STRATEGIJA INCIDENATA
aim/ban/pubs/bp
Drvar
Banjaluka, 17. jul 1999. (AIM)
Jedno krivicno djelo ponovo je iskoristeno za politicke manipulacije izbjeglicama. U Drvaru je 2. jula fizicki maltretirana jedna Hrvatica, a policija je osumnjicila i privela jednog muskarca srpske nacionalnosti. Uslijedili su protesti ulicama grada, cije su poruke bile - zaustaviti povratak Srba! Povrijedjeno je pet lica srpske nacionalnosti. Medjunarodne organizacije u Drvaru su ocijenile da se radi o protestima politicki motivisanih grupa, ciji je jedini cilj stvaranje neprijateljske atmosfere prema srpskom stanovnistvu.
"Krivicno djelo nikako ne smije biti povod za opstrukcije povratka izbjeglica, nego samo povod za profesionalnu istragu i kaznjavanje pocinioca", rekli su predstavnici medjunarodnih organizacija, koje sprovode Mirovni sporazum za Bosnu i Hercegovinu. No, nema naznaka da ce se otici dalje od verbalne osude.
Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Karlos Vestendorp kaze da je svjestan svega sto se desava u Drvaru, ali njegove rijeci, kao i one njegovih sluzbenika pokazuju nemoc. On konstatuje da uvijek kada dodje do povratka u velikom broju, kao sto je slucaj u Drvaru, dolazi do tenzija. U Drvar se, prema podacima s kraja proslog mjeseca, vratilo 5017 Srba. "Mi zelimo da sprijecimo da Srbi, koji su se legitimno vratili, pate zbog jednog incidenta. Moj izaslanik u Drvaru zamalo je zaustavio povratak, jer je zelio da se situacija smiri", kaze Vestendorp.
Radi se o Piteru Cepelu, predstavniku OHR-a za Drvar, koji je prema izvjestaju oficijelne novinske agencije bosanskih Hrvata HABENA u vrijeme protesta u Drvaru izjavio kako se mora onemoguciti dalji povratak Srba, te da bez Hrvata nema buducnosti ovom gradu. Njegov kolega Dzejms Ferguson, koji je u Banjaluci upitan da li je moguce da oni koji treba da podrze izbjeglice, daju ovakve izjave, kaze: "Moguce je da je Cepel to rekao, ali morate razumjeti da se nalazio ispred gomile od nekoliko stotina demonstranata". Ferguson dalje pokusava da opravda OHR rijecima da je iz Drvara stigao pismeni izvjestaj u kojem ne stoje ovakve rijeci, nego prava ocjena stanja.
Medjunarodna policija saopstila je da ce u oblasti Drvara pojacati patrole, da ce odrzavati blisku saradnju sa lokalnom policijom, ali da nece biti povecanja broja osoblja u tom gradu.
"Strendzeri su uplaseni", rekao je u Banjaluci Milorad Maksic, jedan od povrijedjenih u incidentima u Drvaru. "Oni su male bebe. Nemocni. Dodje pet zena i rastjera onaj transporter i vozila", kaze on. Maksic takodje ocjenjuje da je za sve kriva politika, kako hrvatska u Drvaru, tako i ostale nacionalisticke u Republici Srpskoj. "Ja sam se u Drvar vratio prije godinu dana. Nikada nisam imao problema sa hrvatskim stanovnistvom. Divan narod. Slobodno zapisite", kaze on i dodaje: "Za sve su krive vlasti i policija, ne onaj hrvatski narod, jer oni su sirotinja kao i ja."
Drugi povrijedjeni, koji se odlucio da svoju pricu saopsti javnosti, je Mladen Mihajlovic. Mihajlovic nije povratnik, ali je isao na kulturno-umjetnicku priredbu, koju je organizovalo njegovo folklorno drustvo. Planirao je i da posjeti oca, koji zivi u jednom selu u blizini Drvara. U rubnom dijelu grada presrela je, kaze, njega i jos dvoje ljudi grupa mladica i pretukla. Iako je zadobio povrede glave i nosa, Mihajlovic je uspio da pobjegne. "Bjezao sam prema centru. Ugledao sam jedno vozilo Ujedinjenih nacija i pokusao sam da ga zaustavim. Iako sam bio sav krvav samo su prosli pored mene", kaze Mihajlovic, koga su potom zbrinuli u drvarskoj bolnici.
Uprskos svemu, zvanicna odluka o zaustavljanju povratka nije donesena. Srpsko stanovnistvo u Drvaru zivi u strahu, jer lokalna policija ne moze da mu pruzi sigurnost. IPTF je ostro kritikovao odsustvo akcije, kada je doslo do narusavanja javnog reda i mira u gradu. Ali, kako kazu, odgovor lokalne policije je bio samo da za akciju moraju dobiti odobrenje s vrha.
Maksic i Mihajlovic ne nadaju se nikakvim odobrenjima s vrha, jer je, kazu, s vrha sve i zakuhano. Samo dan prije incidenata predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Ivo Andric Luzanski i gradonacelnik Drvara Mile Marceta su razgovarali o stanju u gradu i razgovore zavrsili s optimizmom. "Vrijeme je da se smiruju tenzije", rekao je tada Marceta, ne sluteci sta ce uslijediti. Kada su pitani da li gradonacelnik Marceta igra ikakvu ulogu za bezbjednost povratnika, Mihajlovic i Maksic slijegali su ramenima i rekli kako je i on nemocan, posebno jer je i dalje primoran da sjedi u Banjaluci.
A Banjaluka, kao i ostali dio Republike Srpske, zaboravili su na Drvar. Politicke stranke ovog puta nisu komentarisale nasilje u tom gradu. Institucije ovog entiteta nemaju nista s tim, jer se radi o teritoriji onog drugog. Novinarka jedne lokalne televizije dosjetila se da bi komentar mogla da zatrazi od clana Predsjednistva Zivka Radishica, u cijoj nadleznosti bi se mogla naci i prava Drvarcana, ali ostala je bez bilo kakvog odgovora.
Drvarcani ne znaju da kazu sta bi trebalo da se ucini, ali su sigurni da je minimum da oni koji su pokazali strah, sljedeci put pokazu vise odlucnosti.
Aleksandar Zivanovic (AIM)