"ZAMRZAVANJE" I POLITICKA POLEDICA

Sarajevo Apr 29, 1999

FINIS VISEMJESECNE KRIZE VLADE TUZLANSKOG KANTONA

AIM, Tuzla, 29.04.1999. Nakon visemjesecne borbe da opstane na premijerskoj poziciji, Hazim Vikalo predlozio da "zamrzne" funkciju, sto nije predvidjeno Ustavom i zakonima kantona.

"Zamrzavanja" funkcije za Hazima Vikala, predsjednika Vlade TK nece biti, ukoliko vladajuca SDA u ovoj regiji bude uvazavala slovo Ustava i zakone. Ocekuje se da ce u SDA-u prevladati logika razuma, a ukoliko i ne bude tako u Skupstini kantona, koja je jedina meritorna da rijesi cijeli slucaj, ima dovoljno poslanika iz opozicije i drugih stranaka da preglasaju SDA i sprijece "zamrzavanje" i poledicu. Ovaj manevar neodoljivo podsjeca na praksu celnika iz stranaka RS i HDZ, sto ce reci da logika vladajucih stranaka ista.

Kriza Vlade kantona, poznata i kao "slucaj Vikalo" traje od njenog formiranja. Vladu je uzdrmao federalni poslanik Izet Hadzic, inace potpredsjednik Glavnog odbora SDA BiH, tvrdnjama da se u "Vladu infiltrirala mafija, koja je milione maraka iz budzeta strpala u svoje dzepove." Mnoge od Hadzicevih navoda potvrdile su razne drzavne kontrole - od porezne do finansijske inspekcije - a najslabija karika je MUP Kantona, na cijem je celu Ferid Hodzic. Oportunisticki se ponijelo i Kantonalno tuzilastvo, koje raznim manevrima minimizira odgovornost premijera Vikala i nekoliko ministara ciju smjenu trazi cak i vrh SDA BiH.

Osim protiv Vikala, vec odavno je Finansijska policija podnijela prijave protiv potpredsjednika Vlade Mehmeda Barjaktarevica, te ministara Halida Kovaca i Osmana Sinanovica. Kako istraga odmice, siri se krug osumnjicenih i uglavnom su to funkcioneri iz prethodnog sastava Vlade. Najnovija prijava je podnesena protiv Bajre Bacica, bivseg ministra trgovine. Ovih dana Finansijska policija pretresa dokumentaciju Ministarstva za boracka pitanja dok mu je na celu bio Ferid Hodzic. Hodzic je sada ministar policije u Tuzlanskom kantonu - iznenada je smijenio Osmana Osmanovica, nacelnika za opci kriminalitet u MUP-u Kantona, a potom se culo da je "razvlastio" svog pomocnika Enesa Gegica, i nacelnika uniformirane policije, Akifa Kadrica. Tu je napravio previd, jer Gegica postavlja i smjenjuje Vlada kantona, a ne ministar, pa se u slucaj ukljucuje OHR i IPTF. Nakon tog, u javnosti se saznalo da je trojicu pomenutih Ferid Hodzic pokusao ukloniti kako bi zaustavio prezentiranje validnih podataka Finansijskoj policiji. Takodjer se saznalo da Finansijska policija, uz ostalo, istrazuju kako je Hodzic dijelio boracke kredite - navodno pola drugim kategorijama. Potom se istrazuje kako je iz budzeta kantona ostvario transfer oko 260.000 DM za NK Drinu i da li su sva ta sredstva "legla" u kasu kluba, te njegova ulogu u koriscenju usluga banje Fojnica. To su glavne sumnje, a sporednih ima izgleda jos mnogo. Sada postaje jasno da Hodzic nije slucajno postao ministar MUP-a, iako nije imao suglasnost federalnog premijera Edhema Bicakcica i federalnog ministra MUP-a Muhameda Zilica.

U javnosti se sve vise "suska" da Finansijska policija F BiH istrazuje i transfere oko obnavljanja kuca prognanicima, pa se utvrdjuje i uloga Adiba Djozica, ministra za rad, socijalnu politiku i izbjeglice. Svi oni su bili ministri u prethodnom sastavu Vlade. Zanimljivo je da nema nikakvih indicija o nezakonitom, ili nemoralnom ponasanju ministara kojima nije obnavljan mandat, sto ce reci da je Hazim Vikalo u ranijem mandatu "formirao" tim ministara za "korisne malverzacije" i oni su njegovom zaslugom ponovo dobili ministarske fotelje.

Vikalovom ponudom da "zamrzne" premijersku poziciju do kraja istrage afera ocito ulazi u finis. Dosada je Vikalo ponavljao da nece otici, a sada polako uzmice. Od izbijanja afere Vlada kantona se vise bavi sobom, nego poslom zbog kojeg je formirana. Bez obzira na to sto privreda i gradjani Tuzlanskog kantona trpe zbog visemjesecne afere, ima tu i nekih dobrih stvari - kako slucaj odmice, otkrivaju se nove neregularnosti, a broj osumnjicenih se siri. Tako ce bar svi vinovnici doci pod udar javnosti, zakona ili politickih sankcija.

Tokom dosadasnjeg trajanja afere postalo je jasno da su neki predstavnici Vlade cinili nezakonitosti, zloupotrebljavali polozaj i ovlascenja, da je Vlada nelegitimna, nemoralna, te da se korjeni kriminalnog ponasanja protezu do vrha vladajucih stranaka, kao i da je u praksu uvela totalitarne principe funkcioniranja vlasti, ciji je najupecatljiviji indikator simbioza zakonodavne, sudske i izvrsne vlasti. O nezakonitim radnjama, zloupotrebama polozaja i ovlascenja, vec postoje policijske i prijave tuzilastva u Tuzli, o cemu javnost zna.

Kada se prije mjesec dana u Skupstini Tuzlanskog kantona glasalo o povjerenju Vladi, protiv je bilo dvadesetak poslanika, uzdrzanij nesto manje od 25, a povjerenje Vladi potvrdila su samo tri poslanika. To znaci da u postojecu Vladu povjerenje ima samo sest posto poslanika, sto je mozda najbolji pokazatelj opceg sunovrata izvrsne vlasti.

Ilustracije radi moze se navesti kupovina stanova ministrima, funkcionerima i drugim politickim aktivistima. Ovih dana se saznalo da je "Gradsko preduzece" u Tuzli kupilo stan Feridu Hodzicu, ministru MUP-a. Vjerovatno je ovo preduzece formalni kupac, a sredstva su, kako se pretpostavlja, "prebacen" iz Vlade. Kupljen je stan i kantonalnom javnom tuziocu Salcinu Dzanicu, pomocniku ministra Zeljku Pesticu...

Tokom raznih istraga saznalo se da je mnogo inkriminiranih transakcija obavljano preko sarajevskih institucija i preduzeca, iako isti proizvodi, cak i jeftiniji, postoje i u Tuzli. Slucajno ili ne, ali rijec je o firmama na cijim celima stoje bivsi ili sadasnji politicki mocnici ili njihovi bliznji.

Vlada je raznim ustupcima "kupila" mnoge u zakonodavnoj, sudskoj i izvrsnoj vlasti. Ponasanje poslanika u Skupstini pri glasanju o nepovjerenju Vladi bilo je u suprotnosti sa svecanom izjavom koju su dali "u ime naroda, Ustava i zakona Federacije". Imali su i imaju obilje saznanja, pa i zahtjev vrha SDA BiH da smijene Vikala i ministre, ali su to vjesto izbjegli "uzdrzavanjem", jer im drugaciji sastav Vlade vjerovatno ne bi priustio sadasnji status u koriscenju mnogih beneficija.

Kantonalni javni tuzilac Salcin Dzanic, inace novopeceni vlasnik stana, javnosti se po pravilu javljao tek nakon oglasavaja federalnih organa kontrole. Sada se zna i zasto - za sve aktivnosti funkcionera, "procijenio" je Dzanic, nadlezno je Opcinsko javno tuzilastvo i Sud, a od preuzimanja istrage bjezali su mnogi tuzioci i sudije. Konacno, ponasanje Ferida Hodzica, koji uklanja aktere istrage iz MUP-a kome je na celu, jos je jedan indikator kako je "slucaj Vikalo" stvorio uvezanost zakonodavne, izvrsne i sudske vlasti.

U Tuzlanskom kantonu demokracija je trenutno "na cekanju", bas kao i mnogi zaposleni, koji jedva zivotare, a funkcioneri zive u izobilju koje nemaju ni mnogi funkcioneri na zapadu.

Kemal JUSIC AIM