Oslobadjanje americkih vojnika

Podgorica May 6, 1999

Beograd pocascen najgorim bombardovanjem

AIM Podgorica, 6.april 1999

(od dopisnika AIM iz Beograda)

Predsednik SRJ Slobodan Milosevic odlucio je, u sred najzesceg NATO bombardovanja, da pusti trojicu americkih vojnika uhvacenih na jugoslovensko-makedonskoj granici pocetkom rata i da ih preda americkom svesteniku i borcu za mir Dzesiju Dzeksonu. Osim sto je Vuk Draskovic, nekadasnji vodja srpske opozicije i doskorasnji potpredsednik Savezne vlade (najuren tokom sukoba sa NATO zbog kritikovanja vlasti) nazvao Milosevicev potez humanim i hrabrim, druge prednosti koje je jugoslovenski predsednik stekao oslobadjanjem vojnika pod prilicnim su znakom pitanja. U Srbiji niko vise od politickih stranaka nije prokomentarisao javnu ovu odluku predsednika Milosevica.

Dzesi Dzekson, koji je u ranijim prilikama u Siriji, na Kubi, u Kuvajtu i Iraku vec uspevao da oslobodi zarobljenike, stigao je sa osamnaestoclanom grupom verskih vodja, jednim kongresmenom i osam novinara u Beograd uvece 29. aprila. Mada je bila rec o poseti koja je organizovana mimo zvanicnog Vasingtona, americka delegacija se verovatno nije nadala da ce NATO pocastiti Beograd najgorim bombardovanjem od pocetka rata upravo kad su oni stigli u jugoslovensku prestonicu.

Te noci je srusen Generalstab, jos jednom je gadjano Ministarstvo unutrasnjih poslova (sve u Ulici Kneza Milosa), a greskom je pogodjena kafana Zlatni ovan u blizini Kaleniceve pijace ( takodje u najuzem centru grada), sto je za posledicu imalo i ljudske zrtve i velika materijalna razaranja u okolini. U naredna dva dana, Dzekson se sastao i sa Milosevicem (razgovor je trajao tri sata), sa vodjama verskih zajednica u Srbiji i drugima

  • da bi tokom njegove posete Tanjug saopstio da ce trojica vojnika, posle 32 dana zatocenistva, biti oslobodjena jer oni nisu neprijatelji, vec zrtve rata i militarizma. Jos to saopstenje nije cestito ni procitano na ono malo preostalih radio i tv-stanica u Srbiji, a NATO je u Luzanima, dvadesetak kilometara od Pristine tog 1. maja gadjao civilni autobus i ubio 40, odnosno 60 ljudi (zavisno od izvora), ranio jos cetrdesetak i povrh svega novim projektilom pogodio i kola hitne pomoci koja su stizala na mesto nesrece.

NATO se pohvalio da je taj 38. dan bombardovanja bio najaktivnijidotad, da je gadjano vise od 70 ciljeva, medju kojima sedam predajnika i sedam mostova. Istog dana, stupio je na snagu nov trgovinski embargo SAD prema Srbiji, s ciljem da se spreci dotok svake kapi nafte. Dejvid Livi, portparol americkog Saveta za nacionalnu bez bednost izjavio je tad da ce SAD nastaviti da zavrcu srafove sve dok se ciljevi ne ostvare. Reklo bi se, dakle, da - gledajuci sa jugoslovenske strane - nije rec o bogznakako uspesnom dilu, tim pre sto je americki predsednik Bil Klinton izjavio da dok s dobrodoslicom docekujemo nase vojnike, misli nam se okrecu prema milionu kosovskih Albanaca koji ne mogu da idu kuci zbog politike rezima u Beogradu, te ce se udari nastaviti dok se jugoslovenski predsednik Slobodan Milosevic ne saglasi da povuce trupe sa Kosova (i vec 3. maja pogodjen je jos jedan civilni autobus, ovog puta u Savinim vodama, na granici Srbije i Crne Gore. Bilans: 20 mrtvih).

Ipak, cin pustanja trojice americkih vojnika i njegove posledice mogu se posmatrati i iz drugog ugla. Po prvi put su na americkim i ostalim zapadnim televizijama jedna za drugom emitovane dve slike koje donekle drukcije predstavljaju omrazene Srbe nego dotad: jedna nasmejanih, oslobodjenih vojnika i druga, mrtvih civila, putnika autobusa u Luzanima. Pukovnik Seron De Rulo koja je pregledala vojnike u vojnoj bazi Ramstajn u Nemackoj posle pustanja rekla je da oni izgledaju dobro i da se osecaju dobro, a oni sami su po oslobadjanju rekli da su u zatocenistvu bili dobro tretirani. Kristofer Stoun je cuvarima cak ostvio pismo u kojem im se zahvaljuje na ljubaznosti - posebno na cigaretama i kaze da ce se moliti za mir u Jugoslaviji. Autenticnost pisma NATO nije demantovao.

Osim toga, Dzesi Dzekson izjavio je jos u Beogradu da taj Milosevicev potez ne bi trebalo da ostane bez odgovora, bar utoliko sto bi se moglo razmisljati o pustanju dvojice zarobljenih jugoslovenskih vojnika. Po povratku u SAD, Dzekson je razgovarao s Bilom Klintonom (kome je doneo i licno Milosevicevo pismo), a novinarima je saopstio da poziva NATO lidere da pocnu pregovore sa predsednikom SRJ. Imamo moc da bombardujemo. Imamo li snage da pregovaramo? pitao je Dzekson, dodavsi da bombardovanje ne uspeva u zaustavljanju proterivanja etnickih Albanaca, u njihovoj repatrijaciji, ni u dovodjenju multinacionalnih mirovnih snaga na Kosovo.

Amerikancima je jos porucio da Jugosloveni nece lako puci, da bombe povecavaju njihovu volju za borbu, a ne za pokoravanjem. Zanimljivo je i sta je Dzekson, prema americkim izvorima, rekao Milosevicu:`Uradite vecu stvar nego da se borite

  • mislite. Ucinite vise nego da izrazite spremnost da umrete - izrazite spremnost da zivite`. Lepo, mada nema nikakvih garancija da su Dzeksona cule bilo koja od zaracenih strana.

Bombe bacene na centar Beograda, civilne autobuse i novosadsku televiziju nisu bile kraj. Od pre tri dana Vojvodina i najveci deo Srbije su ostali bez vode i elektricne energije. Nato se kako su njegovi celnici rekli ovog puta bacajuci grafitne bombe na dalekovode odlucio za psiholoski pritisak. Struja i voda povremeno stizu u Beograd, dok je Novi Sad vec danima i bez struje i bez vode. Redovi u prestonici Jugoslavije sve su veci i za hleb, jer pekare nemaju struju ni vodu a oni za cigarete vec su postali uobicajeni.

Spomenka Lazic (AIM)