NASTAVLJA SE ODLAZAK UMJERENIH

Zagreb Apr 14, 1999

AIM, ZAGREB, 14.4.1999. Nastavlja se osipanje s umjerenog krila Tudjmanove vlasti. Potpredsjednik vlade i ministar pravosudja Milan Ramljak podnio je neopozivu ostavku na svoje funkcije. Odluku o povlacenju on je jos pocetkom proslog mjeseca saopcio predsjedniku Republike, ocekujuci da on po tome i postupi. Kako je Pantovcak tu informaciju uporno skrivao, Ramljak je ovih dana, nakon pet tjedana cekanja, o svom odlasku sam izvijestio javnost.

Javno ostavku je vrlo sturo objasnio. Kao razlog povlacenja naveo je samo "aktualne promjene u organizaciji izvrsne vlasti". U Hrvatskoj se sada naveliko nagadja sto bi mogli biti stvarni razlozi odlaska jednoga od rijetkih ministara koji je imao javni ugled. Ramljak slovi kao principijelan, razuman i castan covjek i vrhunski pravnik. Sveucilisni profesor, svoje je sposobnosti proteklih godina stavio na raspolaganje Tudjmanovoj vlasti, bio je i potpredsjednik ratne vlade demokratskog jedinstva, ali nije bio clan HDZ-a. Na ministarskom mjestu prije devet je mjeseci naslijedio Miroslava Separovica, koji je i sam u medjuvremenu napustio Tudjmana i sve funkcije, navodno zbog neslaganja s masovnim prisluskivanjem novinara i zloupotrebama tajne policije.

Mediji spominju nekoliko mogucih razloga Ramljakova povlacenja. Jedni smatraju da se njegovo nezadovoljstvo "aktualnim promjenama u organizaciji izvrsne vlasti" tice moguceg gubitka funkcije potpredsjednika vlade. Najavljena rekonstrukcija vlade baratala je i potrebom da se smanji broj od dosad pet vice-premijerskih mjesta, a kuloari su tvrdili da ce i Ramljak biti medju gubitnicima. Takvo tumacenje sugerirao je i premijer Matesa, ali ta interpretacija mozda vise govori o predsjedniku vlade nego o ministru. Naime, poznato je da se Ramljak dosad nije ponasao kao lovac na funkcije.

Vecina ipak smatra da ministrovo, javno ocitovano, nezadovoljstvo "promjenama u organizaciji izvrsne vlasti" cilja na pomjeranja u Uredu sefa drzave. Tudjman je nedavno obimnom rekonstrukcijom Predsjednickog vijeca na Pantovcaku de facto ustanovio paralelnu vladu. Dvore je nakrcao savjetnicima i odborima, koji su preslik vec postojecih ministarstava. Formiranje para-vlade svojevrsno je priznanje da postojece strukture vlasti ne funkcioniraju ili da rezultat njihova djelovanja hitno treba popravljati. Istodobno, izraz je to tragicne zablude kako je problem u kvantitetu, a ne u kvalitetu vlasti. Gomilanje sluzbenika potvrdjuje da u glavi sefa drzave vlada velika konfuzija i da on uopce nema odgovor na narastajucu krizu.

Upuceni tvrde da se Ramljak protivio reorganizaciji Predsjednickog vijeca, smatrajuci da ona izlazi izvan ustavnih okvira. Navodno je pokusao uvjeriti Tudjmana da bujanje predsjednickih ovlasti nije dobro ni za njega ni za Hrvatsku. Stvaranje para-vlade bilo je kap koja mu je prelila casu, ali sada se saznalo da je i inace na sjednicama vlade izrazavao nezadovoljstvo ukupnim prilikama u Hrvatskoj. U oporbenom dijelu javnosti smatra se da poduzeto preslagivanje vlasti nije samo znak nemocnog glavinjanja u sve zamrsenijem labirintu, sve se cesce dokazuje da se u tom pothvatu mogu raspoznati i odredjene zadnje namjere. Najcesce se spominju dva moguca razloga takve reorganizacije.

Prvo, Tudjman uspostavlja poluge koje ce mu omoguciti realizaciju zaokruzenog projekta o jedinstvu vlasti. Nasuprot demokratskom standardu trodiobe vlasti, hrvatski je predsjednik u vise navrata, kao svoj cilj, proklamirao potpuno i definitivno potcinjavanje svih grana vlasti. Sabor i vlada vec djeluju kao trasmisija njegove volje, pa je vrijeme za formaliziranje svevlasti. Sef Tudjmanova ureda Ivica Kostovic, kao da je to najnormalnija stvar na svijetu, objasnjava da ce Predsjednicko vijece djelovati i u onim podrucjima u kojima vlada nema ingerencije. Tvrdeci da je predsjednik drzave, po Ustavu, zaduzen za "normalno odvijanje rada svih sastavnica vlasti", Kostovic, indikativno, naglasava da su u njegovoj nadleznosti i banke i sudstvo!!! Ono sto se dogadjalo u bankama i sudstvu i dosad je bilo proizvod Tudjmanove politike, sada se njegovo uplitanje u oblasti koje bi morale imati apsolutnu autonomnost djelovanja - javno potvrdjuje i ucvrscuje.

Drugo, nezavisni analiticari procjenjuju da se u Predsjednickim dvorima stvara infrastruktura, koja ce njihovom sadasnjem stanaru omoguciti da i nakon izbora sve konce vlasti zadrzi u svojim rukama. Opozicija moze pobijediti, pa cak i postaviti svoju vladu, ali zemljom ce upravljati para-struktura s Pantovcaka. Sef ce drzave nadzirati proces izbora sudaca, kao i sve druge vazne odluke. Na djelu je projekt uzurpacije vlasti, svojevrsni Tudjmanov "puzajuci drzavni udar".

Ramljak se opirao prosirenju ovlasti predsjednika Republike, posebno onih u odnosu na sudbenu vlast. Protivio se i pokusaju ozakonjenja sada uobicajene, ali nelegalne prakse da Tudjman odabire prve ljude pravosudja. U saborsku je proceduru, naime, nedavno upucen prijedlog izmjena zakona prema kojima bi sef drzave ubuduce predlagao predsjednika Vrhovnog suda i drzavnog odvjetnika. Ukupni odnos Pantovcaka spram sudbene vlasti mozda je najbolje pokazao incident koji se nedavno dogodio na najvisoj adresi, a koji mediji spominju kao jedan od mogucih razloga da je inace smirenom Ramljaku pukao film. Za jedne svecanosti u Predsjednickim dvorima Tudjman je priredio scenu, glasno se ljuteci na one koji za intoniranja drzavne himne nisu drzali ruku na srcu. Ta se gesta u javnosti inace prepoznaje kao znak pripadnosti HDZ-u, ali sef drzave tvrdi da se na taj nacin izrazava svehrvatsko jedinstvo, da je desnica na grud "u interesu samostalne hrvatske drzave". Uz Ramljaka, predmet Tudjmanova bijesa bili su i neki suci Ustavnog suda. Upuceni tvrde da je sada vec bivseg ministra taj nekontrolirani ispad duboko povrijedio, u svakom slucaju dva dana nakon incidenta - ispisao je ostavku. Ramljaka su mediji nazivali ministrom s kicmom. Njegov odlazak na tragu je serije ostavki s umjerenog krila, s kojima je posljednjih mjeseci suocena HDZ-ova vlast. Neki mediji tvrde da je to najveci kadrovski gubitak koji se Tudjmanu dosad dogodio.

JELENA LOVRIC