TRAGOM JEDNOG LAZNOG INTERVJUA SA TUDjMANOM
AIM Sofija, 26.05.1999
Lazni intervju sa hrvatskim predsednikom Franjom Tudjmanom potresao je najvecu bugarsku novinsku grupaciju - "Media holding", koja izdaje novine sa oznakom "Trud".Skandal je dosao do vrhova nemacke Vestdojce Algemajne Cajtung (VAC) koja je vlasnik 70 procenata "Media holdinga" i zamalo da izazove diplomatski skandal izmedju Bugarske i Hrvatske. Prasina koja se digla zbog tog izmisljenog intervjua izazvala je dosta napada na VAC u Nemackoj gde nije bas na dobrom glasu.
Doticni "specijalni intervju" sa doktorom Franjom Tudjmanom objavljen je u vecernjem izdanju "Media holding" · listu "Nocen trud" 26-27. aprila. Jos na naslovnoj strani citaoce bombarduje navodni citat: "Milosevic je bolestan covek, vi u Bugarskoj morate da pazite". Navodna priznanja hrvatskog predsednika da je "Milosevic pravi sovinista"," tvrdoglavi nacionalista" i da ce "pre no sto se obracuna sa vama, poslati svoje trupe na Albaniju" su vec sutradan prestampane u najtiraznijem bugarskom listu "Dneven trud". On je i najuglednije izdanje "Media holdinga", dok je za razliku od njega "Nosten trud" poznat kao predstavnik zute stampe u kome informacije nisu bas uvek pouzdane. "Iznenadilo nas je sto se predsednik odlucio da da intervju bas "Nocnom trudu" posto smo i pre toga imali problema sa informacijama koje ne odgovaraju istini", izjavio je Eugen Fabijani koji je zaduzen za veze sa masmedijima u ambasadi Republike Hrvatske.
Dva dana posle doticnih publikacija ambasada je uputila zvanican demanti i jednom i drugom Trudovom izdanju, a obavestila je tako|e i Ministarstvo inostranih poslova. U demantiju se kategoricki porice da je predsednik Tudjman davao intervju koji je objavljen u "Nocnom trudu". "U sadasnjoj situaciji ovakve lazi mogu zaista dovesti do ozbiljnih i nepredvidivih politickih i drugih posledica", kaze se u demantiju koji nosi potpis hrvatskog ambasadora dra Mata Mestrovica. Redakcija je primila i gnevno pismo ambasade SR Jugoslavije koja je protestovala zbog ukljucivanja "Truda" u "antisrpsku kampanju i sirenju mrznje prema srpskom narodu i legalno izabranom rukovodstvu drzave".
Suoceno sa opasnoscu od izbijanja diplomatskog skandala, rukovodstvo VAC naredilo je da bude ispitana verodostojnost publikacije. Istraga je potrajala dve nedelje, a rezultati su nedvosmisleno dokazali krivicu bugarskog lista.
Intervju nosi potpis izvesnog Ivana Nenova, sto je , kako se pokazalo, pseudonim novinara na slobodnoj praksi Todora Petrova. Ispalo je da je on jedan od redovnih dopisnika "Nocnog truda". Kako se pojavio i kako je uspeo da proturi taj lazni intervju sa Tudjmanom, bila bi zagonetka, da nije poznata njegova biografija. Todor Petrov je Bugarin iz Zapadnih pokrajina, kako se u Bugarskoj naziva oblast u Istocnoj Srbiji koja je naseljena pretezno Bugarima. Zavrsio je zurnalistiku u Bugarskoj i ostao da zivi u zemlji. Zanimljio je da je studirao zajedno sa danasnjim bugarskim ambasadorom u Hrvatskoj - Velizarom Encevim, bivsim dopisnikom danas vec nepostojeceg lista "Otesestven front" iz Beograda u periodu 1987 -
- godina. Pre no sto je postao sef diplomatske misije u Zagrebu, Encev je bio spoljnopoliticki komentator nacionalne televizije. Pretpostavlja se da je upravo on covek koji je intervjuisao Franju Tudjmana ili je u osnovi skandala. Sam Petrov je odbio da objasni kako je nastao taj materijal , tako da je veza Enceva nedokazana.
"Ambasada i ambasador nikada nisu bili u bilo kakvom kontaktu sa autorima izmisljenog intervjua u listu "Nocen trud". Ponavljamo, nikad, nijednog trenutka i ni u kakvim okolnostima ambasada u Zagrebu nije imala bilo kakav odnos prema doticnom intervjuu", kaze se u zvanicnoj deklaraciji bugarske misije u Zagrebu.
Glavni urednik lista "Dneven trud" Toso Tosev koji je jedini ovlascen da daje informaciju u vezi sa skandalom i da vodi istragu sa bugarske strane , odredio je tu deklaraciju kao cudnu. "Pod uslovom da niko nije optuzivao, niti aludirao da je ambasador Encev povezan sa doticnim intervjuom, njegovo reagovanje je dosta cudno", izjavio je Toso Tosev.
Istraga je nedvosmisleno pokazala da je intervju izmisljen. Tako se i nije saznalo odakle je Petrov dobio original koji je odneo u redakciju "Nocnog truda". Niti pak zasto se jedan ovakav intervju najpre pojavio u najzutijem izdanju "Media holding", a ne direktno u najuglednijem - "Dnevnom Trudu". U zvanicnom stavu redakcije na stranicama izdanja Todjev je priznao da je u pitanju falsifikat i izvinio se Franji Tudjmanu, ambasadoru Mestrovicu i citaocima. "Dozvolili smo da nas zavede osoba zvana Todor Petrov koji i dalje tvrdi da je svojim kanalima dosao do predsednika Tudjmana i da je uzeo intervju", kaze se u stavu najveceg bugarskog dnevnika koji izlazi u tirazu od oko 500 000 primeraka. Uloga redakcije u pripremi intervjua svodi se na pripremu pitanja. Nije jasno , medjutim , ko je i zasto smislio ovakve odgovore. Pokazalo se da je glavni urednik "Nocnog Truda" Plamen Kamenov takodje studirao zajedno sa Encevim i Petrovim.
Kao rezultat tog skandala pala je i jedina zrtva - Kamenov je smenjen i postavljen za glavnog urednika humoristickog izdanja grupacije - "Ludi Trud". Za dlaku je izbegnuto oslobadjanjem sa duznosti zbog neprofesionalnog odnosa prema radu i sam Toso Tosev. Bar za sada on je ostao glavni urednik "Dnevnog Truda". Skandal je, medjutim, bio ozbiljan udarac po prestiz lista i izazvao novu seriju napada od strane ostalih dnevnih listova koji su u stanju rata sa VAC-om. Na nemacku grupaciju je otvorena vatra zbog njenog monopolistickog polozaja na trzistu, posto drzi u svojim rukama i drugu najvecu novinsku grupu - "168 casa". Medjutim, rukovodstvo VAC-a uziva podrsku vladinih krugova tako da su ga za sada da mimoisle neke ozbiljnije sankcije, kakve inace Komisija za zastitu konkurencije vec odavno priprema.
AIM Sofija
GEORGI FILIPOV