ZLATNO RESENJE ZA KRIZU IZBEGLICA MOGLO BI DA NE BUDE ZLATO

Tirana May 19, 1999

AIM JUNIOR AIM Tirana, 10.maj 1999

Premijer Albanije Pandeli Majko izazvao je iznenadjenje kada je u za vreme susreta u Tirani sa predstavnicima drzava i medjunarodnih donatorskih organizacija izjavio da je njegova Vlada spremna da prihvati milion kosovskih izbeglica. Ako bi smo usli u svet poredjenja, to bi znacilo da jedna zemlja prihvati talas izbeglica jednak sa gotovo jednom trecinom ukupne populacije zemlje.

Tesko je predvideti na koji nacin Albanija moze da prebrodi brojku od milion izbeglica, cufru koja ce izgleda biti dostignuta ako se ima u vidu da je vec sada oko pola miliona izbeglica i da se ocekuje intenziviranje operacije razmestanja oko 60 hiljada kosovskih izbeglica iz Makedonije u Albaniju. UNHCR izgleda da je zadovoljan albanskom odlukom I njen posebni izaslanik Denis Maknamara tokom svoje posete 7. maja Kuksu, na severu Albanije, pohvalio je albansku Vladu "zbog spremnosti da prihvati milion izbeglica". Glasnogovornik ove organizacije Kris Janovski, govoreci u Zenevi ocenio je docek kosovskih izbeglica od strane Albanije kao " zlatno ressenje".

Medjutim, da li je Albanija uistinu "zlatno resenje" za krizu izbeglica? Gledano iz Tirane, tesko da se moze poverovati u kratkorocno resenje ove krize.

Pet dana od pocetka bombardovanja NATO na Jugoslaviju, kada je Milosevic zapoceo sa ostvarivanjem svog plana etnickog ciscenja Kosova I kada je Albanija uzdrmana prvim valom izbeglica, premijer Majko je izjavio da ce Albanija prihvatiti sve kosovske izbeglice. Ali, uragan desetine I stotina hiljada izbeglica bio je toliko neocekivan da su svi zateceni nespremni. I albanska Vlada I UNHCR. Samo izvanredno gostorpimstvo I sirokogrudnost obicnih ljudi koji su otvorili svoja vrata izbeglicama, predupredilo je katastrofu velikih razmera. I danas, od 420 hiljada izbeglica, vise od 260 hiljada je smesteno u porodicama gradjana Albanije.

I kada je izjavio na samom pocetku izbeglicke krize da je Albanija otvorena za sve izbeglice, I kada je pre nekoliko dana izjavio da je spreman da prihvati milion osoba, Majko je u ruci imao samo jednu kartu, patriotizam. To je ucinilo da Majko pridobije neuobicajenu podrsku I pohvale od zapadnihh Vlada I od strane medjunarodnih mehanizama. Isto tako, on je dobio poene I medju Kosovarima sto je ne bez znacaja za politicke snage u Albaniji. Ovakvim svojim stavom, premijer je na neki nacin neutralisao I opoziciju , koja bi prirodno pronasla neki razlog za kritike u slucaju restriktivne politike Vlade prema izbeglicama.

Jednako kao albanski premijer I UNHCR mnogo racuna upravo na patriotizam gradjana Albanije. Medjutim nedelje koje prolaze, svakim danom sve vise pokazuju da patriotizam nije dovoljan za resavanje krize izbeglica koja se I siri I produbljuje. U siromasnoj drzavi sa razrusenom infrastrukturom I u kojoj jos uvek I za njene gradjane predstavlja problem nedostatak vode I elektricne energije, prihvat talasa od milion izbeglica skoro da dodiruje granice mogucnosti. Arhimedov stap ostaje pomoc Vlada I medjunarodnih organizacija. Ali, uprkos izrazene dobre volje, cinjenica je da, kako kaze I Kastriot Islami
predsednik Komisije za menadziranje krize, dok je u proseku stizalo deset hiljada izbeglica dnevno, Vlada je uspevala da razmesti samo 1000 njih. Ured Saveta Evrope u Tirani je obznanio da je zatrazio pomoc za kosovske izbeglice u Albaniji od 300 evropskih gradova, ali je pristiglo samo 100 gradova. ne bez razloga povecane su kritike I prema UNHCR, koji ne samo da je u startu zatecen (sto je u velikoj meri opravdano, jer niko nije predvidjao etnicko ciscenje takvih razmera), ali je kasnije reagovalo dosta sporo. Odnosi albanske Vlade I UNHCR-a bili su konfliktuozni, posto je Tirana ostro kritikovala Agenciju OUN zbog njene sporosti. S druge strane, domaca I strana stampa pisala je o zloupotrebama I korupciji u raspodeli pomoci koje mozda I nisu u tolikim razmerama o kojima govori stampa, nema sumnje da su velike.

Uprkos intenzitetu vojnog I diplomatskog angazovanja medjunarodne zajednice za postizanje mira na Kosovu, izbeglicka kriza svakim danom sve vise dobija oblike dugorocne krize. Strani posetioci koji dolaze u Tiranu, vec govore o narednoj zimi, u vreme kada ni leto nije nastupilo. Italijanski zamenik ministra inostranih poslova Ranijeri, u Tirani je rekao da " I kada bi se mir uspostavio sutra, Kosovari ce dugo ostati u Albaniji".

I strategija medjunarodne zajednice za resenje izbeglicke krize izgleda da nije ni jasna ni homogena. Ponekada se cini da se koristi kao alibi spremnost albanske Vlade za prihvat svih kosovskih izbeglica ma odakle dosle. S druge strane se zapaza da ne postoji sklad medjunarodnih faktora u postavljanju zahteva susednih drzava sa Kosovbom za uvazavanje medjunarodnih konvencija o izbeglicama.

Neobjasnjivo je da se izbeglicka kriza tretira kao humanitarna kriza u Albaniji, a u Makedoniji I Crnoj Gori vise kao politicka kriza. U mnogim diplomatskim kancelarijama postoji ne toliko opravdana zabrinutost zbog " opasnosti narusavanja etnicke ravnoteze" u Makedoniji I Crnoj Gori usled dolaska kosovskih izbeglica. Ovo je korisceno za pravdanje otvaranja ventila njihovog rasterecenja upravo prema Albaniji. Formula narusavanja etnicke ravnoteze nije uverljiva ni za Makedoniju ni za Crnu Goru ukoliko je strategija medjunarodne zajednice povratak svih izbeglica na Kosovo. U preuvelicavanju ovog problema pomogla je I makedonska Vlada svojom taktikom povremenog zatvaranja granice za kosovske izbeglice I alarmiranjem zbog navodne opasnosti etnicke destabilizacije.

Najsiromasnija zemlja Evrope nalazi se u vrtlogu izbeglicke krize koju je do sada uglavnom prebrodila patriotizmom I solidarnoscu. Mddjutim, ako ratna rutina potraje albanska Vlada bi se mogla ugusiti u moru ovog patriotizma, koji nije dovoljan za resavanje izbeglicke krize nevidjene u Evropi u poslednjih 50 godina. Ova kriza u Albaniji mogla bi da narusi ti ne samo humanitarne ravnoteze I mogla bi da ima reprekusije I van granica, jer bi veoma lako moglo da dodje do kriticne tacke kada bi I sama Albanija imala potrebe za ventile rasterecenja.

AIM Tirana Andi TELA