THACI ILI RUGOVA
AIM Pristina, 26.05.1999
Za vecinu kosovara, posebno onih prognanih u Albaniji i Makedoniji, pitanje ko ih predstavlja, Thaci ili Rugova, tojest frakcije koje oni olicavaju, je skoro neumesno. Vecina njih je u potpunosti okrenuta prezivljavanju u sadasnjim anksioznim uslovima i okrenuta je pracenju vestima o napadima NATO-a i vestima diplomatskim inicijativama. Tu su i vesti o otporu UCK. Vera u NATO i posebno u Klintona i Blera, jeste jedina odlika politickog prosudjivanja kosovkih prognanika. Kod mladjih moze se videti ili pokusaje da se pridruze UCK (OVK), ili vrlo neugodan osecaj zbog toga sto nisu, kako oni misle, tamo gde bi trebalo da budu. Kod onih malo starijih nastavlja da zivi dilema OVK ili DSK (LDK - Demokratski savez Kosova).
Ipak , realnost je da DSK kao stranka aktuelno skoro da i ne postoji. Poseta njenih rukovodioca kod Albaskog premijera Pandeli Majkoa, zabelezena bas prije iznenadnog Rugovinog pojavljivanja u Rimu, je jedina dosad registrovana aktivnost ove nekada najvece stranke. Ta poseta je zapravo imala za cilj da neutralise izjave dr. Rugove dok je ovaj bio u rukama srpske policije. Njegovim oslobadjanjem, DSK se odmah vratila gde je prethodno bila- nikuda. Nema saopstenja, nema konferencija za stampu, nema izjasnjavananja, nema pokusaja da se organizuje i utice u novim ratnim uslovima unutar Kosova, kao sto nema pokusaja da se Albanci u masovnom progannstvu po Makedoniji i Albaniji politicki organizuju i iskazuju.
Ova stranka danas u javnosti prezivljava takoreci jedino zahvaljujucui povremenim osudama vlade Hashima Thacija na adresu Bujara Bukoshija, bivseg premijera kosovske vlade u ekzilu, bivseg neprijatelja a sadsnjeg saveznika Rugove, sa kojim ga je spojio strah od simpatija prema UCK, ne samo kod Albanaca. Radi se o tome da Bukoshi odbija da preda savoju duznost i svoju kasu svom nasledniku, po dogovoru kosovskih frakcija u Parizu. Takodje, ima mngogo glasina o tome da Bukosi nastavlja da radi na svom "paralelenom UCK ", preko svoje veze sa Sali Berishom, bivsim albanskim predsednikom, tako sto vrsi sopstvenu mobilizaciju sa sopstvenim fondovoma i sa svojim oficirima, a sve to preko uticaja Berishe u Tropoji i ostalim delovima severne Albanije, u kojoj aktuelna Vlada ima malo uticaja.
Gde vidi svoju perspektivu DSK, u ovom ratnim okolnostima? Ma koliko paradoklasno izgledalo, DSK, cini se, svoju perspektivu gradi svojom sutnjom. Oni znaju da je po svim dosadasnjim projektima UCK predvidjeno za razoruzanje. Oni zanju da je UCK vezalo svoju sudbinu u potpunosti za koncepciju nezavisnog Kosova, dok je DSK ostalo otvoreno i za "druge opcije". U DSK zaju da svojom "otvorenoscu:", uprkos retorici o nezavisnosti, ostaju u diplomatskoj kombinatorici zapada, i to mozda cak i kao glavni buduci igraci. Oni svoju buducnost gledaju ovako: na Kosovu prvo NATO ulazi dok srpske snage odlaze sa Kosova. Istovremeno pocinje predvidjeno razoruzavanje OVK. Komnadanti UCK, vecinom obicni nastavnici, seljaci i studenti, odjednom prestaju da budu toliko vazni i, po toj viziji, sve se vraca u ruke "politicara" iz redova DSK ( koji su, inace, takodje nastavnici, seljaci ili studenti). U tim novim uslovima UCK nastavlja da trazi nezavisnost, a nje po svojoj prilici u dogledno vreme nema, bar ne u cistom obliku. Tu onda u igru upada DSK, koji zadrzava retoriku o nezavisnosti, ali i pragmaticnu poentu o "nuznosti saradnje" sa protektorima. I tako, komananti UCK bivaju proglaseni za snage koje su protiv Zapada, bivaju im vracene stare etikete marksista- lenjinista i, ako pokusaju da se pobune, ne gine im cak i etiketa terorista.
Ovaj scenario ima velike sanse da uspe. Zasto? Zato sto su vecina komandanata UCK zarobljenici koncepcije nezavisnosti i, istrovremeno, izrazito moralistickog pristupa politici. Zbog tog moralizma je premijer Thaci proveo previse dragocenog vremena po bojistima na Kosovu a ne na onom drugom bojistu, diplomatskom. A tamo, u tom nevidljivom bojistu, Milosevic je ubacio svog uhicenika dr. Rugovu, ugrozen cinjenicom da je OUCK ostala jedina organizacija kosovsikh Albanaca. Dobro je sto je Thaci sada opet van Kosova, tamo gde se zapravo o svemu i odlucuje. To pokazuje ili da ima ili sporomislece lojalne savetnike ili da zaista raste od samopozrtvovanog mladica u pravog dobrog politicara.
A Rugova? Rugova je zapravo jedno balkansko politicko cudo. On nikada nista nije inicirao, nista nije preduzeo, nista nije sproveo do kraja. Ali se dosad on uvek na kraju pokazivao kao najuspesniji igrac. Logika je ova: za Albanskog politicara, predstavnika naroda koji je ostavljen u situaciji da bude neodbranjen u dvoristu balkankog kasapina najkorisnije je da pred velikima cute, da se ne opredeljuju. S druge strane, uspavanke o nezavisnosti su tu da bi opravdale :"dobronamernog coveka koji ne moze da uradi nista vise za svoj narod".
A narod? Narod pokusava da prezivi. Albanci ce voleti svakog koga vole amerikanci. Ako ga pitaju on ce se odluciti za nezavisnost. Ako ga ne pitaju on ce shvatiti da treba da ceka neko drugo vreme i druge prilike. Naravno, ako ga prvo bezbedno vrate kuci. Bezbedno od srpskih snaga.
AIM Pristina
MUFAIL LIMANI