisije za medije, sve kako bi RS prokomunicirala sa medjunarodnom zajednicom (koja u BiH nije uvijek dobro dosla, ali je bez daljnjeg mnogo toga dobrog donijela).

POVRATAK: Nakon sto je izgledalo da je rascistio sa okorjelim tvrdolinijasima u RS, Westendorp je odlucio da u svoje ruke uzme povratak izbjeglih, prognanih i raseljenih u njihove domove. Tako su u kratkom roku organizovane dvije konferencije o povratku - u Sarajevu, znatno stoza i sa mnogo vise obaveza, i ona o povratku u Banjaluku koja je bila vise protokolarnog tipa. Niti jedan niti druga nisu do kraja realizovane, ali su posluzile kao osnov da se pomjere vremenski limiti za prijavljivanje zainteresovanih povratnika. Naime, u niz navrata je utvrdjeno da je lokalna birokratija, na raznim nivoima, bila prepreka povratku zbog usporavanja procedura izdavanja neophodnih dokumenata. Zvanicni podaci UNHCR danas, cetiri godine nakon potpisivanja Daytonskog Mirovnog sporazuma i uspostave mira u BiH, govore da se van svojih domova, u BiH ili u trecim zemljama, jos uvijek nalazi 1.189.150 lica (352.650 je van granica BiH). Po podacima UNHCR, do sada se u svoje domove u Federaciji BiH vratilo 80.022 lica, a u RS 10.253. Tako portparol SDA, Adnan Jahic Visokog predstavnika u BiH optuzuje da na povratku ne da nije radio, nego je o tome malo i govorio, a bh. opozicija nerealizovanje Sarajevske deklaracije ocjenjuje kao jedan od najvecih proptusta Carlosa Westendorpa: "Na odredjen nacin je izgubio prvi dio bitke protiv onih koji opstruiraju povratak u Sarajevo, grad koji bi trebao biti primjer u ostvarivanju povratka", kazao je Tokic.

SMJENE: Uz produzenje rokova, rad na izmjenama ratnog zakonodavstva u oblasti vlasnistva, Westendorp se odlucio i za nekoliko smjena "odgovornih pojedinaca". U Stocu je smjenjen gradonacelnik Pero Raguz, u Drvaru dogradonacelnik Drago Tokmacija i zapovjednik policije Ivan Jurcevic, te kantonalni ministar unutrasnjih poslova Barisa Letica, u Sarajevu sef kantonalnog odjeljenja za rjesavanje problema u stambenoj oblasti Haris Trnka, u Gornje Vakufu Abdulah Topcic i Zdravko Batinic, u Orasju gradonacelnik Marko Benkovic, u Bugojnu gradonacelnik Dzevad Mlaco, u Vlasenica predsjendik Skupstine pstine Stanimir Reljic, a potpredsjendik SDS-a, Dragan Cavic je uklonjen sa mjesta poslanika u Narodnoj skupstini RS-a. Politicke stranke, mahom vladajuce SDA i HDZ, ovakve zahtjeve nisu prihvatali odmah, no svi su ipak ostvareni. Jedina odluka o smjeni za koju se jos uvijek ne zna da li je stvarno ispostovana jeste smjena predsjednika RS Nikole Poplasena koji u medijima jos uvijek tvrdi da "obnasa funkciju predsjednika". Nekim drugim "upornim" pojedincima je cak sasvim zabranjeno bavljenje javnim politickim - Mijo Tokic, Drago Tokmacija.

Za trajanja Westendorpovog mandata desio se i veliki broj hapsenja ratnih zlocinaca osumnjicenih od haskog Tribunala, no - najvece ribe su i dalje ostale daleko od ruke pravde iako je sam Visoki predstavnik u nekoliko navrata davao drugacija obecanja.

SOCIJALDEMOKRATIJA: Visoki predstavnik Carlos Westendorp, inace socijaldemokrata, pocetkom 98. godine je apelirao na socijalmdeokratsku opoziciju da se ujedini, a jedno pismo koje je trebalo biti privatno i ne bas sasvim javno pojavilo se u medijima. Tom prilikom dio te opozicije pozvane na ujedinjenje, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH Zlatko Lagumdzija odbrusio: "Nisam ja zastava da me Westendorp crta". (Tih dana je proglasena zastava cije je dizajnersko rjesenje ponudila radna grupa formirana oko Westendorp s obzirom da bh. vlasti nisu uspjeli da se dogovore oko toga. Izabrana zastava je dobila niz prigovora, ali danas se ipak vijori kao jedina zvanicna zastava BiH.) Godinu dana kasnije socijaldemokratska opozicija se ipak ujedinila.

MEDIJI: U oblasti medija je takodjer napravljen velikipomak - ustolicena je Nezavisna komisija za medije koja uvodi red u raspodjelu frekvencija i dodjelu dozvola za rad. Potom je formulisan Kodeks za elektronske medije, a nakon njega i Kodeks za stampu. Westendorp je aktivno radio i na pocecima transformacije RTV BiH sto je takodje jedan od obaveza BiH pred medjunarodnom zajednicom. Tako je imenovao i Komitet za nadgledanje buduceg rada ove medijske kuce.

ZENE I IZBORI:U vrijeme Westendorpovog mandata zene su dobile mogucnost da zauzmu jednu trecinu mjesta u vladajucim strukturama i to zahvaljujuci izmjenama u izbornom zakonu, a oni protiv kojih je podignuta optuznica u Hagu izgubili su pravo da sudjeluju u vlasti.

KAKO DALJE: Na kraju Westendorpovog mandata u BiH u Uredu Visokog predastavnika za BiH nastavili su da djeluju timovi za borbu protiv korupcije, za nadzor privatizacije i ko zna za sta jos. Istina, BiH jos uvijek nije drzava kakva bi trebala biti, ali u svakom slucaju je mnogo bliza odrednicama drzave nego je to bila u julu 1997. Do kraja jula mjeseca u Ured Visokog predstavnika doci ce Westendorpov nasljednik - Wolfgang Petric. Docekuje ga niz problema - od politickih aktera koji su i za Westendorpa rekli da bi "bilo bolje da nije ni dolazio", preko onih koji ambasadora Westendorpa ocjenjuju kao diplomatu visokog ranga koji je uspjevao sve probleme rijesiti nekonfliktno. Tu je i vise od milion ljudi koje valja vratiti kucama, niza nedefinisanih zakonskih rjesenja, problemi sa sudstvom, korupcijom, mnoge zapocete Westendrpove borbe, ali i veliki broj onih koji jos uvijek nece ili ne mogu da shvate da je BiH ipak drzava i to jedinstvena, te veliki broj nerijesenih problema u cijelom regionu. No, ni Petricu nece pomoci nikakva odlucnost, volja ili ovlasti ukoliko narodi u BiH ne budu zeljeli i drzavu i napredak. Uostalom, tokom Westendorpovog mandata u BiH, glavni grad ove drzave, Sarajevo, posjetio je americki predsjednik Bill Clinton i tom prilikom izjavio: "Vasa je odgovornost da dokument potpisan u Daytonu pretvorite u stvarnost. Svijet vas gleda, svijet je s vama, ali izbor je vas".

Rubina CENGIC (AIM Sarajevo)