IMA LI POVLASTENIH

Sarajevo May 19, 1999

RELIGIJA U VOJSCI FEDERACIJE BiH

AIM, Sarajevo, 19.05.1999. U kabinetu pomocnika federalnog ministra odbrane, Ismeta Hadzica Mutevelije nalazi se i prostor za individualni islamski obred. Kada ne stigne otici u dzamiju, general tu obavlja molitvu. Ovakav prostor nismo zapazili u kabinetu prvog covjeka Zdruzene komande Vojske Federacije BiH, generala (cetiri zvjezdice) Rasima Delica, ali njegovi bliski saradnici kazu da posti u dane mjeseca Ramazana. Dok je sluzbovao u bivsoj JNA bio je clan Saveza komunista kao, uostalom, i najveci broj oficira.

IMAMI I KAPELANI

Ova dva primjera trebaju svjedociti o slobodi izrazavanja vjere u Vojsci Federacije BiH. Clanom 64 Zakona o odbrani odredjeno je da "pripadnici Vojske Federacije BiH mogu obavljati religijske aktivnosti u skladu sa specificnostima svake od vjera". Dodaje se da su organizacija i obavljanje vjerskih aktivnosti zasnovane na principu individualne slobode izrazavanje i obavljanja vjerske sluzbe. "Kroz organizacijsko-formacijsku strukturu Vojske Federacije BiH omoguceno je educiranje u vjerskom smislu i prakticiranje vjere", izjavio je za AIM zamjenik komandanta Komande VF za doktrine i odbrane, general-major Ramiz Drekovic. "Postoje formacijske starjesine koje se bave ovim pitanjem. To su zapravo oficiri za vjeru. U dijelu VF koji se zove Armija to su imami, a u HVO-u - kapelani. Oni djeluju od bataljona i brigade do korpusa. Nalaze se u sastavu sastavu odsjeka za informisanje, zajedno sa oficirima za informiranje i oficirima za kulturu, sport i razonodu", kaze Drekovic.

Vec i iz naziva oficira za vjeru vidi se da se u prvi plan stavlja islam i katolicanstvo, buduci da je u sastavu VF sada najvise vjernika tih dvaju religijskih zajednica. Osim sto obezbjedjuju da vjernici idu u vjerske objekte, oficiri mogu samostalno i voditi vjerske obrede u krugu kasarne. No, ovdje ostaje pitanje sta je sa vojnicima koji pripadaju pravoslavnoj vjeri, jevrejstvu, adventizmu ili nekim drugim vjerskim skupinama? "U VF BiH sve religije su ravnopravne i svaki vojnik i starjesina moze slobodno da se moli i odlazi u vjerski objekt svoje vjerske zajednice", pojasnjava pomocnik komandanta Zajednicke komande za moral i informiranje, brigadir Hasib Musinbegovic. "Mi sada nemamo kapelana za druge religije, ali ako se ukaze potreba imacemo i njih. Uglavnom niti jedan vjernik ne smije biti zakinut u svom pravu na vjeroispovjest", kaze Musinbegovic.

Istovremeno, ateista (razumije se da u VF ima i takvih), zbog toga sto ne vjeruju u Boga, ne bi smjeli biti osporavani na bilo koji nacin. No, do sada se, medjutim, pokazalo da oni koji transparentno ispoljavaju svoju religioznost bolje prolaze u jedinici ili kod komandi - prije dobijaju vise cinove i vise duznosti.

VJERSKE ZAJEDNICE I VOJSKA FEDERACIJE BiH

U jedinicama VF u kojima su Bosnjaci-muslimani u vecini, narocite uloge imaju oficiri-imami. U mjeri u kojoj se Islamska zajednica bavi politikom, oficiri-imami obavljaju i druge poslove vezane za moral vojnika. Ranijih godina bilo je prigovora zbog islamizacije vojske, ali je vladajuca Stranka demokratske akcije BiH odbacivala tu kritiku. Intenzivna povezanost Islamske vjerske zajednice i Armije BiH datira iz vremena odbrane kada je islam tumacen od vlaadajuce SDA jedan od glavnih elemenata morala. Muslimani su pozivani u borbu ne samo za odbranu svog identiteta nego i islamske vjere uopste, buduci da su bivsa JNA, Vojska Republike Srpske, kao i srpske paravojne formacije porusile sve dzamije na podrucju Republike Srpske.

Kako u ratu, tako i u miru pripadnici VF, muslimani, medjusobno se pozdravljaju sa "selam alejkum" i, premda je to vjerski pozdrav, no to se smatra normalnim, i u kasarnama i u komandama i u Ministarstvu odbrane F BiH. Ocito je da Islamska zajednica omogucuje i stimulira prodor islama u vojsku, tim prije sto ulema islam ne smatra samo religijom, nego i nacinom zivota.

U Hrvatskom vijecu obrane, hrvatskoj komponenti VF, postoje kapelani i tu duznost vrse katolicki svecenici. Nacin njihova rada identican je kapelanstvu kakvo postoji u Vojsci Republike Hrvatske. Poseban Vojni ordinarijat ustanovljen je po principima Vatikana i ima svog biskupa koji je nezavistan od postojece strukture Katolicke crkve u Hrvatskoj.

Kako sada stvari stoje kapelani se, za razliku od imama, uglavnom bave religijom i nisu previse zainteresovani za druge poslove u jedinicama u kojima sluze. Uglavnom organiziraju da vojnici i casnici, vjernici Katolicke crkve nedjeljom budu na svetim misama. Radnim danom kapelani vrse ispovjed u kapelama u vojarnama, posjecuju bolesne i po potrebi sluze pogrebne mise.

Biskupska konferencija Katolicke crkve u BiH, koju sacinjavaju vrhbosanski nadbiskup, pomocni biskup vrhbosanski, te mostarski i banjalucki biskupi, vodi racuna o kapelanskoj sluzbi u HVO-u, a posebno o adekvatnoj vjeronauci u vojsci. Buduci da se najveci dio Prvog gardijskog zbora (korpusa) HVO-a nalazi na podrucju Hercegovine, vojni kapelani su uglavnom u nadleznosti Mostarske biskupije i mjesnog biskupa monsinjora Ratka Perica.

BEZ ORUZJA - DVOSTRUKO

Kada je rijec o pristupu prakticiranju religije, VF je, gotovo u cjelosti, prihvatila principe savremenih vojski. O tome svjedoci humani odnos prema vojnicima cija vjera zabranjuje nosenje oruzja - oni imaju tretman kao i svi drugi, osim sto svoj vojni rok bez oruzja sluze dvostruko duze, umjesto 12 oni uniformu nose 24 mjeseca. Ako se vojni rok u Federaciji BiH skrati na devet mjeseci, oni ce sluziti 18.

Vojnici koji su po vlastitoj zelji oslobodjeni nosenja i upotrebe oruzja, u jedinicama se rasporedjuju na zadatke koji su humanog karaktera i doprinose ukupnom zivotu u vojnom kolektivu. Oni, naprimjer, rade na intendantskim poslovima, u kuhinjama, na prijavnicama, u vojnickim klubovima i na radio- stanicama.

U buducnosti bice potrebno da se jos vise precizira uloga i mjesto oficira za vjeru u Vojsci Federacije BiH kako bi imami i kapelani bili u funkciji dosljednog izrazavanja slobode vjere i pri ruci svakom vojniku, neovisno kojoj religiji pripadao.

Djuro KOZAR AIM Sarajevo