SRJ I DALJE SUSED MAKEDONIJE · KAKAV VIDECE SE!
AIM - Skopje, 12.6.1999
Zadnji dogadjaji vezani sa Kosovom "pokrili su" i politicke i medijski najozbiljnije granicne incidente koji su se dogodili na makedonsko - jugoslovenskoj granici od nezavisnosti Republike Makedonije do danas. U par dana pocetkom juna, sa jugoslovenske strane, u dubini od oko 4 kilometara, sa oko osamdeset minobacackih granata kalibra 82 mm, gadjana su sela Jazince, Tanusevci i Malino na makedonskoj teritoriji. Srecom, nije bilo zrtava i povredjenih. Makedonsko ministarstvo unutrasnjih poslova obznanilo je da nema nikakvih dilema da je pucano sa jugoslovenske strane i da su upotrebljeni minobacaci koji se inace nalaze u naoruzanju Armije Jugoslavije. Ministar unutrasnjih poslova odbacio je mogucnost da su u incidente upleteni pripadnici Oslobodilacke armije Kosova UCK (OVK), jer je nelogicno zasto bi im to uopste bilo potebno, utoliko vise sto su gadjana sela u kojima zive Albanci. U medijima su se pojavile i informacije da je u isto vreme kada su izvrseni napadi, granicu u blzini napadnutih sela ilegalno preslo oko 260 muskaraca, pa je jugoslovenska armija navodno gadjala potencijalne pripadnike OVK. Citava stvar je tumacena i mogucom "porukom" Beograda u vreme kada su zapeli pregovori NATO i jugoslovenskih generala oko procedure povlacenja jugoslovenskih snaga i ulaska NATO vojnika na Kosovo. Naime, prvo odbijanje jugoslovenskih generala da potpisu sporazum sa NATO komandantom Majk Dzeksonom i napustanje pregovora, doslo je samo 5 minuta pre granatiranja sela Jazince, a samo tridesetak minuta nakon toga nastavljeni su NATO napadi na ciljeve u Jugoslaviji.
Povodom incidenta, u Ministrastvo spoljnih poslova Makedonije pozvan je jugoslovenski ambasador Zoran Janackovic. Ambasador je odbio da se odazove na poziv pravdajuci se zauzetoscu. Makedonsko ministarstvo spoljnih poslova je uputilo demars diplomatskim putem a Jugoslovensko ministarstvo spoljnih poslova ga je odbacilo tvrdeci da u toj zoni njihova armija nije preduzimala nikakva operativna dejstva pa su "optuzbe lisene svake osnove". Ambasador Janackovic je odrzao pres konferenciju na kojoj je dao svoje vidjenje stvari.
Iako je bilo vidljivo, da obe strane zele da se drze forme koja je uobicajena u ovakvim slucajevima · makedonska strana da ih okarakterizuje kao dosad najozbiljnjije granicne incidente i da ostro diplomatski protestira, a jugoslovenska strana da se pravi kako je se to nimalo ne tice - kao da i obe strane zele da se dogadjaji sto pre zaborave. Predstavnik makedonske vlade izjavio je da se nada da ovakvi incidenti nece produziti, jer ce u suprotnom, Makedonija umeti da odgovori. Jugosloveni, opet, shvatili su da im dodatni "luksuzi" nisu potrebni, utoliko vise sto su na kraju prinudjeni da u satoru na kumanovskom aerodromu potpisu sporazum sa NATO-om. Povlacenje jugoslovenske vojske sa Kosova i ulazak NATO-a, koji je preuzeo na sebe da garantuje bezbednost Makedonije i mogucnost bilo kakvih incidenata prouzrokovanim bilo kakvim ponasanjem jugoslovenskih vojnika, za duzi period cine ih i teoretski nemogucim na osamdesetak kilometara dugackoj granici izmedju Makedonije i Kosova. Jugslovenskih vojnika ima samo na delu granice sa juznom Srbijom, a u blizini ce uvek biti mnogo NATO vojnika.
Ali, time tenzije na relaciji Makedonija i najnovija Jugoslavija nisu ni iz daleka stvar koja je prevazidjena. I to ne samo stoga sto je Makedonija dozvolila NATO-u da stacionira svoje trupe na njenoj teritoriji i da se koristi njeno nebo. Makedonija je nedavno i neposredno "zauzela" stranu u sukobu izmedju Beograda i Podgorice, primivsi crnogorskog predsednika Mila Djukanovica koji je zatrazio da makedonska diplomatija i drzavni vrh lobiraju za Crnu Goru u svojim medjunarodnim kontaktima.
Stvar se komplikuje time sto se zna da su vec duze vremena ovde stacionirani NATO vojnici, meta napada cak i sa cuvenim "Zoljama", kao izraz prosrpskog raspolozenja pogotovo onih makedonskih zitelja u okolini Kumanova. Pre dvadesetak dana je pritvoreno desetak makedonskih i jugoslovenskih gradjana koji su u okolini Kumanova nekoliko puta napali francuske vojnike. Ali, pre par dana je na konvoj NATO vojnika, na putu Tabanovce - Kumanovo, nocu bacena jedna "kasikara", rucna bomba jedan od simbola ratova na bivsim SFRJ · prostorima. Bombu je bacio jedan 24-godisnji kumanovac.
Dok su se vodili zadnji "povuci-potegni" pregovori oko uspostavljanja mira na Kosovu, par visokih funkcionera makedonskog Ministarstva unutrasnjih poslova uzdrmalo je makedonsku javnost svojim izjavama. Zamenik direktora direkcije za bezbednost i kontraspijunazu Ljube Boskovski je nakon ekplozije koja se dogodila u blizini najpoznatije skopske pijace Bit Pazara izjavio da iza nje stoji jugoslovenski ambasador u Skopju Zoran Janackovic, koga je usput nazvao spijunom. Tu svoju izjavu, koju je nazvao licnim misljenjem, zatim je pojacao tvdnjom da Janackovic treba zbog svojih delatnosti u Makedoniji da bude proglasen za "nepozeljnu osobu" koja treba da napusti zemlju. Pomenuo je i to da je stvar jasna ali da se proterivanju protivi makedonski predsednik Kiro Gligorov. Konfuziju je izazvala i jedna do kraja ne bas jasna izjava ministra spoljnih poslova Aleksandra Dimitrova, koji je komentarisuci optuzbe upucene na racun Janackovica izjavio da ukoliko se ispostavi da su tacne on ce svakako dobiti status "persone non grata".
Direktor direkcije za javnu bezbednost makedonskog MUP-a je svojom izjavom da u Makedoniji ne postoje pripadnici OVK, niti njihove baze ili aktivnosti, direktno demantirao svog sefa - ministra unutrasnjih poslova Pavleta Trajanova, koji je pre toga otkrio bazu OVK u blizini kumanovskog sela Bojane. Pomenuti zamenik direkcije za bezbednost i kontraspijunazu sa svoje strane je utvrdio da je navodna baza smisljena u kabinetu Janackovica! Oko svega toga digla se velika buka, tvrdi se da je makedonski premijer koji se tada nalazio u poseti SAD i Tajvanu zahtevao da se Boskovski i Pane Velev uzdrze daljih izjava. Kao znak smirivanja lopte, shvacena je i izjava zamenika ministra spoljnih poslova koji je na redovnoj vladinoj pres konferenciji izjavio da diplomatski status jugoslovenskog ambasadora Zorana Janackovica uopste nije sporan.
Sada se tvrdi da ce Boskovski i Panev zbog svojih izjava izgubiti svoje pozicije vec na prvoj sledecoj redovnoj sednici vlade, iako su na te pozicije dosli kao pripadnici najjace pozicione partije VMRO-DPMNE u kojoj dobro kotiraju, a nije lako i za premijera Ljubca Georgievskog, da se lisi njihovih usluga u korist ministra Trajanova, koji je na tu poziciju dosao kao zajednicki kandidat VMRO-DPMNE-a i Demokratske Alternative.
AIM Skopje
ISO RUSI