I STUDENTE KONTROLIRAJU, ZAR NE?
AIM, ZAGREB, 6.7.1999. "Na Sveucilistu nema eskalacije nasilja niti zabrane govora. Na Filozofskom fakultetu postoji potpuna sloboda izrazavanja", izjavio je dekan Filozofskog fakulteta Mirko Gojmerac obrazlazuci na nadasve zanimljiv nacin zabranjivanje tribine o eskalaciji nasilja u javnosti i o slobodi medija, koju je pod nazivom "Tko je sljedeci?" organizirao Klub studenata sociologije "Diskrepancija".
Tribina je trebala biti odrzana 17. lipnja u prostorijama Filozofskog fakulteta, a pozvani govornici bili su predsjednica Hrvatskog novinarskog drustva Jagoda Vukusic, glavni urednik "Nacionala" Ivo Pukanic, dobitnica alternativne Nobelove nagrade za mir Vesna Terselic, te clanovi Foruma za slobodu javne rijeci "Clanak 38.", novinari Damir Matkovic i Drago Pilsel. U sturom dopisu kojim se zabranjuje tribina dekan Gojmerac je naveo da "gosti tribine ne pripadaju akademskoj zajednici, a ni tema nema izravne veze sa studijem i akademskim sadrzajem na Fakultetu, pa se stoga ovakva tribina na njemu ne moze odrzati". Studenti organizatori tribine odmah su reagirali ocijenivsi zabranu uvredljivim, nedemokratskim i autoritarnim cinom dekanove samovolje i postavili pitanje: sto bi trebali biti akademski sadrzaji na fakultetu koji poucava drustvene i humanisticke znanosti?
Dopredsjednik "Diskrepancije" Kruno Kardov konstatira: "Sociologija nije znanost koja ce proucavati samo proslost, nego se bavi i aktualnim drustvenim problemima, pa tako i studente mora zanimati aktualna hrvatska stvarnost." Dekan Gojmerac je pak u medijskim istupima prokomentirao goste nesudjene tribine kao "ljude koji zagadjuju informativni i opce kulturni prostor vise od bakarske koksare". Kardov smatra da ovakve izjave nisu na razini Fakulteta i njegovih studenata, a kamoli dekana. Zgraza se i nad dekanovom izjavom da se sloboda medija i izrazavanja ne odnosi na njegove studente jer nitko od njih nije prisluskivan niti uhicen, a sloboda rijeci postoji sto dokazuju novine koje pisu sve i svasta.
Kao odgovor na dekanove zabrane i objede "Diskrepancija" i Klub studenata Filozofskog fakulteta, uz ad hoc presicu na stubama Fakulteta, organizirali su peticiju kojom se trazi dekanova ostavka i najavili tuzbu protiv njega. Peticija pod motom "Ako ti je jucer zabranjena sloboda govora, danas ce ti biti zabranjeno misljenje, a sutra ce zabraniti i tebe" potpisuje se u foajeu Fakulteta. Do sad ju je potpisalo vise od osam stotina studenata, sto organizatori ocjenjuju uspjehom, buduci da se zavrsetkom predavanja smanjio protok studenata na Fakultetu. Osim toga, kaze predsjednik Kluba studenata Filozofskog fakulteta Ivica Petrinic, ne treba zaboraviti da dio studenata nece potpisati peticiju jer se boji posljedica, poput problema na ispitima ili policijskih ispitivanja. Treba dodati da je potpise na peticiju za dekanovu ostavku stavio i dio profesora, asistenata te fakultetskog osoblja. No, pitanje je kakav moze biti rezultat zahtjeva za dekanovom ostavkom. Dekan se, dakako, ne kani na njega obazirati. A studenti, koji nemaju nikakve formalne moci pri izboru pa tako ni pri smjeni dekana, jedino mogu polagati nadu da profesori koji ih podrzavaju nece na fakultetskom vijecu "zaboraviti" na misljenje vise od osam stotina studenata.
Za sada, od profesorskih "struktura" na Filozofskom fakultetu jedino je Odsjek za sociologiju reagirao na dekanovu zabranu odbivsi njezino obrazlozenje. Naime, medju sluzbeno utvrdjenim temama u programu studija sociologije nalaze se i cenzura i sloboda govora, a i na drugim tribinama odrzavanim na Fakultetu gosti su takodjer bili "izvan akademske zajednice". No, sve u svemu tesko da ce podrska studentima poci dalje od Odsjeka za sociologiju, jer, ocjenjuju studenti, "profesori vise nisu idealisti, gledaju samo na sebe i zbog konformizma pristaju na kompromise s gluposcu".
Najavljenu tuzbu "Diskrepancija" nece podici jer Klub studenata sociologije nema novca da plati odvjetnika i da pokrene kaznenu prijavu. A osim nje razmatralo se i podizanje ustavne tuzbe buduci da je dekan po misljenju studenata prekrsio clanak 38. Ustava RH kojim se jamci sloboda misljenja i izrazavanja misli, sloboda govora i javnog nastupa. Dok "Diskrepanciju" u njezinim akcijama podrzava najbrojnija udruga studenata Filozofskog fakulteta, Klub studenata, a i clan PredsjedniÜtva nacionalnog Studentskog foruma Dalibor Prevendar, neke su se studentske udruge ogradile od najnovijih akcija na Fakultetu. Fakultetske podruznice Hrvatske akademske zajednice, Hrvatskog medjunarodnog zbora mladezi i Hrvatskog studentskog katolickog zbora "Mi" obrazlozile su svoje ogradjivanje od kolega "sramotnom situacijom koja na Fakultetu traje vec godinama, a posljednjih se dana zaostrila".
No, "pobunjenici" ne brinu zbog ovakvih istupa, buduci da niti jedna od ovih organizacija nema podrsku studenata, niti su ikad na Filozofskom odrzale bilo kakvu skupstinu ili upisivale clanove, a o njihovoj aktivnosti nema nikakvih pisanih dokaza. "Hrvatska akademska zajednica je, koliko mi je poznato, zapravo Mladez HDZ-a. Vjerojatno su u HAZ-u nekome rekli 'kolega, vi cete biti podruznica na Filozofskom'" komentira dopredsjednik "Diskrepancije" Kruno Kardov. S druge pak strane, dekan Gojmerac dobio je podrsku od kolega s drugih fakulteta. Naime, na posljednjoj sjednici Senata zagrebackog Sveucilista u ovoj akademskoj godini, Gojmerac je izlozio slucaj "Diskrepancije", istaknuvsi kako se pri zabrani tribine rukovodio osjecajem da je rijec o provokaciji. Dodao je i da je iz razgovora sa studentima shvatio "da su "Diskrepancija" i njihovi novinari svjesno htjeli ispolitizirati tribinu u ovo predizborno razdoblje". Kao dokaz svoje demokraticnosti dekan najvece visokoskolske ustanove u Hrvatskoj rekao je da se peticija "bez ometanja potpisuje u prostorijama Fakulteta i nikome se nista nije dogodilo".
Dekan Pravnog fakulteta Uros Dujsin raspitivao se radi li se o pobuni na istom odsjeku na kojem radi i Stipe Suvar pozvavsi potom na obranu diskrecionog prava dekana u donosenju odluka kojima se brani autoritet institucije (ostaje pitanje Sveucilista ili dekana?). Rektor Branko Jeren, nekadasnji ministar znanosti i tehnologije, predlozio je da se usvoji dokument prema kojem ce se na Sveucilistu moci odrzavati samo tribine koje su u skladu s "akademskom razinom i poslanjem(!?) Sveucilista". Ipak, jedan je dekanski glas bio disonantan: dekanica Arhitektonskog fakulteta Hildegard Auf-Franic usprotivila se zabranama zapitavsi tko moze odluciti sto je dnevnopoliticka tribina.
Na kraju, tribina "Tko je sljedeci?" u organizaciji "Diskrepancije" odrzana je 28. lipnja u jednoj od predavaona Filozofskog fakulteta, ali poluilegalno, bez vidljivih obavijesti i poziva novinarima. Na tribini su govorili samo Jagoda Vukusic i Drago Pilsel jer drugim gostima, koji su trebali sudjelovati na prvoj "miniranoj" tribini, nije odgovarao ovaj novi termin. Je li time postignut cilj? Kruno Kardov smatra da se tribina vratila svojoj prvobitnoj ideji - dakle razgovoru sa studentima sociologije, koji su o njezinom odrzavanju obavijesteni usmeno, telefonski ili e-mail porukama. Koji su bili razlozi konspirativnosti? "Nismo bili sigurni kako bi dekan postupio. Mozda bi pozvao policiju ili bi rekao portirima da ne smiju nikog pustati u zgradu", kaze Kardov "Na tribinu bi mogli doci i desnicari da provociraju incidente. To sve ne bi islo u korist ni studenata ni Fakulteta. Za Filozofski fakultet nije dobro da bude poznat samo po protestima i da ga se zbog toga naziva "crvenim fakultetom". I mi bismo, kao studenti na drugim fakultetima, zeljeli nesto produktivno raditi. Nazalost, za sad ocito nemamo temelje koji bi nam to omogucili".
IVA KARABAIC