KOMAD SA PUCNJAVOM I PEVANJEM

Skopje May 24, 1999

AIM - Skopje, 23.05.1999

U neposrednoj blizini najvece skopske pijace Bit Pazara, 19 maja, usred dana, eksplodirala je eksplozivna naprava, zasad neutvrdjenog vida. Teze je povredjeno dvoje mladih ljudi: jedan dvanaestogodisnjak bije bitku za svoj zivot, njegov osamnaestgodisnji bratanac, humanitarno zbrinuto lice sa Kosova, u eksploziji je izgubio levu potkolenicu, dok je jedna zena lakse povredjena. Po svedocenju teze povredenog mladica, on i njegov dvanaestogodisnji rodjak su isli da kupe hranu sa pijace. Ugledali su na asfaltu crnu kutiju, koji je njegov bratanac hteo skloniti da ne bi smetala vozacima. I tada se dogodilo ono sto se dogodilo.

Istraga zasad nije uspela da dodje do nekih konkretnih podataka. Ali stice se utisak da se jos na samom pocetku krenulo u pravcu vezivanja eksplozije sa kosovskim dogadjajima. U prvim informacijama koje su plasirali ovdasnji mediji cak je tvrdjeno da su dvoje mladih Albanaca, jedan "ovdasnji", drugi "kosovski" nosili eksplozivnu napravu sa sobom. Policija je pretresla kuce u kojoj borave humanitarno zbrinuti kosovari i vise sati je ispitivala oca povredjenog osamnaestogodisnjeg mladica. Eksplozija je dovodjena u vezu sa otkrivanjem nekoliko slucaja sverca oruzja, navodnog prisustva pripadnika UCK na makedonskoj teritoriji, bas u vreme dok traje NATO bombardovanje SR Jugoslavije.

U isto vreme malu je paznju prouzrokovala informacija da je prilikom eksplozije stradao i automobil "Lada-karavan", kumanovske registracije, u kome su neposredno pre toga sedele dve zene, kako se kasnije ispostavilo supruge pritvorenih koji su osumnjjiceni da su u tri navrata napali pripadnike NATO vojnika stacioniranih u okolini Kumanova.

Naime, u tri navrata,pre desetak dana, antitenkovskim raketama tipa "Zolja" napadnuti su francuski vojnici NATO-a. Srecom, stradao je samo jedan vojni dzip, a nekoliko vojnika je dobilo lakse povrede, dok je neumesnost i nepreciznost strelaca spasilo zivote vojnika koje su veoma lako mogli izgubiti. Samo koji dan pre zadnje eksplozije, objavljeno je da je MUP pritvorio desetak osumljicenih (6-7 makedonskih drzavljana i 4 jugoslovenskih) za napad na NATO-vojnike. Ostaje da se vidi dali su se supruge slucajno nasle na mestu najnovije eksplozije.

Kumanovo slovi kao jedno od uporista anti-NATO raspolozenja. Kumanovci su bili znacajan deo ucesnika u demonstracijama protiv NATO vazdusnih akcija u SR Jugoslaviji, koje su u Makedoniji ocenjene kao prosrpske i antialbanske. S druge strane, najnovija eksplozija je bila dobar povod da se potseti na proslogodisnje eksplozije, koje su se dogodile u Prilepu, Tetovu i Kumanovu ispred zgrada policije, zgrade, neposredno u blizini vojne kasarne i na otvorenoj zeleznickoj pruzi. Tada je u javnosti plasirano navodno prihvatanje odgovornosti za eksplozije sa strane UCK, da bi zatim bilo uhapseno vise osoba koji su prvostepeno i osudjeni kao izvrsioci ovih eksplozija. UCK je u celoj prici u medjuvremenu nestao.

Ali, na zadnjoj sednici parlamenta, raniji ministar odbrane Lazar Kitanovski, parlamentarac iz redova opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije postavio je pitanje ministru unutrasnjih poslova Pavlu Trajanovu u kome trazi objasnjenje oko spektakularnog otkrivanja navodne baze UCK u blizini kumanovskog sela Bojane. Kitanovski je pomenuo da je zvanicnu informaciju MUP-a, koalicioni partner, Demokratska partija, Albanaca prokomentirala kao "ujdurmu makedonske policije", te usput utvrdio da ni tada, ni u slicnim slucajevima, kade je pronadjeno oruzje albanskog porekla, niti jedan pripadnik OVK nije uhvacen zbog toga sto ih neko obavestava o pretstojecim akcijama MUP-a.

Sve to je naravno deo politicke realnosti u Makedoniji u kojoj se i NATO akcija, i dogadjaji na Kosovu i refleksije na drzave u regionu, koriste za unutrasnje konfrontiranje pozicije i opozicije. Na istoj sednici parlamenta poslanik Kitanovski je zatrazio direktan odgovor od pretstavnika vlade dali se nebo Makedonije koristi za NATO napade SR Jugoslavije. Po njemu je to realnost, pa je zatrazio datum kade je vlada Makedonije raspravljala i donela odluku o ustupanju neba za napade Alijanse. Jer, zasad NATO nije trazio, a ni vlada i parlament nisu raspravljali o tome, kao ostale susedne zemlje. Odgovor potpredsednice vlade Doste Dimovske je bio da NATO to nije trazio, a vlada nije o tome raspravljala, niti donela bilo kakvu odluku. Ministar odbrane Nikola Kljusev je ponovio stav Makedonije da ona nece dozvoliti upotrebu teritorije za napad bilo kog suseda. Nezadovoljan odgovorom Kitanovski je zatrazio da se prezentira koliko aviona prelece Makedoniju. Ministar odbrane mu je odgovorio da je to nemoguce jer Makedonija ne raspolaze radarom koji moze pratiti prelete iznad 8-10 hiljada metara. Te da je o tome obavestena, preko njenog ambasadora, i SR Jugoslavija. I, metaforicki, dodao da ono sto i svako "pile" na Balkanu zna je da mnoge stvari koje se na njemu dogadjaju nisu do kraja jasne njegovim politicarima i stanovnistvu. Drugacije receno, nemogucnost kontrole preleta iznad 8-10 000 metara je elegantan nacin da se zvanicno tvrdi da vlada ne zna dali NATO koristi njeno nebo za bombardovanje Jugoslavije, a da NATO to radi.

Problem je opet unutrasnje prirode. Jer, NATO orientacija i zelja da se udje u Evropsku Uniju, je nesto oko cega postoji konsenzus izmedju politickih partija u Makedoniji. Razlika je mozda u intenzitetu zelje da se to ostvari i ustupcima kojima bi se to ubrzalo. Tesko sto bi sadasnja pozicija, kada bi jos bila na vlasti, mogla drugacije da se ponasa u odnosu na ono sto NATO radi u regionu pri cemu i insistira na saradnji drzava koje tu postoje. Sadasnja opozicija samo koristi evidentno prisustvo anti-NATO raspolozenja (ukoliko se moze o tome govoriti kao prosrpskom, a ne antilbanskom raspolozenju pri cemu je za etnickog Makedonca uvek blizi Beograd, nego Pristina). Pozicija, i sama svesna toga, kao da ne zeli da bude transparentna, bojeci se, unutarkoalicionih svadja ali i toga da neko iz opozicije moze populisticki iskoristiti albanofobiju da bi se domogao vlasti.

Jos jedan dokaz da je Balkan - Balkan. Vidi se to i u Skopju ovih dana. Eksplozija je sigurno jedan od onih dogadjaja koji sigurno zabrinjavaju ovdasnju populaciju. Kampovi prognanih i izbeglica u blizini, evidentno prisustvo humanitarno zbrinutih osoba sa Kosova po privatnim kucama, kao i njihove ne male muke, osecaju se u vazduhu. Ipak skopski maturanti burno proslavljaju po ulicama i restoranima zavrsetak srednjoskolskog ucenja. A makedonski premijer i ljudi bliski njemu vec najavljuju kraj rata i svega onoga sto se u blizini dogadja vec za nedelju-dve! AIM Skopje

ISO RUSI