Klinton uskoro na Kosovu?

Ljubljana Jun 21, 1999

Amerika i Slovenija

A STA CEMO DANAS BOMBARDOVATI?

Iz najvisih krugova je procurela vest da Clinton u okviru svoje evropske turneje nece posetiti samo Ljubljanu i Skoplje, kako bi poznjeo zadovoljstvo zbog akcija u Srbiji, vec da je glavni cilj - Kosovo?

Sloveniju vec nekoliko sedmica trese specificna groznica. Mogli bismo da je nazovemo Clintonmania. Par dana pred dolazak americkog predsednika Billa Clintona u zvanicnu posetu Ljubljani, celu Sloveniji kao da je zahvatilo opsadno stanje. Pripreme su ubrzano privodjene kraju; dvorac na Brdu kod Kranja - gde je Clinton i svita trebalo da prespavaju û inace nacionalizovano i nikada vraceno vlasnistvo porodice Karadjordjevic, sada je obnovljen. Suskalo se da su radnje izvedene bez raspisanog konkursa, medjutim, ko je konkretno profitirao trenutno je sporadicna prica. Mediji su prepuni slavospeva Bilu, njegovom saksofonu i familiji. Dan uoci dolaska je uzi centar (prakticno polovina) Ljubljane bio blokiran.

Na Kongresnom trgu, koji ce Clinton uvelicati svojim govorom (na istom mestu su se svojevremeno narodu obratili mnogi, od domobranskog generala Rupnika pa do Tita, koji je upravo tu maja 1945. godine obznanio oslobodjenje Slovenije) automobili su uklonjeni, a parkingom dominira velika bina. Ulazi u okolne radnje dekorisani su svezim gvozdenim resetkama dok je centralno zdanje, zgrada Filharmonije, zapecacena daskama i zajedno s njima prefarbana u zuto, da bi oskrunjena fasada izgledala lepse. Dostupan je samo jedan ulaz, a i iz njega stalno izlecu sluzbenici americkog obezbedjenja. Jasno, tu je smesten press- centar za oko 150 povlascenih americkih novinara. Ostala novinarska raja hepening prati malo iza coska, pa i to preko monitora, iz oko 200 metara udaljenog Cankarevog doma.

Americko obezbedjenje nista nije prepustilo slucaju, tj. slovenackim kolegama. Procesljali su elitne objekte na Brdu kod Kranja i dodelili im oznaku "Security 1", sto znaci da u njima nisu pronadjene bombe. Ali to nije bilo sve - tragalo se i za "bubama". Ovdasnji komentatori se vec pomalo ljute na domacu policiju koja je dozvolila da Clintonovo obezbedjenje s njom postupa kao da je i nema. Ili da je u pitanju neka problematicna, juce nastala drzava treceg sveta. Takve mere bezbednosti zapravo nisu preduzimane ni kada je dolazio Papa. Jer, za mir i dobro osecanje Billa Clintona brine cak oko 1000 americkih tajnih agenata, koji se vec uveliko vozikaju po Sloveniji svojim velikim vozilima ili "preruseni" u turiste njuskaju po Ljubljani i okolini. Slovenacka strana je dozivljaju prilozila oko 2000 svojih policajaca. Njihovu saradnju sa americkim kolegama je pre mesec dana u Ljubljani utanacio sef FBI-a Luis B. Frih (Loius B. Freeh). A da se Clintonov lincoln (inace neprobojan za sve zivo) ne bi previse drmusao na putu prema bini na Kongresnom trgu, drevna kaldrma u Wolfovoj ulici presvucena je svezim slojem asfalta.

Druge pojedinosti oko posete Bila Clintona Sloveniji ostale su tajna. Saznajemo ih, sto bi se reklo - u hodu. Sve sto se znalo jeste da ce predsednik SAD stici 21. juna, popodne. U ovom trenutku je izvesno da je sleteo na Brniku (obezbedjenom kao tvrdjava, snajperistima i ostalim specijalcima, dokje slovenacki vazdusni prostor zatvoren) nesto kasnije nego sto su domacini predvidjali. Ali domacini u svemu tome ionako nisu najvazniji.

Zanimljivo je da je cak i tacan datum posete dugo drzan u tajnosti a pastva u slatkoj neizvesnosti; dok konacno nije potvrdjeno da ce odmah posle zavrsenog susreta G-8 u Kelnu Clinton svratiti i u Ljubljanu, na putu u Makedoniju. U pratnji su zena Hillary, drzavna sekretarka Madeleine Albright i savetnik za nacionalnu bezbednost (i kreator strategije vazdusnih napada na SRJ) Sandy Berger. Upravo je poceo direktan prenos "sletanja predsednickog aviona Airforce 1" kao i govora i svega ostalog na POP i drugim televizijama. Radni obroci i prijemi kod predsednika Slovenije Milana Kucana i predsednika vlade Janeza Drnovseka. U ponedeljak iza 17 sati pocinje program na Kongresnom trgu u Ljubljani. Prvo nastupa nekoliko ansambala (Big Band, Kreslin sa Beltinskom bandom, Avseniki) a potom se Clinton obraca okupljenoj masi od par hiljada ljudi (ocekivalo se pedesetak hiljada, kojima su kod Tromostovja americki sluzbenici proteklih dana delili besplatne ulaznice za ulazak u ogradjeni prostor na Kongresnom trgu). Zatim svecana vecera za oko 120 zvanica, istaknutih licnosti iz slovenackog privrednog i kulturnog zivota. Vrhunac posete je i susret crnogorskog predsednika Mila Djukanovica sa predsednikom SAD (posle vecere). Zbog cega je Djukanovic doputovao iz Podgorice u Ljubljanu.

Posto je Clintonov boravak u Sloveniji ogranicen na nekih 24 sati (dolazak 21.juna u 14,30 casova, a odlazak 22. juna dopodne) neke od najavljenih tacaka su vec otkazane! Tako, na primer, Hillary Clinton nece u Cankarevom domu sa slovenackim zenama raspravljati na okruglom stolu o "polozaju zene danas", niti ce Bil uspeti da prespava u netom obnovljenom Titovom aparmanu na malcice udaljenom Brdu. Gde ga cekaju obnovljeni i osvezeni srebrni i zlatni salon... Pomanjkanje vremena krivo je sto je za prenociste (za sada) izabran ôkraljevski apartmanö hotela Union, u centru grada. Ostale pojedinosti o poseti mogu se naci i na Internetu, na adresi http://www.uvi.si/clinton/

Kako Bill Clinton dolazi u politicki veoma osetljivom trenutku û tik po okoncanoj intervenciji protiv SRJ i par sati posto je zavrseno povlacenje Jugoslovenske vojske sa Kosova û mere bezbednosti su, blago receno, do sada nevidjene; Clintonov govor neposredno mogu da slusaju i vide samo oni koji su proteklih dana dosli do ulaznica, dok je strogo zabranjeno ("kako bi se sprecile provokacije") nosenje bilo-kakvih plakata, transparenata, pa cak i ruksaka. Policija je temeljito procesljala sve lokacije u cijoj blizini ce se kretati americki predsednik. Pregledane su i oznacene sve kanalizacione cevi, kao i stanovi i potkrovlja u radijusu mesta gde ce se americki predsednik zaustaviti. Slovenacka policija je u drustvu americkih agenata prekontrolisala i sve stanare koji su "u dometu" Clintonove putanje; pomenute slovenacko-americke policijske patrole pozvale su iste stanare na tesnu saradnju.

Sta ova poseta znaci za Sloveniju? Pre svega, kako se izrazio drzavni sekretar u slovenackom MIP-u Ernest Petric, ona je znak "visoke razine medjusobnih odnosa", iako nije samo radna nego i "prijateljska". Nije tajna da bi Slovenija, kako je u svom pismu predsedniku SAD najavio Milan Kucan, zelela da bude organizator "Balkanske konferencije", konferencije kojom bi se okoncali ratovi na Balkanu. Jedino sto nije jasno jeste da li bi se ista odrzala sa Srbima ili bez.

U kontekstu najnovije jugoslovenske krize, smatraju mnogi slovenacki politicari, americki predsednik dolazi u pravom trenutku i u pravu drzavu

  • Slovenija je pre vise od deset godina prva izazvala Srbiju, mitinzima i skupovima na kojima je upozoravano na posledice represije na Kosovu, prva je izborila pravo na samoopredeljenje, odlucila se za priblizavanje Evropi, neumorna je pri pokusajima da bude primljena u NATO, itd. Slovenija stoga danas sebe vidi kao uzor, zvezdu vodilju za sve ostale nekada bratske republike, tacnije "primer, koji bi trebalo da slede sve nestabilne drzave jugoistocne Evrope" (POP TV, 21. jun 1999). Slovenija je, dakle, izabrana za prvu i jedinu posetu bracnog para Clinton bas sada kao "primer" dobrog, uzornog djaka sa podrucja ex-Jugoslavije. Drugi, isto tako perspektivan primerak stize iz zagrljaja sadasnje SRJ, a to je, naravno, predsednik Crne Gore Milo Djukanovic, koji ce se u kasnim vecernjim satima sresti sa Bilom Clintonom (ali ne nasamo, posto ce im svedok biti predsednik Kucan).

Ukratko, poseta americkog predsednika nece doneti neku izdasnu ekonomsku ili kakvu drugu pomoc Sloveniji, kako se nadaju oni koji zive "na ivici drustvenog blagostanja". Poseta, dakle, ima za cilj da naglasi vaspitnu ulogu. Zato nije cudno sto je za prvi javni nastup predsednika Clintona posle okoncanja kosovske krize izabrana bas Ljubljana. Posle Ljubljane Clinton svoj put nastavlja prema Makedoniji i mozda û kako je procurelo iz nekih diplomatskih krugova û Kosovu, gde bi americki predsednik mogao da blagoslovi svoje trupe i primi zahvalnost "Kosovara", te popravi slavlje pokvareno jednostranim ruskim ulaskom u pokrajinu. Konacno, time bi otelotvorio pobedu "Saveznika" i dao znak da Kosovo vise nije pod jurisdikcijom jugoslovenskih vlasti. Poseta Kosovu zbog bezbednosnih razloga jos nije potvrdjena, ali bi u svakom pogledu bila logican, trijumfalan potez americkog predsednika, koji je svoj moralni imidz uspeo da popravi upravo ratom za Kosovo.

Raspolozenje javnosti potvrdilo je da ce Clintona u Ljubljani docekati razdragana masa. Stvar je, doduse, unekoliko pokvarila kisa. Tacnije - pljuskovi. Naslovnica subotnjeg priloga dnevnika "Delo" je dva dana uoci prizemljenja Airforce-a 1 klicala: "Ziveo Bill! " Nema sumnje da je Clinton u Sloveniji daleko popularniji i cuvaniji cak i od Kucana i Drnovseka, a svakako je najljubljeniji strani drzavnik. Mada ima i onih koje prizori srdacnog doceka najmocnijeg coveka naseg vremena (odmah posle "pobede" NATO saveza na Kosovu) asociraju na slicne prizore iz proslosti, kada su Slovenci nista manje srdacno docekivali svetske politicare ondasnjeg vremena. Neki od njih su, uzmimo za primer Franca Josipa, posetili Ljubljanu a neki drugi, malo poznatiji cak i Maribor.

Iako je izvesno da bar svaki peti stanovnik Slovenije nije odusevljen Clintonovom posetom. Razaranja civilnih ciljeva u Srbiji su jos suvise sveza; u Sloveniji zivi mnogo onih koji û bez obzira na zadjevice izmedju zvanicne Ljubljane i Beograda u blizoj istoriji û imaju mnogo porodicnih i prijateljskih veza sa drzavljanima one zemlje koja za SAD i njihove saveznike predstavlja olicenje zla. Bilo kako bilo, slovenacki komunalci poslednjih dana imaju pune ruke posla da sa ulica Ljubljane operu i ociste anti-americke grafite koji tokom noci nicu kÆo pecurke posle kise: "Dolazi perverznjak," "Clinton k... sine", "Srbozder - Monicapress"... Onaj najveci, ispisan na betonskom keju uz Ljubljanicu, ispod Filipovog dvorca (pored Tromostovja u najstrozem centru Ljubljane) trajao je taman toliko da ga mimoiduci zapamte: "Clintone, cekam te! " U potpisu: "Gavrilo Princip". Umesto ovog grafita je na dan dolaska osvanuo plakat ispred Gradske biblioteke, u neposrednoj blizini strogo cuvane govornice: "A sta cemo danas bombardovati? "

Igor Mekina (AIM Ljubljana)