KOSOVAC ZA SVA VREMENA

Zagreb May 26, 1999

AIM, ZAGREB, 26.5.1999. Obrad Kosovac izabran je za glavnog urednika Hrvatske televizije. Clanovi Vijeca HTV-a, sastavljeni mahom od HDZ-ovih podobnika, odlucili su da "i Bog voli pokajnike", te je od 18 mogucih glasova, koliko je bilo clanova Vijeca na odlucujucoj sjednici, Kosovac dobio 11, dok su troje clanova bili suzdrzani, a cetvoro ih je bilo protiv.

Damir Matkovic, predsjednik Foruma 21, odmah po izboru Kosovca izjavio je da je ovo "jako dobar izbor, jer je napokon postalo jasno kolika je dubina nerazumijevanja vladajuce stranke o pojmu javne televizije". Dodao je kako je ovakav izbor pokazao i svu defektnost Zakona o HRT-u, jer po tom zakonu clanovi Vijeca ne odlucuju ni o cemu. "Oni su samo pokrice. Umjesto da predlazu kandidate, predlaze ih direktor, a Vijece ih samo potvrdjuje ili odbija". No, kad bi i bilo tako, dakle, da ih direktor predlaze, bilo bi dobro. Ali nije. Obrad Kosovac izabran je za glavnog urednika na insistiranje samog Franje Tudjmana, kako su kasnije objavili mediji. Stovise, Tudjman je naredio direktoru HRT-a Ivici Vrkicu da takvu Tudjmanovu odluku ili provede u djelo ili neka napise ostavku. Vrkic, iz tko zna kojih razloga, ako ne samo zbog sitno-karijeristickih, odlucio ja udovoljiti zelji hrvatskoga predsjednika, te je u dopisu poslanom clanovima Vijeca predlozio da se za razdoblje od slijedece cetiri godine na mjesto glavnog urednika imenuje Obrad Kosovac.

"Iz programa rada g. Kosovca razvidno je dobro poznavanje unutarnjeg ustrojstva i nacin funkcioniranja HRT-a, te s time povezano poznavanje svih nedostataka koje bi kao glavni urednik mogao otkloniti", zakljucio je Vrkic, te dodao: "Predlozeni program rada g. Kosovca u sebi obuhvaca gotovo sve znacajnije strateske odluke i zakljucke Vijeca HRT-a". Glavni adut Kosovcevog programa rada bio je profiliranje Drugog programa HTV-a te smanjenje politickih sadrzaja na Prvom, sto su poznavatelji prilika ocijenili kao prvi korak u predizbornoj kampanji koju zapocinje vladajuca stranka. Naime, istodobno s izborom Kosovca za glavnog urednika, skupina HDZ-ovih miljenika i odanih slugu javila se na natjecaj za dobivanje koncesije za nacionalnu televiziju. Pretpostavlja se da nece doci do uspostavljanja novog programa, vec bi toj skupini trebao biti dodijeljen sadasnji Treci program HTV-a. Uz Kosovcevo smanjenje politickih sadrzaja na Prvome, te vecu zastupljenost glazbe, sporta i inih zabavnih sadrzaja na Drugome, Hrvatska bi dobila idealnu televiziju, ali idealnu po HDZ-ovim kriterijima, bez previse talasanja, s neobaveznim programom prepunim jeftine zabave. Drugim rijecima, televiziju bezlicnu bas kao sto je bezlicno i onih stotinjak radio stanica na kojima nema postenih vijesti, ali ima mnogo tamburaskih orkestara.

"U oblikovanju programa polazio bih od cinjenice da postoje neke granice kriticnosti koje proizlaze iz urednicke i novinarske objektivnosti i profesionalnosti, a u skladu s programskim usmjerenjem sto ih utvrdjuje pluralisticki sastav Vijeca HRT-a. Koncept HTV-a kao javne i hrvatskoj javnosti odgovorne institucije ne mogu provoditi ljudi koji se svim silama trude prikazati jalovobezizglednu i mracnu sliku Hrvatske, a da se pritom skrivaju iza floskula o nekakvom svom profesionalizmu...", pise Kosovac u svom programu rada koji je poslao na natjecaj. Nema sumnje da je ovdje najavio daljnje obracune s clanovima Foruma 21, koji su se zalozili za pretvaranje HTV-a od stranacke u javnu televiziju, sto HDZ-u, pogotovo nekoliko mjeseci prije izbora (najavljenih za kraj godine) nikako ne odgovara. Iako se vecina novinara HTV-a zalagala da za glavnu urednicu Vijece izabere Mariju Nemcic, Tudjmanovu odluka da to bude Kosovac ovim je dijelom programa objasnio upravo sam Kosovac: nije rekao nista novo, vec samo drugim rijecima ono za sto se Tudjman zalaze od dolaska na celo dr×ave.

U svom zivotopisu Kosovac je nabacio i nekoliko recenica koje dodatno podsjecaju na Tudjmana i njegovo prekrajanje povijesti. Kosovac nije propustio pohvaliti se kako je "bio sudionik mnogih poteza kojima se HTV otimala beogradskom centralizmu i nametnutoj jugo-shemi", a TV Kalendar, koji je pokrenuo s Vladimirom Fucijasem, jedna je od takvih zasluga. "Upravo ta emisija bila je, u komunistickom jednoumlju, dugo vremena jedan od mogucih oblika hrvatskog otpora rezimu jer je redovito donosila priloge iz hrvatske povijesti i na taj nacin izvlacila iz mraka zaborava dogadjaje, istaknute hrvatske licnosti i drustvene procese, znacajne za jacanje hrvatske drzavotvorne svijesti", pise Kosovac. No, to nije sve, vec kao svoje zasluge navodi i rad na nizu zapazenih dokumentarnih filmova kojima se "promicala hrvatska drzavotvorna svijest": "Stvaranje hrvatske drzave", "Povijest Hrvataö, "Hrvatsko domobranstvo", "Hrvatska drzava i Hrvati", "Hrvatska ratna proslost", "Imamo Hrvatsku!", "Iz bespuca u hrvatsku samostalnost"...

Odlukom o izboru Kosovca "Vijece se pretvorilo u politicku arenu i nisam spreman u njemu sudjelovati", izjavio je nakon sjednice Vlaho Bogisic, predstavnik Matice Hrvatske u Vijecu i jedan od cetvorice njegovih clanova koji su se usprotivili ovakvoj odluci. Zanimljivo je da izbor Kosovca nisu podrzali ni predstavnici katolicke crkve i Drustva hrvatskih knjizevnika. Stjepan Lice, predstavnik crkve, izjasnio se protiv Kosovca napominjuci da je to, ipak, njegov osobni stav. Posebno ga je zasmetala recenica iz Kosovceve biografije u kojoj ovaj kaze: "Naravno, u tom razdoblju rezimskih pritisaka na oblikovanje programa bilo je i sadrzajnih promasaja kojih sam se javno, posteno i ljudski odrekao, kako to omogucuje hrvatski Zakon o autorskim pravima". Kosovac je pri tome mislio na svoj dokumentarac "Put izdaje" u kojem je kardinal Stepinac bio proglasen ratnim zlocincem a Katolicka crkva kolaboracionistom ustaskog rezima. Lice kaze da se djela moze odreci umjetnik ili znanstvenik, a "Put izdaje" nije ni umjetnost ni znanost, samo je po sebi razumljivo da se Kosovac toga bas i nije mogao tek tako odreci. Katolicka crkva mu taj film jos nije oprostila, sto se vidi i po tome sto je Lice bio protiv Kosovcevog izbora. S njegovim se stavovima slozio i predstavnik Drustva hrvatskih knjizevnika Jozo Lausic.

Anto Djapic, cetvrti protivnik Kosovca, imao je potpuno drukcije pobude za uskracivanje svoga glasa. "Ne mogu glasati za Kosovca jer on balansira televizijom na krivi nacin. Javna televizija nije prepustanje dvije trecine prostora oporbenoj sestorci, dok se istovremeno potpuno ignoriraju skupovi HSP-a", stranke kojom Djapic predsjeda. "Meni su zatvorena vrata HTV-a, i po savjesti, i po ponudjenom programu bit cu protiv izbora Kosovca", zakljucio je Djapic. No, mozda je bas Djapic pogodio samu srz problema televizije u Hrvatskoj. Naime, glavnina polemika oko televizije kao "javne ili drzavne" svela se na pitanje koliko prostora koja stranka dobiva u programu. Veca zastupljenost oporbe ujedno je umanjila i njihovu kriticnost spram programa, ali televizija je i dalje ostala tek poligonom na kojem stranacki predstavnici (oporbe i vlasti) vjezbaju ispraznu retoriku. Glavnina problema i dalje je, sto se televizije tice, pod tepihom, i malo je vjerojatno da ce se takva situacija skoro promijeniti. Uostalom, nije ni Djapicu do boljeg (informativnog) programa, vec do sto vise i sto cesce vlastite slike na malom ekranu.

Reagiranje Djurdje Adlesic iz Hrvatske socijalno-liberalne stranke na tragu je Djapicevog razmisljanja. "Kosovac je covjek kojemu se moze vjerovati da ce posao pretvaranja televizije u HDZ-ovu ustanovu dobro napraviti jer je i u bivsem sistemu znao pokazati odanost, poslusnost i strucnost. Za oporbu je to 'mrak'. To, zapravo, pokazuje ponesto i o ovim razgovorima koje mi (opozicija i HDZ) vodimo. Seks nam je govorio kako nece biti problema u ravnopravnoj zastupljenosti stranaka u medijima". Uzme li se u obzir da je Adlesicka jedna od clanica Vijeca iz proslog sastava i zastupnica u hrvatskom Saboru, pod cijom je ingerencijom televizija (zakonski, mada u praksi odlucuje Tudjman), ostaje samo pitanje: ima li ikakve nade da ce se televizija promijeniti ukoliko i dodje do smjene stranke na vlasti, sto se ocekuje od slijedecih izbora?

Mozda je najvise u pravi Stipe Mesic, kad kaze: "Sve je to magla!" Jer, "moze biti samo ono sto odluci predsjednik Tudjman, a on se odlucio za Obrada Kosovca jer je upravo on garancija da ce izvrsavati bas sve sto se bude od njega trazilo. Daleko smo od javne televizije, od demokratizacije, od evropskih standarda". Odnosno, centralni ce Dnevnik i ostale srodne mu emisije i dalje biti pune nepotpisanih komentara-potjernica koje, kako se zna, pise Kosovac, pogotovo protiv onih koji se usude kritizirati Tudjmana i ovakvu vlast. Bar dok Tudjman i HDZ vladaju. Kasnije, doci ce neka druga stranka kojoj ce Kosovceve usluge biti takodjer dobrodosle. Pa on je, zaboga, ipak profesionalac.

MILIVOJ DjILAS