LOKALNI IZBORI U BIH

Sarajevo May 26, 1999

MALA ZEMLJA - PUNO STRANAKA

AIM, Sarajevo 26.05.1999. Misija Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi objavila je u utorak da su se za predstojece lokalne izbore u BiH prijavile 72 politicke stranke i 10 neovisnih kandidata. Obrasce za registriranje do 21. maja, roka koji je OSCE predvidio, podnijelo je 27 politickih stranaka i 7 neovisnih kandidata, koji svoje sudjelovanje prijavljuju prvi put, ili su vec ranije sudjelovali na izborima, ali nisu dobili niti jedan mandat. Onim politickim strankama i kandidatima koji su na prethodnim izborima imali barem jedan mandat samo je povrdjeno sudjelovanje na predstojecim. Takvih ce biti 45 politickih stranaka i tri neovisna kandidata.

Nigdje manje zemlje, a vise sudionika - rekli bi dobro upuceni. Sjedinjene Americke Drzave osim demokrata i republikanaca tek rijetko imaju priliku glasati za jos ponekoga neovisnoga kandidata, za stranku gotovo nikada. U Bosni i Hercegovini prijavljivanje na izbore, formiranje stranaka, sudjelovanje neovisnih kandidata postalo je jos od prvih izbora nakon Daytona 1996. godine, gotovo manija.Ti prvi poslijeratni izbori bili su, na neki nacin, mamac mnogobrojnim dokonim koji su odlucili da bez posla, sigurnih prihoda, bez stalnoga zanimanja odu u politicare. U njihovoj ih je namjeri dobro ohrabrila i Misija OSCE, koja je upravo za te izbore 1996. godine sudionicima dala hiljade zelenih novcanica e kako bi poduprla njihov rad. OSCE se potrudio pa cesto za sudionike organizirao i seminare, predavanja, casove dobroga ponasanja i svake vrste humanizma, koji bi po pravilu zavrsavali obimnim ruckom i koktelima. Mnogima, koji su bili dosjetljivi pa na prve izbore izasli kao kandidati, bas ti zavrseci sastanaka bili su najljepsi dio predizborne kampanje. Drugima su novci, koje je OSCE davala kao potporu i kratke ekskurzije sirom Bosne bili povod da 1997. godine pocnu brinuti politicarske brige.

No, da stranci bas nisu neuki i da su brzo "prokuzili" pratece manire, pokazali su iduci izbori. Na lokalnoj razini pojavilo se bezbroj usitnjenih stranaka i kandidata kojima je bilo potrebno tek pet hiljada ili duplo vise da na adresu OSCE upute svoju prijavu. Razocarenje je bilo na vrhuncu kada je iz Misije stigla obavijest da potpore u obliku "zivoga" novca nece biti. OSCE je, istina, nastavila dalje pomagati sudionike, ali na drugi nacin. Finansirala je stampanje njihovih propagandnih materijala, plakata, proglasa, oglasa, davala novce za reklamiranje u medijima, pomagala ako je trebalo finansirati i jos kojekakve tehnicke detalje. "Jedan nam je kandidat - sudionik izbora 1996. godine u znak zahvalnosti, valjda sto smo mu davali novac za potporu, poslao paket adresiran na tadasnjega sefa misije ambasadora Roberta Frovika. Kad smo otvorili paket, imali smo sta vidjeti. Taj Tuzlak poslao je ambasadoru kolonjsku vodu, dezodorans, nekakve rokovnike i hemijske olovke i pride svoju vlastitu knjigu, stampanu od sredstava koje smo dali za izbornu kampanju. Ambasador je sve to lijepo vratio na istu adresu. Nama je to bio znak da moramo promijeniti nacin finansiranja", govori jedna sluzbenica OSCE-a.

Moguce je upravo obustava novca bila nagovjestaj da ce mnogi odustati od teskih poslova i brige za narod i posvetiti se kakvom stabilnijem poslu. Mnogo laksem od politike. No, kako je poznato da se u Bosni i Hercegovini svi savrseno razumiju u nogomet, televiziju i politiku, ovogodisnji izbori pokazali su da, jos uvijek, mnogi zele biti politicari. Otuda toliko prijavljenih. Glasaci su, dakle, ponovo stavljeni na muke. Osim vec uigranih i iskusnih kandidata pred sobom imaju i 27 novih politickih stranaka. Sto li ce novo ponuditi jos nije izvjesno, ali se iz njihovih imena (Demokratska stranka invalida BiH, Kongresna narodna stranka zastite ljudskih prava, Liberalno - socijalna partija, Nezavisna stranka za ljudska prava BiH, Nova radnicka stranka RS, Radnicka partija RS ...) moze shvatiti da je sve "vec vidjeno". Na sceni su, ako je opet suditi po nazivu jos neke nove nacionalne stranke (Hrvatski demokrscani, Stranka ujedinjenih Muslimana Republike BiH, Srpska stranka Republike Srspke, Stranka srpskoga jedinstva RS), pa neke koje imaju ambiciju da promijene sve poput Stranke srpskoga osvescenja, ili Ravnogorskoga narodnog cetnickoga pokreta Srpske, koje ne bi nista mijenjale vec se samo vracale na staro.

U nepreglednoj sumi onih koji ce i ovoga ljeta svojim glasom, stasom i porukama "bombardirati" Bosansce i Hercegovce, u zemlji i sire, ponovo su i stranke koje su prethodnih godina obecavale mir, red, rad i prosperitet; oni koji su nas upozoravali da od toga nista nece biti i oni koji nista ne obecavaju, a stalno dobijaju glasove.Iz Misije OSCE uporno se zale i upozoravaju na sve veci postotak apstinenata - glasaca, na nezainteresiranost gradjana BiH za sve sto se desava prije, tokom i poslije izbora. Nije ni cudo. Kad odraslome covjeku ponudite imena 72 stranke, pod uvjetom da nije "profesionalni" glasac koji ce uvijek znati koga da zaokruzi, pred njim je dilema - moze li zemlja poput BiH imati taliko "sposobnih" timova koji se kunu da mogu sve promijeniti, a zapravo ne mijenja nista. Kad se na kraju izracuna koliko u tih 72 stranke ima clanova, ispada da narod ove zemlje samo vodi politiku, ali i da koristi od nje nema.

Prijave su, dakle, uredno popunjene. Samo se ceka znak za start. U OSCE jos nisu sigurni hoce li ovogodisnji izbori biti odrzani ove ili tek naredne godine. To je pitanje o kojemu treba raspravljati ponajvise i zbog utjecaja krize iz SR Jugoslavije na ovdasnje prostore. Niko u ovom momentu ne zna tacno sta ce biti. A stranke vec uveliko pocinju sa pripremama. Jos kad dobijemo koalicije, saveze, udruzenja, alijanse ...

Senka KURTOVIC AIM Sarajevo