REAKCIJE I LISTE

Sarajevo May 28, 1999

PODIZANJE OPTU@NICE PROTIV MILO[EVI]A

AIM, Sarajevo, 28.05.1999. Predsjednik SR Jugoslavije, Slobodan Milosevic, i jos cetvorica visokih vojnih i politickih lidera ove zemlje optuzeni su za zlocine protiv covjecnosti i krsenja ratnog prava i obicaja, saopcila je Luise Arbour (Luiz Arbur), glavna tuziteljica medjunarodnog krivicnog suda za bivsu Jugoslaviju. Pored Milosevica na istoj optuznici su i predsjednik Srbije, Milan Milutinovic, potpredsjednik Vlade SRJ Nikola Sainovic, zapovjednik glavnog staba oruzanih snaga Vojske Jugoslavije Dragoljub Ojdanic, te ministar unutrasnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljkovic. Naloge za hapsenje optuzenih potpisao je sudac David Hunt (Dejvid Hant).

Optuznica protiv jugoslovenskog lidera privukla je veliku paznju javnosti i medija sa prostora bivse nam zajednicke zemlje. Vjerovatno zato sto se na ovakav slijed dogadjaja cekalo i tokom krvavog rata u BiH, kada je Milosevic, ucescem u mirovnim pregovorima, umjesto zlocinca dobio epitet mirotvorca. Da li bi i ovaj put bilo tako da oni kojima se Milosevic sada suprostavlja nisu izgubili zivce?! Iz kojeg god razloga, Balkan i dogadjanja na ovom poluotoku su ponovo na udarnim vijestima vecine svjetskih medija i glavna tema razgovora, od visokih duznosnika, do obicnih gradjana uz jutarnju kafu ili u voznji gradskim prijevozom.

Centralni dnevnik TV BiH je poceo, naravno, sa ovom vijescu, a nakon toga su visoki funkcioneri Bosne i Hercegovine dali izjave o novonastaloj situaciji. Mahom su se slozili rekavsi kako je bilo krajnje vrijeme, kako se na ovakav korak medjunarodne zajednice vec dugo cekalo, kako je ovo pokazatelj da se konacno nalazimo na putu pravde. Izdvajamo ovaj prilog zbog njegove montaze, za koju ne vjerujemo da je bila namjerna. Naime, nakon izjava clana Predsjednistva Alije Izetbegovica, (iznad ove funkcije stajalo je predsjednik SDA, a izjava je data u Bihacu, sto se dalo zakljuciti iz narednog priloga, gdje je Izetbegovic boravio zbog "proslave devete godisnjice Stranke demokratske akcije"); pa Harisa Silajdzica, kopredsjedavajuci Ministarskog vijeca (i on ce se pojaviti uz istu bocicu vocnog soka u jos jednom prilogu kao predsjednik Stranke za BiH i predloziti "preuredjenje Dejtona") slijedila je izjava Jadranka Prlica (nije se vise pojavljivao na televizije ove veceri). I dok je izgovarao posljednju rijec, sto bi se reklo u istom djelicu sekunde, lider najvece opozicione domace partije SDP, Zlatko Lagumdzija (jedini bez odijela, u majici i jakni) podsjetio je, parafraziramo, da ce mnogi doci na red, pa i oni koje upravo sada gledamo na televiziji na kojekakvim funkcijma, odnosno da ce se spisak imena na optuznicama Haga siriti! I nastavak priloga - slika (staticna) i citanje saopstenja koje je dao Ejup Ganic, potpredsjednik Federacije BiH.
Federalni zvanicnici, bilo iz pozicionih ili opozicionih partija slozni su u jednom - javno optuziti Milosevica i njegove saradnike za ratne zlocine bilo je krajnje vrijeme.

Konkretnije, Izetbegovic, je rekao: "Mislim da optuzba djelomicno podupire i nasu tuzbu protiv Jugoslavije, jer smo ga mi posredno tuzili za pocinjeni genocid u BiH. Iako se ova optuzba odnosi samo na zlocine na Kosovu, radi se o necemu sto potvrdjuje kontinuitet zlocina od Srbije i Slobodana Milosevica."

Generalni sekretar Stranke za BiH, Safet Halilovic izjavio je da ga optuznica uopce nije iznenadila. "Ona, zapravo, kasni sedam godina", rekao je Halilovic i dodao: "Taj zacarani krug nasilja, zlocina, i regionalne destabilizacije producirao je Milosevic i njegov politicki koncept". Kasnjenje optuznice, prema Halilovicevim rijecima, "rezultiralo je" sa nekoliko stotina hiljada mrtvih, vise miliona raseljenih i deportovanih, ekonomskih devastacija u iznosu od vise milijardi dolara.

"Miloseviceva politika podjela i genocida od koje su stradali drugi narodi kao bumerang se vratila Srbiji i Srbima", misljenje je Mire Lazovica, jednog od dejtonskih pregovaraca i clana Glavnog odbora SDP BiH. Optuznica je, kaze Lazovic, ujedno i poruka i svim malim milosevicima i seseljima koji su sa Milosevicem i oko njega kreirali i inspirisali mnoge Srbe, da je njihova atavisticka i mitska politika definitivno porazena. "To su jasni signali i raznim poplasenima i njima slicnima da od podijele BiH nema nista, da je rad na tome gubljenje vremena, da se Dejtonski sporazum mora do kraja sprovesti", kaze Lazovic.

Muhamed Filipovic, predsjednik LBO pita se da li doista trebalo cekati da na Kosovu Milosevic uradi sve ono sto je uradio u BiH da bi doslo do podizanja optuznice. I profesor, nerijetko kontroverzan, ima i interesantan stav o Dejtonskom sporazumu. Predlaze da bh. strana zatrazi reviziju Dejtonskog sporazuma, jer, objasnjava: "Ocito da taj dokument vise ne moze izdrzati moralne i politicke kriterije neophodne za jedan medjunarodni sporazum ako je njegov sponzor bio jedan ratni zlocinac."

"Ovom je odlukom medjunarodna zajednica konacno pocela od uzroka, a ne od poslijedica kako su do sada radili", kaze Stjepan Kljujic, lider bh. Republikanaca. Smail Cekic, direktor Instituta za istrazivanje zlocina protiv covjecnosti i medjunarodnog prava u Sarajevu i redovni profesor Fakulteta politickih nauka podsjetio je da je u brojnim objavljenim radovima, te i u svojoj knjizi objavljenoj na bosanskom i na engleskom jeziku Agresija na BiH i genocid nad Bosnjacima od '91. do '93. godine, iznio brojne podatke i dokaze na osnovu kojih je Milosevic mogao i ranije biti optuzen.

"Zrtve su i ocekivale takvu odluku. Institut je, skupa sa profesorom Zvonimirom Separevicem, te Petrom Jozelicem i Jerkom Dokom desetog novembra 1995. godine podnio narodnu tuzbu (Actio popularis) protiv Milosevica zbog genocida i drugih oblika zlocina, trazeci od Haskog tribunala da otvori istragu i podigne optuznicu s nalogom za njegovo hapsenje", kaze Cekic.

Gradonacelnik Grada Sarajeva dr. Rasim Gacanovic je, uz ostalo, iznio i misljenje o hipoteci nad srpskim narodom koja ce samo na ovaj nacin biti skinuta. "Uz to sto je podizanje optuznice protiv Milosevica kljucni preduvijet za izgradnju povjerenja medju ljudima za bolju buducnost, to ce omoguciti provedbu Aneksa 7, povratak svih na svoje, osigurati ukljucivanje zemalja Balkana u Evropu, i, sto nije nevazno, skinuti hipoteku sa kompletnog srpskog naroda za zlocine pocinjene na ovom podrucju."

Federalni ministar bez portfelja Nedjeljko Despotovic veliki je optimista. Kaze da je ovo korak ka konacnom miru. S njim se slaze i njegov kolega, federalni ministar socijalne politike raseljenih lica i izbjeglica Sulejman Garib, za kojeg je podizanje optuznice protiv Milosevica i njegovih saradnika pocetak stabilizacije na Balkanu.

Proslavljeni ratni komandant Dragan Vikic misli da je suvisno komentarisati podizanje optuznice protiv Milosevica.

"Ovo je istorijska sansa Jugoslavije i srpskog naroda da svoju identifikaciju pocnu graditi na vrijednostima i liderima buducnosti, a ne na mracnoj proslosti sovinistickih i boljsevistickih totalitarnih politika", kaze Sejfudin Tokic, dopredsjednik AMV BIH, i dopredsjednik Glavnog odbora SDP BiH, i dodaje: "Stabilan mir i demokratizacija u zemljama regiona moze se graditi jedino na principu izvo|enja na sud svih pojedinaca odgovornih za ratne zlocine na prostorima BiH, Hrvatske i Jugoslavije. Podizanje optuznice od Me|unarodnog tribunala u Hagu trebalo bi i da oznaci definitivno opredjeljenje medjunarodne zajednice da mir, tranziciju i sigurnost u zemljama jugoistocne Evrope nije moguce graditi na nacionalistickim oligarhijama, liderima okrvavljenih ruku i nosiocima ratnih opcija."

Jovo Janic, predsjednik Demokratske inicijative sarajevskih Srba nije euforicno podijelio misljenje sa ostalima. Jedva je pristao da se uopce oglasi, a rekao je slijedece: "Ratnih zlocinaca ima na sve strane. Ratni su zlocini ucinjeni nad svim narodima. Milosevic nije sam. Ima krivaca u svim narodima i svi zasluzuju svoje mjesto u Hagu. Nekorektno je osudjivati samo Milosevica. Sta onda reci o ovima (Nato, op.a) koji ubijaju iz zraka?! Uopceno, mi jesmo za osudu svih ratnih zlocina, ali nije red Milosevica optuziti za sve."

Istovremeno, Haris Silajdzic izrazava nadu da ce optuznica protiv Milosevica biti prosirena: "Neprirodno je da se optuznica ogranicava samo na zlocine na Kosovu. On je odgovoran za smrti, progone i ratne zlocine i u BiH i u Hrvatskoj."Srbijanski mediji su, za razliku od federalnih, sto je vise moguce uskratili informacije iz Haga svojim gradjanima. Vlasti se suzdrzavaju se od reakcija. Jedino je jugoslovenski predstavnik u UN-u Vladislav Jovanovic reagirao na optuznicu protiv Milosevica rekavsi za BBC da je Haski tribunal, ustvari, saucesnik Nata u agresiji na SRJ. U jutarnjem programu u petak, jedino je, za sada, radio SRT prenio izjavu Zivka Radisica, predsjedavajuceg Predsjednistva BiH, u kojoj je na "istoj talasnoj duzini" sa Jovanovicem, postavljajuci, parafraziramo, pitanje "hoce li se svi oni rodoljubi koji su branili grudu svoje zemlje proglasiti ratnim zlocincima?"

Ivica Dacic, glasnogovornik Socijalisticke strane Slobodana Milosevica je optuzivanje svog predsjednika i njegovih saradnika nazvao monstruoznim i dodao da bi ime glavne tuziteljice Luiz Arbur trebalo dodati na listu zlocinaca. "SPS je ponosan sto ima ovakvog predsjednika. Kada bi se optuznice podizale protiv svih koje brane svoju zemlju, tuzitelj tog suda bi bio pretrpan poslom, jer u Jugoslaviji je vise od deset miliona ljudi koji bi trebali biti na toj listi".

Luiz Arbur je izjavila da njen ured istrazuje mogucnosti da je Milosevic mogao biti odgovoran za ratove u BiH i Hrvatskoj.

Adriana KUCI (AIM Sarajevo)