Operacija uspjela, pacijent - pobjegao
Tacka na "Slucaj Masle"
I pored proklamovanog nezadovoljstva, cini se da bjekstvo Antuna Maslea nije pretjerano potreslo ni VJ, a jos manje crnogorske civilne vlasti. Kao da su i jedni i drugi zadovoljni sto im je, nije ni vazno kako, "vruc krompir" uzet iz ruku
AIM Podgorica, 11.06.1999. godine
TXT: Novinar zagrebackog "Globusa" Antun Masle vise nije pritvorenik zatvora u Spuzu, u kome je, po rjesenju sudsko -istraznih organa Vojske Jugoslavije, proveo 49 dana. Posto mnogobrojne inicijative za njegovo oslobadjanje nijesu dale rezultate (prema pisanju nedjeljnika "Monitor" ovim slucajem bavili su se i mirovni posrednici izmedju Beograda i medjunarodne zajednice, finski predsjednik Ahtisari i Viktor Cernomidin) Masle je - pobjegao i, prema tvrdnjama hrvatskih medija i vec sljedeceg dana stigao u Hrvatsku!
Prve informacije o spektakularnom "nestanku" najpoznatijeg vojnog zatvorenika na prostoru Crne Gore donijele su podgoricke "Vijesti". Pozivajuci se na "pouzdane izvore", "Vijesti" su svoje citaoce u utorak obavijestile kako je, dva dana ranije, Masle pobjegao iz Klinicko bolnickog centra u Podgorici, gdje je doveden iz Istraznog zatvora u Spuzu, zbog, navodno, jakih bolova u zelucu. Takodje je objavljeno da je novinar "Globusa" pobjegao na ocigled zatvorskog cuvara i dva policajca koja su bila u njihovoj pratnji, dok je u invalidskim kolicima (!) transportovan od Urgentnog bloka do Hirurskog odjeljenja (pedesetak metara daleko, na istom spratu - u prizemlju KBC). Sjutradan je podgoricki dnevnik "Dan", blizak Bulatovicevoj SNP i VJ, dopunio pricu o bjekstvu, tvrdnjom da je Masle iz KBC izasao kroz vrata pored kantine, koja se "svako vece zakljucavaju vec u 19 casova". Time je "Dan" sugerisao da je bjekstvo hrvatskog novinara bilo unaprijed isplanirano i dobro organizovano.
Potom je i Komanda II armije VJ izdala saopstenja, potvrdjujuci da je 7. juna, u ranim jutarnjim casovima, iz KBC Podgorica pobjegao Antun Masle, "hrvatski novinar protiv kojeg se vodi istraga za krivicno djelo spijunaze". U saopstenju se navodi da je Masle, u noci izmedju nedjelje i ponedjeljka "dva puta iscenirao zdravstvene tegobe", kako bi sebi pripremio prostor za bjekstvo:
- Nacinivsi niz proceduralnih gresaka, uprava Istraznog zatvora je navodno tesko bolesnog, uz obezbje|enje sa pripadnicima ~uvarske sluzbe zatvora i pripadnicima MUP-a iz CB Podgorica, uputila na hospitalizaciju u KBC Podgorica. Uz vjerovatno saucesnistvo vise lica i neposrednog obezbjedjenja i dobru organizaciju Antun Masle je pobjegao iz KBC i jos se nalazi u bjekstvu. Istraga je u toku."
"Njegovo je pravo da bjezi a njihovo da ga cuvaju", prokomentarisao je ovaj dogadjaj Masleov advokat Ranko Vukotic, kada je vec bilo izvjesno da se njegov klijent nalazi u Hrvatskoj. Vukotic je dodatno precizirao da je "prirodno pravo svakog zatvorenika da se bori za svoj zivot, narocito njemu koji nije imao povjerenja u vojno sudstvo i osjecao se nevinim". Vukotic je tako pricu o Antunu Masleu vratio na pocetak, preciznije na 20. april, kada je vojna policija na crnogorsko - srpskoj granici uhapsila novinara "Globusa" koji je isao na radni zadatak u Podgoricu. Vojni sudsko-istrazni organi optuzili su Maslea za spijunazu i odredili mu jednomjesecni pritvor. Ovo nije bio prvi put da susret sa pripadnicima VJ (bivsom JNA) Antunu Masleu donese velike probleme. Naime, on je na meti vojske bio i 1991. godine, kada je uhapsen u Herceg Novom. Tada je maltretiran, pretucen, a potom pusten bez ikakvog obrazlozenja. Zato je, vjerovatno, kada se ponovo pojavio u Crnoj Gori "vec vidjen" kao idealna meta za demonstraciju vojne moci.
Zvanican povod za optuznicu koja je Masleu donijela nove nevolje bili su njegovi tekstovi objavljeni u "Globusu". Medju njima i intervju sa potpredsjednikom crnogorske Vlada dr Novakom Kilibardom koga od tada vojno tuzilastvo tereti za "suprotstavljanje odbrani zemlje", a vojna policija (bezuspijesno) pokusava uhapsiti. Ovdasnji novinari i pravni strucnjaci smatrali su ove optuzbe besmislenim, posto su svi podaci u Masleovim tekstovima dostupni korisnicima Interneta, i vec su bili objavljivani u domacoj i stranoj stampi. Zato je cijela akcija VJ dobila izrazito negativan publicitet i izazvala brojne reakcije. Mnogi upravo sa ovim slucajem povezuju i cinjenicu da je istrazni sudija Vojnog suda u Podgorici, potpukovnik Milorad Savovic, dospio na spisak civilnih i vojnih sljedbenika Milosevicevog rezima kojima je zabranjen ulazak u zemlje Evropske unije.
Pokusajima da se izdejstvuje Masleovo oslobadjanje pridruzile su se i civilne vlasti Crne Gore. Motive za njihov angazman, koji su sljedbenici VJ ocijenili kao "jezuitski pritisak na vojni sud", ne treba dugo traziti. Naime, na samom pocetku NATO intervencije, vlasti u Podgorici su garantovale slobodan rad i licnu bezbjednost svim stranim i domacim novinarima koji borave na njenoj teritoriji. A upravo je "slucaj Masle", iako ne jedini, najeksplicitnije demonstrirao jasna ogranicenja zadatog obecanja. I dovodio u ozbiljnu sumnju mogucnost ovdasnjih vlasti da na teritoriji Crne Gore sprovodi sopstvene odluke. Jer, sva nastojanja crnogorskih vlasti da u saradnji sa VJ okoncaju "slucaj Masle" i izdejstvuju oslobadjanje hrvatskog novinara ostala su bez rezultata. Stovise, krivicno vijece Vojnog suda u Podgorici odlucilo je da Masleu produzi pritvor za jos tri mjeseca - do 20. avgusta. Ovaj potez je pravdan potrebom sprovodjenja dodatne istrage i mogucnoscu, da u slucaju ukidanja pritvora, "Masle pobjegne, utice na svjedoke ili ponovi krivicno djelo za koje je osumnjicen".
U zahtjevu za prosirenje istrage, na kojoj, prema raspolozivim saznanjima, nije insistirao istrazni sudija Savovic, vec vojni tuzilac, zatrazeno je i saslusanje tri svjedoka - novinarke "Monitora" Bebe Marusic, iz cijih je tekstova, po svemu sudeci, Masle koristio odredjene podatke, hrvatskog fotoreportera Dragana Banovica, koji je profesionalno saradjivao sa osumnjicenim, i Gorana Asanovica, Podgoricanina koji je nakada zivio u Dubrovniku, a sa kojim je Masle bio u kontaktu tokom prijethodnog boravka u Crnoj Gori. Zato je mozda, posto su brojne posrednicke inicijative i zahtijevi da se Antun Masle sto prije pusti na slobodu naisle na potpuno nerazumijevanje vojnih vlasti, neko odlucio da "efikasnijim sredstvima" stavi tacku na ovaj slucaj. Naravno, za tako nesto nema dokaza, a zdrav razum govori da ih nece ni biti
- makar jos neko vrijeme. Jedno je izvjesno, taj "neko" morao je biti mocan: Masleu je otvoren put iz bolnice, on je prosao sve brojne policijske i vojne kontrole na crnogorskim putevima i, na kraju, lako presao dobro obezbijedjenju drzavnu granicu. Ipak, odmah po informaciji o Masleovom "nestanku" (tako je njegovo bjekstvo opisano u prvim izvjestajima) u Podgorici su zazivjele {pekulacije o umijesanosti crnogorske civilne vlasti u ovaj dogadjaj, a tu tezu prihvatili su i hrvatski mediji. Zaista, tesko je povjerovati da bi neko poslije skoro pedest dana provedenih u zatvoru, bez kaisa na pantalonama i obuven u duboke cipele bez pertli, a uz sve to i na nepoznatom terenu, mogao sam sebi organizovati uspijesno bjekstvo. Zato su zagovornici ove teze, nezavisno od toga da li se raduju bjekstvu optuzenog novinara ili su zbog njega ogorceni, veoma brojni. S druge strane, Crnogorska vlast se potrudila da ostavi utisak kako nije, na bilo koji nacin, ucestvovala u Masleovom bjekstvu. Ovdasnja policija je neposredno nakon Masleovog bjekstva organizovala potjeru za bjeguncem. Za Masleom je potom raspisana potjernica, a u Zavodu za izvrsenje krivicnih sankcija, kome pripada i Istrazni zatvor, vec je pokrenut postupak za utvrdjivanje moguce odgovornosti zbog bjekstva hrvatskog novinara. Zatvorski cuvar koji je neposredno odgovoran za Masleovo bjekstvo suspendovan je do okoncanja istrage, koja ce, prema tvrdnjama ovdasnjeg ministra pravde Dragana Soca, "morati da utvrdi odgovornost svih".
No, i pored proklamovanog nezadovoljstva, cini se da bjekstvo Antuna Maslea nije pretjerano potreslo ni VJ, a jos manje crnogorske civilne vlasti. Kao da su i jedni i drugi zadovoljni sto im je, nije ni vazno kako, "vruc krompir" uzet iz ruku. Uostalom, rat je zavrsen, pa jedan "spijun" vise ili manje ne moze bitnije da promjeni sliku o "pobjedi i pobjednicima".
Zoran RADULOVIC (AIM)