NATO U MAKEDONIJI-MIROVNICI NAORUZANI DO ZUBA

Skopje Jun 9, 1999

AIM Skopje, 09.06.1999

Dzejmi Si, portparol NATO-a, najavljujuci nedavno nove snage Alijanse za Balkan rekao je da ce to biti trupe opremeljene sa velikim stapom i kadre da ujedaju. Paralela nije za potcenivanje ako se uzme u obzir brojnost, njihov sastav i naoruzanje koje imaju. U stvari, procenjujuci samo one trupe koje se sada nalaze u Makedoniji, ili bolje receno, ako se ne racunaju one koje tek treba da dodju, kao i one u Albaniji, onda se moze slobodno reci da se radi o jednoj maloj armiji. Iako se ne moze uporediti, ali ipak samo kao ilustracija, Makedonska vojska ima 10.000 vojnika (prema podacima Ministarstva odbrane) ili 6 do 7 hiljada kako je izjavio predsednik drzave Kiro Gligorov, dok NATO trupe u ovoj zemlji imaju 16.000 soldata.

Zadnjih meseci je u Makedoniji bilo dosta spekulacija da NATO u stvari priprema vojsku za kopnenu intervenciju, ali realno, radi se o trupama koje nisu dovoljno brojne da bi mogle da udju u direktnu konfrontaciju sa snagama Vojske Jugoslavije pre svega zato sto prema nekim podacima ova zemlja ima preko 100.000 vojnika od kojih je vise od jedne trecine na Kosovu. Prema tome NATO trupe u Makedoniji su ipak mirovne, kako su izjavljivali mnogi predstavnici NATO-a koji su boravili u Makedoniji, pocevsi od generalnog sekretara Havijara Solane, preko Veslija Klarka, komandanta NATO-a za Evropu, pa sve do spouksmena Alijanse u Makedoniji.

Dobri poznavaoci sistema Alijanse kazu da 16.000 vojnika prakticno predstavlja jednu borbenu grupu koja je kombinacija motorizovane, veoma mobilne pesadije i vazdusnih jedinica, ali u slucaju "Makedonskih" trupa ogranicenu na helikoptersku eskadrilu. Uostalom, borbeni avioni deluju iz baza u Italiji, Nemackoj, a u prvim danima vazdusne kampanje, kako smo videli, cak i iz Amerike odakle su doleteli nevidljivi bombarderi Stelt B-2. Za nove snage Alijanse t.e. za oko 14.000 vojnika planiranih za Makedoniju, za sada se zna veoma malo. Jedino je poznato da ce 7.000 od njih biti Amerikanci, kako je najavio predsednik SAD Bil Klinton, 3.500 Francuzi, a ostalih 3.500 ce verovatno biti mesavina vojnika iz Britanije, Nemacke i Italije. Trenutno nisu poznati oficijalni detalji o njihovom sastavu i naoruzanju. Ipak izvori iz NATO-a u Makedoniji, a to je napomenuo i Dzejmi Si, kazu da ce ove trupe uglavnom biti sastavljene od inzenjerskih jedinica ciji bi zadatak bio da osposobe glavne putne pravce i mostove na Kosovu za prelazak jedinica, i grupa za antiteroristicko delovanje koje su neophodne za "sredjivanje" teroristickih grupa za koje se pretpostavlja da ce delovati na Kosovu ne obaziruci se na mirovni dogovor. Zatim, deo novih trupa mora biti sastavljen i od specijalizovanih jedinica za ciscenje minskih polja, jer prema nekim (razuznavackim) podacima minirana je cela juzna granica Kosova, vazni putevi i komunikacijske putne petlje i mostovi.

Za razliku od sturih podataka o novim trupama, za one koje su sada u Makedoniji zna se maltene sve. Njihov komandant je general Majk Dzekson, covek sa titulom "Ser", koji je sluzio u Intellegence Corps, ima diplomu za Ruske studije, sedamdesetih je sluzio u Severnoj Irskoj, dve godine u Berlinu, komandovao je raznim padobranskim jedinicama, tri godine je proveo na treningu u Norveskoj u polarnim uslovima, bio u Bosni kao komandant IFOR-a u operaciji "Resolute"... Sada je u stvari komandant Snaga za brzu reakciju (ACE Rapid Reaction Corps, ciji je stab u Reindahlenu, Nemackoj. Te su trupe u sklopu jednog dela Snaga za reakciju (Reaction forces) i mogu da se okupe za 7 do 15 dana. Drugi deo su Snage za hitnu reakciju (Immediate Reaction Forces) koje su spremne za intervenciju za 3 do 7 dana bilo gde u zemljama koje su clanice NATO-a. U stvari, ove jedinice su relativno nova postava prema recentnoj koncepciji Alijanse etablirane na samitu u Rimu 1991 godine koja je produkt zavrsetka hladnog rata i disolucije Varsavskog ugovora sto je za NATO znacilo da vise nisu neophodne velike stacionarne trupe vec se otislo na koncepciju zvanu "spakovane snage", ili manje fleksibilne trupe koje su spremne da reaguju u strategiji "sredjivanje kriznih situacija". Interesantno je to sto Snage za brzu reakciju nemaju svoje postojane (stalne) trupe vec za svaku operaciju moraju da zatraze "donaciju" ljudstva i borbenih sredstava od zemalja clanica Alijanse. Tako su sastavljene i trupe koje su stacionirane u Makedoniji, a za novih 14.000 vojnika ove nedelje se u Monsu, Belgiji, odrzala konferencija vojnih predstavnika zemalja NATO-a gde se u stvari "licitira" za vojnike. "Na papiru", snage za brzu reakciju imaju impozantan sastav od 10 divizija.

U Makedoniji sada ima 15.134 NATO vojnika od kojih su 4.924 Britanci, 3.789 su Nemci, 2.995 Francuzi, 2.176 Italijani, 440 Amerikanci, 220 Kanadjani, 66 Norvezani i ostalih 294 su iz raznih zemlja clanica NATO-a. Radi se o veoma mobilnim trupama ako se sudi prema njihovoj opremi i transportnim sredstvima. Na spisku transportera ima preko 180 oklopnih vozila. Nemacke jedinice imaju 42 oklopna transportera FUCHS, 24 tipa LUCHS, 32 tipa MARDER i 25 M113 americke proizvodnje. Britanci mogu da se voze sa 40 transportera WARRIOR opremljenih 30 milimetrskim topom, zatim sa osam SCIMTAR transportera isto tako sa topom na kupoli, kao i sa 8 transportera AS90. Francuske jedinice imaju 94 VAB transportera i 12 AMX 10 RC sa topom velikog kalibra. Italijani su opremljeni sa 20 VBL transportera, 15 CENTAURO sa 105 milimetarskim topom, i sa cak 60 americkih M113 transportera. Misticni Amerikanci, za koje se u Makedoniji najmanje zna, imaju 15 M113 transportera. Sve u svemu impresivna masinerija koja obezbedjuje mobilnost pesadije i pracenje tenkovskih jedinica.

NATO u Makedoniji ima dva bataljona (klasifikacija jedinica prema standardima Alijanse koja se razlikuje od podele Varsavskog ugovora) tenkova. To znaci da je u Makedoniji Alijansa stacionirala 64 tenka. Jedan bataljon je Nemacki, a drugi Britanski. Nemci imaju 32 supermoderna tenka tipa Leopard-2 A5 koji su opremljeni sa najsofisticiranijom opremom za navodjenje granata, veoma jakih performansi, izdrzljivim oklopom i sposobnoscu da se krece u vodi. Slicnih karakteristika su i 32 tenka CHALLENGER kojim su opremljeni Britanci.

Ova kopnena masinerija u slucaju potpisivanja mirovnog dogovora i ulaska na Kosovo, gde prema planovima NATO-a treba da se preuzme kontrola teritorije po povlacenju jedinica Vojske Jugoslavije i snaga Ministarstva unutrasnjih poslova (MUP), imala bi podrsku iz vazduha. NATO u Makedoniji raspolaze sa ukupno 36 helikoptera. Osam od njih su klasicni transporteri, dok su ostali borbeni helikopteri koji mogu da posluze i kao transportna sredstva. Holandjani imaju 3 CHINOK, a Nemci 5 BELL UH 1 D transportna helikoptera. Nemacke jedinice jos imaju 3 CH-53, a isto toliko helikoptera imaju Amerikanci ali tipa BLACKHAWK UH-60. Francuska vazdusna eskadrila ima 8 helikoptera PUMA i 4 tipa GAZELLA. Italijani raspolazu sa 5 borbenih MANGUSTA veoma slicnih sa APACHI helikopterima, ali manjih dimenzija. Britanci imaju 2 PUMA helikoptera i 3 tipa LYNX.

Osim ovih osnovnih taktickih jedinica NATO snaga stacioniranih u Makedoniji Alijansa ima ceo dijapazon trupa ostalih rodova. Tu su izvidjacke i komunikacijske jedinice, grupe za vojno terensko razuznavanje, zatim trupe za logistiku i intendantske i medicinske jedinice koje prema standardima NATO-a iznose 30 otsto svih snaga u akciji.

Kakav je zivot vojnika? 16.000 soldata Alijanse u Makedoniji su razmesteni bezmalo u svim vecim gradovima. Veci deo vojnika je u kasarnama zajedno sa soldatima Makedonske armije, a ima ih i u hotelima ili u kampovima ispod satora. Interesantno je da kada nisu na duznosti u grad izlaze u civilnim odelima tako da se u gradovima ne primecuje masovno prisustvo vojnika Alijanse ili jednom reci kao da nema "ratne atmosfere". Sta vise NATO vojnici su se ukljucili u radne aktivnosti oko popravke puteva, skola, pomazu oko podizanja kampova za izbeglice iz Kosova i doniraju za domove dece bez roditelja. Istini za volju, deo stanovnistva gleda sa podozrivoscu na nove vojne trupe u Makedoniji, a ima i grupa srpske provinijencije(policija je dosad podnela vise krivicnih prijava) koje su dosad tri puta napale vojnike NATO-a. Srecom, sva tri puta incidenti su zavrsili bez vecih povreda, ako se izuzme jedna kafanska tuca koja je onako, bas ilustracija vojnickog zivota. Balkanska idila, zar ne.

AIM Skopje

VALENTIN NESOVSKI